Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi přebírají od Vietnamců byznys s marihuanou

  5:03aktualizováno  5:03
Velkopěstírny konopí v Česku byly dříve čistě vietnamskou záležitostí. Podle zjištění MF DNES se však situace mění. Obchod začíná ve stále větší míře přebírat české podsvětí, pro které Vietnamci v pěstírnách pracují jako "zahradníci". Češi jsou napojeni na bossy v cizině, kteří organizují mezinárodní obchod s marihuanou.

Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

"Původně to byl čistě vietnamský byznys. Češi do té struktury pronikali jen zřídka. V posledních letech získávají v tomto oboru stále větší vliv," říká Michal Hammer z národní protidrogové centrály.

Vietnamci původně zapojili Čechy do své ilegální sítě sami: potřebovali je k získávání vhodných nemovitostí. Když si totiž nějaký opuštěný sklad či dům pronajal přímo Vietnamec, vzbudilo to podezření a pěstírna byla dříve odhalena.

Ovšem právě přes Čechy, kteří si potřebné objekty pronajímali na své jméno, do byznysu proniklo místní podsvětí. A jeho členové si pak rychle vybudovali kontakty na lidi, kteří pro šéfy z Německa či Nizozemska zařizují distribuci a prodej drogy.

Někteří čeští "podnikavci" už postoupili i do vyšších pater organizací, které se zabývají obchodem s marihuanou. "Mám informace, že mnoho pěstíren už ovládají pouze Češi. Vietnamci pro ně pracují jen jako pouzí nádeníci," potvrzuje prezident Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Za "velkopěstírnu" označují kriminalisté z Národní protidrogové centrály tu, ve které roste více než 400 rostlin konopí. Loni odhalili přes osmdesát takových domů, nejvíce v historii útvaru. Obvykle při zátahu zadrželi jednoho či dva Vietnamce, kteří se o úrodu starali.

Tito zadržení bývají však jen levnou pracovní silou. Často by se dali označit za novodobé otroky, kteří o organizaci celého byznysu nemají nejmenší tušení.

"Odhalit pěstírnu není samo o sobě tak složité. Ale dostat se k těm, kteří to všechno platí a vydělávají na tom, se podaří jen zřídka. Alespoň jim tedy maříme jejich investice," říká kriminalista Michal Hammer.

Loni se policii podařilo pochytat i některé bosse marihuanových gangů při akcích s krycími názvy DAO a BAO. Při té druhé zabavili 59 kilogramů marihuany za 51 milionů korun. Obsah účinné látky THC v rostlinách byl 18 až 23 procent. Hlavním organizátorem tohoto obchodu byl Vietnamec žijící v Německu, ale významně zapojeni byli i Češi.

"Byl to úspěch. Problém je, že tyto skupiny fungují hodně sofistikovaně. My třeba kolikrát i víme, kdo za tím vším stojí, ale abychom ho mohli zatknout a obvinit, potřebujeme mu vše také dokázat. A ten důkazní materiál se prostě získává těžko," říká Hammer.

Čtěte v úterní MF DNES

Jak vypadá systém byznysu s konopím? Jak se může policie dostat od "pěšáků" až k majitelům pěstíren? Čtěte více v úterním vydání MF DNES.

.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz