Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Operace „Welcome Home“. Čeští vojáci obsadili výcvikový tábor Talibanu

  15:43aktualizováno  15:43
Byly to čtyři dny boje. Taliban útočil snad vším, co měl k dispozici. Střelbou ze samopalů, kulometů, protitankovými tříštivými granáty i kanónem. Operace "Welcome Home" byla pro české vojáky v afghánském Lógaru jednou z nejtvrdších zkoušek.

Čeští a američtí vojáci během operace Welcome Home v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

Rychlé přesuny vrtulníky, dlouhé pěší pochody, noci strávené v odlehlých končinách mimo mateřskou základnu a neutichající útoky povstalců včetně odstřelovačů. Taková byla čtyřdenní operace spojenců v nebezpečném okrese Baraki Barak, do které se kromě afghánských a amerických vojáků významně zapojila také třicítka českých vojáků.

Cíl byl jasný: prohledat vytipované oblasti, kde by se mohli ukrývat povstalci. Prohledávání objektů měli na starost sami Afghánci, Češi a Američané je měli krýt a zajišťovat podporu. Už od prvních chvil bylo jasné, že povstalci zde něco ukrývají.

"Kolem třetí hodiny ranní jsme byli zasazeni vrtulníkovým výsadkem do prostoru operace. Ještě za tmy, po rychlém pěším přesunu, zaujímáme určená blokovací a střelecká postavení ke krytí ostatních jednotek. Hned krátce po zahájení prohledávání prvního objektu afghánskými vojáky je však část naší čety poprvé napadena střelbou protivníka," popsal události rotmistr Milan J.

Češi postupují při okraji pole během operace Welcome Home, v pozadí za nimi
Český voják během operace Welcome Home v afghánském Lógaru
Čeští vojáci odpočívají při jedné ze zastávek během operace Welcome Home v

Noc s odstřelovačem

Jednotka se snaží zjistit přesnou pozici nepřátel a opětuje palbu. Přestřelka netrvá dlouho, ale podobný scénář se opakuje do večera ještě několikrát. Povstalci vždy vypálí několik dávek a pak se rychle stáhnou a splynou s civilisty.

Češi v Lógaru

V současnosti v Lógaru působí 9. český kontingent vojáků především ze 4. brigády rychlého nasazení. Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Civilní část tvoří 11 odborníků, vojenskou složku pak 293 českých vojáků. Češi mají na starost obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už přes 160 nejrůznějších projektů. Čeští vojáci se ale pravidelně zapojují do bezpečnostních operací v celé oblasti. Působení a podoba rekonstrukčního týmu se má brzy proměnit v souvislosti s předáváním odpovědnosti za jednotlivé oblasti země Afgháncům. Ministerstvo obrany předpokládá, že "těžiště" práce českých vojáků bude spočívat ve výcviku příslušníků afghánské národní armády a policie.

První noc tráví jednotka v obranném postavení v rozlehlém opuštěném stavení. "Dobrou noc" se tam totiž vojákům pokusí popřát několika výstřely povstalecký odstřelovač.

Pár hodin odpočinku vystřídá několikakilometrový přesun k dalšímu cíli a Taliban opakuje taktiku z předchozího dne. Útoky malých skupin povstalců jsou však tvrdší a Češi se ocitají i pod přesnou palbou z kulometu a ruční protitankové zbraně RPG s tříštivou hlavicí. Jednotka přesto pokračuje v plnění úkolů až do odpoledních hodin a večer se uchýlí k odpočinku na jednu z menších základen v oblasti.

Otevřená stavidla hrazí

Další den se Taliban pokusí ztížit spojeneckým vojákům postup. Povstalci otevřou stavidla nádrží, v nichž místní zadržují vodu pro období letního sucha a zaplavují kanály i níže položená území. Spojenci se musí brodit a povstalci opět útočí.

Podminovaný most, který chtějí vojáci překonat, Taliban ostřeluje z úkrytů kolem nejen ručními zbraněmi a kulomety, ale také bezzákluzovým kanónem. Vojáci volají na pomoc leteckou podporu. Na nebi se za chvíli objevují letouny a bitevní vrtulníky. "Připomínalo to letecký den. Jen ta atmosféra je jiná. Všichni létají, aby nás podporovali, a to je dobrý pocit," konstatoval Milan J. Povstalců podle něj nebylo moc. Pokaždé se ale ukryli mezi místní obyvatele, aby se nepozorovaně dostali na další pozice a znovu zaútočili.

Závěr operace se blíží a koaliční jednotky s českými vojáky objevují ukrytý výcvikový tábor Talibanu s kompletní výbavou pro instruktáž o způsobech pokládání nebezpečných improvizovaných výbušných zařízení. Další týmy v oblasti pak v různých skrýších objevují několik metráků podomácku vyrobených výbušnin a zatýkají dvacet podezřelých osob.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...Najdete na iDNES.cz