Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi po 12 letech opouštějí Kosovo. Budete nám chybět, tvrdí místní

  10:43aktualizováno  10:43
Nejdelší zahraniční mise českých vojáků končí. Poslední z nich po dvanácti letech odjíždějí z Kosova. V malé balkánské zemi, kde k zažehnutí násilí vždy stačila jen malá jiskra, se jich za roky služby vystřídalo osm a půl tisíce.

Česká základna Šajkovac v Kosovu (2008). Vojáci čekají ve frontě na oběd. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Někteří v Kosovu dohlíželi na klid mezi kosovskými Albánci a srbskou menšinou dvakrát, třikrát i čtyřikrát. Teď mise v Kosovu definitivně končí. Na české základně v Šajkovaci poslední měsíce působila už jen stovka českých vojáků, kteří měli za úkol základnu v areálu tamější vodárny rozebrat a předat místním úřadům.

„Šajk“ mizí před očima, Češi rozebírají svou základnu

Ve čtvrtek 27. října odjedou domů zbývající Češi. V Kosovu zůstane na velitelství KFOR do 3. listopadu pouze "likvidační skupina", která dořeší poslední závazky a smluvní vztahy. Poslední vlak s technikou a materiálem bude z Grlice vypraven v pátek a do České republiky dorazí 2. listopadu.

Zástupce společného operačního centra Jaroslav Kankia dopoledne předá symbolické klíče od základny obyvatelům. Zároveň podepíše certifikát o předání základny do jejich rukou. V místech, kde Češi sídlili, bude odhalena pamětní deska. Českou vlajku na kopci nad městem Šajkovac nahradí vlajka Kosova.

"Svůj úkol jste splnili. Teď je na nás, diplomatech, abychom zde v Kosovu vytvořili příznivé podmínky pro příliv podnikatelů ze zahraničí a umožnili této zemi integraci do standardu evropských zemí," poděkoval vojákům během posledního nástupu na základně český velvyslanec v Kosovu Jiří Doležel.

Češi v Kosovu

Česká armáda se mírové mise v Kosovu účastní od roku 1999. Hlavním úkolem vojáků v silách KFOR pod velením NATO bylo dodržování míru mezi znesvářenými etniky, vytváření a udržování bezpečného prostředí, které umožní pokračování mírového procesu a demokratického vývoje země.
Od července 1999 do února 2002 působila v Kosovu česká průzkumná rota podřízená britskému velitelství oblasti. Vojáci střežili 42 kilometrů kosovsko-srbské administrativní hranice.
Od února 2002 až do července 2005 v Kosovu působí společný česko-slovenský prapor. V misi je v té době stále až 400 českých vojáků. Jednotka patřila do mnohonárodní brigády Střed společně s britskými, norskými, finskými, švédskými a irskými vojáky.
Od července 2005 do června 2011 se v misi vystřídalo přes 3 tisíce Čechů. NATO jim dokonce na přelomu let 2005 až 2006 poprvé v historii svěřilo velení v zahraniční operaci. Češi řídili mnohonárodní brigádu, která zodpovídala za celé střední Kosovo. Díky zlepšeným bezpečnostním podmínkám v zemi se čeští vojáci od roku 2010 postupně stáhli. Na základně Šajkovac zůstávala jen necelá stovka Čechů a v ČR byl v pohotovosti celý prapor pro případ, že by se situace zhoršila.

Místní lidé neskrývají, že jim bude každodenní přítomnost českých vojáků chybět. Řada jich našla dobrou práci přímo na základně, nespočtu rodin Češi nezištně pomáhali, kosovským Albáncům i etnickým Srbům v několika enklávách.

Posledních sedm statečných

Jednou takovou je vesnička Sekirača poblíž srbských hranic. "Budete nám tady chybět. Nebýt vás, asi bychom zde už dnes nebyli. Nedokážu si představit, že před domem nezastaví vaše vozidlo a vy nepřijdete na kus řeči. Byli jsme zvyklí na vaši pomoc v nesnázích. Máme strach, jak to bude dále," konstatoval starosta Raša Perovič.

V odlehlé horské vísce žije jen sedm stálých obyvatel. Po jedenáct let zde čeští vojáci prakticky nepřetržitě dohlíželi na jejich bezpečnost a střežili nedalekou hranici. Nad vesnicí kvůli tomu vybudovali zvláštní pozorovací stanoviště přezdívané "Oko". Češi vozili místním humanitární pomoc, zajišťovali zdravotní péči, dováželi potraviny v zimě a pomáhali i třeba na stavbách.

Za tu dobu se mezi starousedlíky a českými vojáky vytvořilo zvláštní pouto, předávané z jednotky na jednotku. Například jeden z posledních obyvatelů Filip Petrovič má dlouhodobé problémy s neléčenou zlomeninou nohy po úrazu v lese. Čeští zdravotníci mu zranění při svých návštěvách pravidelně ošetřovali.

Eskorty dětí i boje na hranicích

Kosovo bylo vždy pomyslným soudkem střelného prachu. O tom se čeští vojáci mohli na vlastní kůži za uplynulých dvanáct let přesvědčit mnohokrát. Například v roce 2008 bezprostředně po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova museli zasahovat proti srbským demonstrantům během násilností na hranicích.

Srbští veteráni z války o Kosovo tehdy útočili na přechody Gate 3 a 4, pálili pneumatiky a házeli kamení na protest proti vyhlášení kosovské nezávislosti. Z Česka kvůli tomu musely do Kosova posily.

V březnu 2004 zase kosovští Albánci napadli srbskou menšinu. Při násilnostech 30 lidí zahynulo a více než šest stovek jich bylo zraněno, mezi nimi i 61 vojáků mezinárodních sil. Nejméně sedm srbských vesnic, více než 280 domů a třicet srbských kostelů a klášterů bylo vypáleno.

Češi byli tehdy po několik týdnů v nepřetržité akci. Střežili území o rozloze přes 1 150 kilometrů čtverečních, včetně prostoru kolem města Obilic, kde je několik srbských enkláv. Než se situace uklidnila, vozili v obrněných transportérech srbské uprchlíky zpět do jejich domů. Vojenskými náklaďáky pak pomáhali převážet jejich majetek do oblastí, kam utekli před násilnostmi za příbuznými.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz