Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi přestávají věřit energii z jádra

  10:31aktualizováno  10:31
Češi se domnívají, že jim v budoucnu zajistí potřebnou elektřinu hlavně jaderné elektrárny, další Temelín a Dukovany ale příliš nechtějí. Mnoho lidí věří síle vodních turbín a přes polovinu obyvatel by elektřinu dováželo ze zahraničí. Vyplynulo to z květnových průzkumů STEM.

První z výzkumů potvrdil dlouhodobý pokles podpory dalšího rozvoje jaderné energetiky v České republice.

Nicméně nadpoloviční většina obyvatel si stále přeje, aby se do jaderné energetiky nadále investovalo. Obyvatelé z okolí Temelína věří jaderné energetice o něco méně, ale rozdíl mezi nimi a názorem ostatních se postupně zmenšuje.

Tři pětiny obyvatel od Temelína jsou trvale přesvědčeny o tom, že tamní elektrárna dodává energii, kterou potřebujeme.

Většina z dotázaných očekává, že podstatnou část potřeby elektřiny v České republice lze v budoucnu pokrýt právě jadernými elektrárnami (73 %). Jistý potenciál přisuzují i vodním elektrárnám (56 %) a možnosti proud dovážet (51 %).

Ostatní posuzované zdroje - větrné, uhelné a plynové elektrárny, spalování biomasy - již podle většiny lidí nemají šanci pokrýt podstatnou část spotřeby a mohou sloužit pouze jako doplňkové zdroje.

Poněkud v rozporu s tím si každý druhý Čech myslí, že lze produkci českých jaderných elektráren nahradit. Tito lidé nejčastěji uvádějí jako alternativní zdroje vodní elektrárny (75 %), dovoz elektřiny (60 %) nebo spalování biomasy (59 %).

Nedůvěra v okolí Temelína přetrvává
Od výstavby Temelína, provázené bouřlivými debatami o tom, zda bude elektrárna srovnatelná s moderními provozy ve světě, ubylo nedůvěřivců. Dnes považují Temelín za srovnatelný tři čtvrtiny obyvatel České republiky.

O PRŮZKUMECH

V průběhu května uskutečnil STEM dva průzkumy veřejného mínění k otázkám vztahu veřejnosti k jaderné energetice a elektrárně Temelín. Ve dnech 4. - 14. května se ptal 1888 občanů z celé ČR, ve dnech 28. - 31. května 507 obyvatel z obcí ve dvacetikilometrovém okolí JE Temelín.

O tom, že je provoz temelínské elektrárny bezpečný, je však přesvědčeno jen 56 procent obyvatel z okolí Temelína. "Určitá nedůvěra vůči jaderné elektrárně se mezi lidmi v jejím okolí stále udržuje," potvrzují analytici STEM.

Pokud jde o informace o fungování Temelínu, lidé ze sousedních obcí nejvíce důvěřují odborníkům z elektrárny, starostům a zastupitelům. Ministerstvu životního prostředí důvěřuje jen 47 % dotázaných, ministerstvu průmyslu dokonce jen 31 procent.

Ekologickým iniciativám důvěřuje 40 % obyvatel Vltavotýnska. "Jejich hodnocení je naprosto rozdílné mezi muži a ženami. Důvěru v jejich informace má třetina mužů, zatímco za důvěryhodné je považuje polovina žen," uvádějí autoři průzkumu.

Jste pro rozvoj jaderné energetiky v České republice? ptá se STEM pravidelně občanů. Čísla vyjadřují procentní podíl odpovědí "ano" a "spíše ano".

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz