Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi představí generálům svůj plán pro Afghánistán

  9:22aktualizováno  9:22
V bruselském sídle Severoatlantické aliance začíná dvoudenní zasedání Vojenského výboru NATO. Hlavními tématy schůzky generálů z členských zemí budou zahraniční mise. Česko na zasedání oznámí svůj plán zřídit příští rok vlastní rekonstrukční tým v Afghánistánu.

Šéf Vojenského výboru NATO Ray Henault. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Hlavními body programu jednání budou zahraniční operace NATO, rozvoj vojenských schopností Severoatlantické aliance a Evropské unie a vývoj v oblasti výcviku aliančních sil.

Za Česko se zasedání účastní náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. V Bruselu odhalí spojencům plán České republiky na zřízení vlastního provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar.

Česká republika plánuje, že příští rok v březnu vytvoří v této provincii jižně od hlavního města Kábulu vlastní rekonstrukční tým. Jeho součástí by mělo být asi 180 vojáků a civilních odborníků.

Armáda kvůli tomu plánuje, že stáhne 80 českých vojáků z provincie Badakšán na severovýchodě Afghánistánu, kde čeští vojáci spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chrání tamější rekonstrukční tým.

Kromě jednání o aktuální situaci v zahraničních misích se generálové sejdou se zástupci Ruska a  Ukrajiny.

Ve středu pak na nejvyšší vojenské představitele Aliance čeká volba nového předsedy Vojenského výboru. Mandát současného šéfa kanadského generála Raye Henaulta vyprší příští rok v červnu. Kandidáty na post jsou italský admirál Giampaolo di Paola, polský generál Franciszek Gagor a Felix Sanz Roldan ze Španělska.

Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenský orgán Aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů NATO. Ve výboru není zastoupen Island, který nemá armádu, a Francie, která v 60. letech minulého století vystoupila z vojenského velení Aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA.

Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu Aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz