Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi odcházejí do důchodu nejdřív v EU, pak naříkají na peníze i zdraví

  9:22aktualizováno  9:22
Jakmile Češi překročí hranici padesáti let, začnou se čím dál tím víc těšit na důchod. Označují to za "ulehčení". A využívají jakékoliv možnosti odejít do penze dříve. Přitom na druhou stranu, sotva se z nich stanou penzisté, pociťují omezení - penězi i věkem. Uvědomují si více nemoci, už o sebe tolik nedbají a cítí se osamělejší.
Čeští důchodci naříkají na peníze i zdraví.

Čeští důchodci naříkají na peníze i zdraví. | foto: Profimedia.cz

Tyto a další názory lidí starších padesáti let zjistil velký celoevropský průzkum SHARE v šestnácti zemích Evropské unie. Celkem se průzkumu zúčastnilo 35 tisíc lidí, v Česku jich byly zhruba dva tisíce.

Ukázalo se, že dnes Češi a Češky odcházejí do penze nejdříve - v průměru v 57 letech. Využívají totiž možnosti, která ve všech zemí není, a to odejít předčasně do důchodu i za cenu snížené měsíční penze.
A ženy to ještě kombinují s ne všude obvyklou zavedenou výhodou odejít dřív podle počtu dětí.

PODÍVEJTE SE NA PRŮZKUM SHARE

Další možností je odchod do invalidního důchodu, v němž je devět procent Čechů starších padesáti let. To je po Švédech a Polácích nejvíce v Evropě.

"Češi vnímají důchod jako ulehčení. Bez ohledu na to, zda jsou v penzi čerstvě, nebo už několik let," říká Jana Hamanová z agentury SC&C, jež dělá průzkum v tuzemsku.

Podobně brzo do penze odcházejí jen Rakušané, Italové a Poláci. Na druhém konci evropského žebříčku, co se týče odchodu do penze, jsou Dánové a Švýcaři s aktuálním důchodovým věkem 63 let.

V Česku se dnes má jít do důchodu zhruba v 62 letech. Reformy věk postupně zvyšují až na 65 let, v němž budou odcházet dnešní třicátníci.
Průzkum se také zabýval spokojeností lidí v důchodu, v čemž se už tradičně skeptičtí Češi přesunuli na druhý konec žebříčku. Spolu s Řeky a Poláky patří mezi nejméně spokojené.

Mezi českými seniory staršími 75 let je dokonce třetina těch, kteří se cítí osamělí. To je smutné a zároveň po Itálii druhé nejhorší číslo v Evropě. Kam tedy za spokojenou penzí? Nejšťastnější důchodci v Evropě žijí v Dánsku, Švýcarsku a Nizozemsku.

Omezeni penězi i věkem

Naopak 68 procent českých penzistů se cítí omezeno penězi. V zemi je dnes průměrný starobní důchod 9 945 korun. Jenže 60 procent penzistů říká, že finančně vycházejí jen s potížemi, deset procent dokonce s velkými potížemi.

GENERACE 50+

Cítíte se omezeni penězi?
Odpovědi ano v procentech, lidé starší 50 let v evropských zemích:

Polsko 76 %
Řecko 74 %
Česko 68 %
Španělsko 60 %
Itálie 58 %
Francie 56 %
Rakousko 43 %
Belgie 41 %
Německo 38 %
Švédsko 34 %
Švýcarsko 32 %
Nizozemsko 27 %
Dánsko 25 %

Zdroj: velký celoevropský průzkum SHARE mezi lidmi nad 50 let. Ten se zabývá tématy, jako je rodina, vzdělání, tělesné a duševní zdraví, zdravotní péče, zaměstnání a důchod.

Ale nejde jen o peníze. "Čeští senioři se také cítí ve svých aktivitách velmi často omezeni věkem. To si myslí dva ze tří," říká Jaroslava Pospíšilová z SC&C.

Země tvoří spolu s katolickými státy Polsko - Itálie - Španělsko čtveřici, kde si nejvíce lidí starších padesáti let stěžuje na svůj zdravotní stav.

Zajímavé je, že nejlépe se cítí lidé v protestantských zemích - Nizozemsku, Švédsku nebo Dánsku. Nejen kvůli vyšší životní úrovni. Ukázalo se, že senioři tam o sebe víc dbají, více sportují.

To Češi a Češky naopak nejméně. Zato nejvíce chodí k lékaři - průměrně osmkrát ročně. Častěji do ordinace míří už jen Belgičané, Rakušané a Italové. Nejméně, a to jen třikrát do roka, jdou k lékaři Švédové.

Do nemocnice míří čeští senioři průměrně dvakrát do roka, což je v celé Evropě stejné. Rekordmany však jsou v délce pobytu - 17 dní. Třeba Nizozemcům a Dánům na dva pobyty v nemocnici stačí devět dní, Švédům dokonce jen sedm.

Proč se vlastně dělá tak velký a podrobný průzkum o lidech starších 50 let? Zadala si ho EU kvůli nezbytným reformám penzijních a zdravotních systémů. Evropa rychle stárne, státní finance na drahé sociální zajištění brzy nebudou stačit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz