Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi objevili rybu, která žije jen několik týdnů. Zkoumají na ní stárnutí

  17:19aktualizováno  17:19
Čeští vědci objevili v savaně afrického Mosambiku nový druh ryby. Je extrémně krátkověká a žije jen několik týdnů. Díky tomu u ní mohou Brňané zkoumat procesy stárnutí. Vědci rybu pojmenovali teprve před několika týdny. Nese jméno po slavném brněnském akvaristovi halančík Kadlecův.

Halančík Kadlecův, drobnou rybku objevili v africké tůni brněnští vědci | foto: Martin Reichard, Akademie věd

Halančíci žijí v tůních na savanách afrického Mosambiku už velmi dlouho. Na to, že mezi nimi plave i zcela nový druh, který nikdo nepojmenoval, přišli až brněnští vědci.

"Uspěli jsme díky odhodlání vydat se do Mosambiku již během období dešťů a ne těsně po jeho skončení, kdy je již řada tůní suchá," odůvodňuje objev Martin Reichard z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

"Halančíka jsme objevili někdy v únoru roku 2008 při jedné z expedic do Mosambiku. Poté jsme procházeli dokumentace a muzea a zjišťovali, zda jde opravdu o dosud nepopsaný druh. Halančíka zvěčnila jen jediná fotografie, na počátku sedmdesátých let jej chytil jeden akvarista. Rybu ale zařadil k podobnému druhu a spletl se," dodal Reichard.

Drobná rybka měří kolem šesti až sedmi centimetrů a v období dešťů je v tůních hojná. Zatímco samička je nahnědlá a nevýrazná, samec bývá červeně zbarvený a zdobí jej světlemodrá kresba.

Halančík žije po vylíhnutí jiker jen několik týdnů. "Ryby obývají sezonní tůně v africké savaně, které vznikají v období dešťů, ale rychle vysychají. To určuje jejich krátký život," uvedl Reichard.

Tůně v savaně afrického Mosambiku - typické místo výskytu halančíka

Rybky se při prvních deštích vylíhnou z jiker, které přežívají ve vyschlé půdě, a rychle rostou. Už ve třech týdnech jsou pohlavně dospělé a začínají se pářit i několikrát denně. "Soustřeďují všechny síly do reprodukce, a to i na úkor obrany před patogeny. Výsledkem je, že za několik dalších týdnů hynou stářím, a to i v případě, že jsou chovány v akváriích," doplnil Reichard.

Krátký život rybky ulehčuje výzkumy

Podle Reicharda poskytl malý halančík a jeho "jepičí" život skvělou příležitost zkoumat proces stárnutí u obratlovců. Krátký životní cyklus rybky je totiž přesně naprogramován a ryby hynou rychle i v umělých podmínkách. Už ve dvou nebo třech měsících halančík zestárne. A Brňané spolu s německými vědci zkoumají, jak proces stárnutí u rybky probíhá.

"Dosavadní výzkum stárnutí musel využívat především bezobratlé živočichy. Skupina obratlovců, kam patří také člověk, je pro výzkum stárnutí nepraktická. Jedince je totiž potřeba zkoumat od jejich narození až do smrti. Protože je většina obratlovců dlouhověká, takové sledování klade vysoké nároky na čas i peníze," vysvětlil Reichard.

Halančík kadlecův, drobnou rybku objevili v africké tůni brněnští vědci

"Všímáme si délky života, degenerativních změn ve tkáních mozku nebo hromadění zplodin metabolismu v játrech. Je to základní výzkum, který nám umožní pochopit, jak příroda funguje. Na tento základní výzkum navazují studie toho, jak mohou různé konkrétní chemické látky ovlivnit proces stárnutí," doplnil.

Krátkověká rybka by možná v budoucnu mohla člověku pomoci k látkám, které by lidem prodlužovaly život. "Samozřejmě to trvá velmi dlouho, než můžeme látku testovanou na rybách testovat na lidech. Ale halančík vykazuje stejné procesy stárnutí jako člověk, a tak nám výzkum zlevní i urychlí," uzavřel Reichard.

Halančík Kadlecův

V jedné z minimálně prozkoumaných oblastí středního Mosambiku našli brněnští vědci dosud neznámý druh této ryby. Nově objevený druh byl letos pojmenován na počest světoznámého brněnského chovatele halančíků Jaroslava Kadlece (1951-2006) jako Nothobranchius kadleci. Žije extrémně krátce a jeho život je uzpůsoben životnímu cyklu savanových tůní, které po období dešťů vysychají.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz