Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi vědí o nákaze HIV polovinu toho, co by měli. Testování se bojí

  16:04aktualizováno  16:04
HIV pozitivní člověk nemůže žít déle než dalších dvacet let. Virus se může přenášet líbáním nebo zaschlou krví. To jsou jen některé z mylných informací, které stále kolují mezi polovinou obyvatel Česka. Největší mezery mají podle České společnosti AIDS pomoc mladí lidé do 30 let. Nejnovější data ukazují, že v Česku HIV pozitivních dál výrazně přibývá.

Švýcarská kampaň proti HIV zobrazuje sexuální scény a přes ně nápis Milostný život. Žádné výčitky. | foto: Love life campaign

Průzkum, který si společnost nechala zpracovat, ukázal, že na všechny otázky o viru HIV dokázala odpovědět jen tři procenta dotázaných. Na on-line dotazník odpovídalo 505 respondentů v květnu 2014.

Čtvrtina lidí by za rizikové chování považovala líbání s HIV pozitivní osobou. U něj je však riziko přenosu viru velmi málo pravděpodobné, hrozí pouze v případě, že by nakažený člověk měl v puse krvácející zranění.

Evropský testovací týden

V týdnu od 21. do 28. listopadu vyšle Česká společnost AIDS pomoc do terénu testovací tým. Ve vybraných moravských městech se v přistavené sanitce budou lidé moci nechat zdarma otestovat z krve odebrané zdravotníkem z prstu.

1. prosince přijede ambulance do Prahy a do Liberce. Celý týden prodlouží testovací dobu i Dům světla v Praze a pobočka AIDS pomoc ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Podrobnější informace můžete najít na www.hiv-testovani.cz

Pouze polovina dotázaných dokázala správně určit, za jak dlouho od okamžiku možné nákazy by se měl člověk přijít otestovat. Podle odborníků jsou tři měsíce od rizikového chování ideální doba na to, aby bylo možné prokázat, že člověk není HIV pozitivní. U lidí nadále přetrvává skepse vůči představě, že člověk nakažený HIV může prožít plnohodnotný život. 

Víc než polovina dotázaných špatně určila, že někdo může být pro ostatní nakažlivý až za několik dní či měsíců poté, co se sám infikoval. Vir se přitom může šířit už pár hodin po nákaze.

„Lidé se bojí nechat se testovat, protože si automaticky spojují HIV s AIDS a se smrtí. V dnešní době však díky léčbě může HIV pozitivní člověk žít stejně dlouho, jako kdokoli jiný. Méně informovaní jsou zejména lidé mladší 30 let a obecně víme pouze polovinu toho, co by bychom měli,“ uvedla k průzkumu Jana Hamanová ze zpracovatelské agentury SC&C.

Léčba je dostupná, ale pokulhává prevence

Nejnovější data ukazují, že v Česku HIV pozitivních dál výrazně přibývá. Od ledna do října letošního roku přibylo 186 infikovaných mužů a 22 žen. Za nárustem počtu případů stojí podle odborníků z Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS zejména přenos mezi homosexuálními muži (více čtěte zde).

Počet odborných HIV a AIDS poraden naopak klesá. Za deset let ubylo poradenských míst víc než polovina na stávající počet 23. To vede ke snížení počtu odběrů na vlastní žádost, díky kterým je možné většinu nakažených odhalit.

„Od roku 2011 jde na prevenci nákazy okolo 3,4 milionu korun. Zdravotní výbor ve Sněmovně ale navrhl navýšení dotací o další milion a čeká se, jestli projde do rozpočtu,“ vysvětlila Veronika Šikolová, manažerka Národního programu boje proti HIV/AIDS.

Česko vynakládá na prevenci HIV v porovnání s výdaji na léčbu skoro dvakrát méně, než je průměr států Evropské unie. Podle expertů by se to mohlo vymstít dalším nárůstem případů infekce.

Samotná léčba pro pacienty s HIV je dobře dostupná. Podle Ladislava Machaly z AIDS centra na pražské Bulovce, kde se léčí asi dvě třetiny všech HIV nakažených a nemocných AIDS, nemusí nikdo na léky čekat.

„Už tři dny od přijetí pacienta je možné ho začít naplno léčit. V posledním roce jsme předepsali léky v hodnotě zhruba 240 milionů, které hradí pojišťovny,“ dodal Machala.

Kam přijede testovací ambulance
24.11.201413:00 - 18:00JihlavaCITY PARK
25.11.201409:00 - 12:00BřeclavParkoviště u Hotelu Terezka
25.11.201414:00 - 18:00ZlínNáměstí míru
26.11.201409:00 - 12:00Opavaroh Ostrožné a Horního náměstí
26.11.201414:00 - 18:00HavířovDělnická OC Elán
27.11.201409:00 - 12:00ŠumperkNám. Svobody
27.11.201414:00 - 18:00Olomoucnáměstí Republiky
28.11.201409:00 - 12:00PřerovNám. Přerovského povstání
01.12.201409:00 - 11:00PrahaProstranství Arkády Pankrác
01.12.201413:00 - 16:00LiberecZastávka Fügnerova


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...



Najdete na iDNES.cz