Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi obhajují daně a vadí jim NATO

  22:55aktualizováno  22:55
Češi nemají rádi neplatiče daní a NATO. Myslí si, že jejich státu se vede špatně, i když jim samým to jde, chválabohu, celkem dobře. Ukazuje to srovnání souběžných veřejných průzkumů, jež byly provedeny v Polsku, Maďarsku, Litvě a České republice a poté předloženy na bruselském semináři o vývoji postojů veřejnosti k rozšíření Evropské unie. Tři čtvrtiny tázaných obyvatel České republiky tvrdí, že ti, kdo nepřiznají své příjmy ke zdanění, by měli být souzeni. Podvádějí svůj stát.

Takoví Maďaři jsou v této otázce daleko benevolentnější: polovina z nich je sice také proti neplacení daní, ale zbytek soudí, že toto pochybení je nutné promíjet, neboť daně jsou vysoké a mzdy nízké.

VČesku je také největší procento těch, kdo by daně klidně zvýšili. A úplně nejvíce je lidí, kteří si myslí, že daně jsou v pořádku, což je ve střední Evropě rarita jasná většina Maďarů i Poláků tvrdí, že daně je třeba snížit, i kdyby stát pak neměl ani vindru.

Ochota k udržení či zvýšení daní je zajímavá ve srovnání s hodnocením ekonomické situace země. V lednu, kdy byly získány poslední použité údaje, totiž Češi v naprosté většině soudili, že ekonomika jejich země je na tom zle a že v budoucnu to bude stejné nebo horší. Hůře to viděli už jen Litevci.

Přitom Češi sami si to moc nebrali - ve stejné době bylo mezi nimi nejvíce těch, kdo si mysleli, že jim se vede dobře a že v budoucnu to bude ještě lepší. Tento názor prosazovalo třikrát více lidí než v Maďarsku či Litvě. Českému optimismu se blížili pouze Poláci. Ve srovnání se sousedy mají Češi také nejraději svou demokracii, i když si naříkají, že do politického života nemohou sami moc mluvit.

Mnozí z nich sice tvrdí, že současná vláda zastupuje jen zájmy menšiny. Ale i to je úspěch: naprostá většina Litevců a velká část Poláků a Maďarů si myslí, že jejich vlády jednají jen v zájmu vyvolené hrstky lidí. Při pohledu zpátky je mezi Čechy nejméně těch, kdo litují.

Lidé si myslí, že život i hmotné podmínky jsou lepší než před rokem 1989, nebo se alespoň nezhoršily. Takový optimismus nám mohou Maďaři jen závidět u nich většina tvrdí, že až na větší slovo v politice je nyní všechno horší.
Jedno ale nemají Češi (a Maďaři) jasně rádi: NATO. Téměř pro polovinu z nich je to "nová forma podřízení se cizí mocnosti".

Je zajímavé, že i s tímto názorem by většina Čechů vítala vstup Slováků. Zato před Rumuny, Pobalťany a Ukrajinci by zabouchli dveře. Maďaři by vedle Slováků brali i jazykově příbuzné Estonce. A co Poláci? Ti by brali každého. Vedle NATO působí Evropská unie doslova přitažlivě. Alespoň v České republice, kde podpora pro členství za poslední dva roky mírně roste (u Maďarů stagnuje a v Polsku dokonce klesá).

Možná k tomu přispívá i celkem vyvážený pohled na unii, jenž má daleko k pesimismu poloviny Poláků, kteří soudí, že na sbližování s Bruselem vydělá jen EU.
Třetina Čechů si sice myslí totéž, ale proti tomu stojí více než čtvrtina lidí, kteří to označují za vyvážené. Navíc další pětina dotázaných soudí, že v tomto partnerství vyděláváme.

I tak je mezi Čechy výrazná skupina "odmítačů" unie - každý pátý dotázaný Čech tvrdí, že osobně je proti členství v EU.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz