Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi nejsou lakomci, říká šéfka Konta Bariéry

  11:00aktualizováno  12:53
V Praze probíhá aukce výtvarníků pro nadaci Konto Bariéry. Dražba pomůže handicapovaným studentům. "Pomáhat postiženým lidem je opravdu skvělá práce. Jejich osudy ale prožívám, a tak si nosím práci i domů," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři ředitelka nadace Božena Jirků.

Ředitelka nadace Konto Bariéry Božena Jirků | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

ODPOVĚDI ŘEDITELKY NADACE ČTĚTE ZDE

Při podobné akci vydražilo loni Konto Bariéry díla za čtyři miliony korun. A právě v těchto dnech probíhá výstava dalšího ročníku aukčního salonu, do kterého věnovalo svá díla 336 českých výtvarníků. - více zde

Linda Vojtová s ředitelkou Nadace Charty 77 Boženou Jirků  Peníze z dražby půjdou opět na stipendia pro handicapované studenty. Letos je jich 62. Jednou z tváří kampaně je i česká topmodelka Linda Vojtová, která žije v New Yorku. - více zde

Božena Jirků pracuje pro Nadaci Charty 77 už od roku 1991. Za tu dobu se podílela na celé řadě charitativních projektů. Příběhů lidí, kteří nadací prošli, jsou desítky.

Konto Bariéry si váží drobných přispěvatelů
Nadace funguje v České republice od prosince 1990. Konto Bariéry od té doby nashromáždilo a rozdělilo přibližně  150 milionů korun.

Nadace přispívá jednak organizacím. Peníze jdou především na projekty, které jsou určeny pro handicapované, na chráněné dílny, chráněné byty či osobní asistenty. Stejnou mírou ale přispívá i jednotlivcům. Jako jedna z mála nadací podporuje rodiny s postiženými dětmi a všechny handicapované spoluobčany přímo.

Česká veřejnost si prý na charitu postupně zvyká. I když se jí zatím nevěnuje v potřebné míře, každý příspěvek je dobrý. "Nepovažuji Čechy za lakomce. Naše Konto Bariéry je toho důkazem. Asi čtyřicet tisíc lidí nám pravidelně přispívá, třeba 20 korunami měsíčně, ale i to je prima," říká Božena Jirků.

"Je to báječné i v tom, že tito lidé pošlou pár korun, mají dobrý pocit a věří, že někdo, kdo tomu rozumí, použije peníze co nejlépe," dodává. "Nám to dává obrovskou volnost v rozhodování. Můžeme sami posoudit, kde peníze pomohou. Když vám dá velký sponzor velkou částku, většinou přímo určí, na co má jít."

I handicapovaní mohou pracovat
Nadace Konto Bariéry se rovněž snaží zapojovat handicapované lidi do práce. "Samozřejmě, že vozíčkáře do práce zapojujeme. Například počítačový projekt u nás vedl Martin Kovář, možná si ho připomenete jako paralympijského vítěze, plavce. Několik let projekt řídil, teď už přeskočil do komerční sféry a je úspěšným manažerem," popisuje ředitelka nadace.

Kromě toho je konto také spoluvyhlašovatelem jedné kategorie v rámci soutěže Zaměstnavatel roku - "Zaměstnavatel bez bariér".

"Máme spolupracovníky, vozíčkáře, kteří organizují provoz a školení ve čtrnácti počítačových učebnách, jejichž vznik jsme iniciovali po celé republice a které podporujeme," dodává Božena Jirků.

K charitě přes televizi
Božena Jirků vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a do roku 1991 pracovala jako redaktorka v Československé televizi. Před nástupem do nadace dělala krátce šéfredaktorku zpravodajství Rádia Vox, jedné z prvních soukromých rozhlasových stanic.

Božena Jirků jako klaun v kampani na Konto BariéryVe vedení Nadace Charty 77 působí čtyři roky. Na projekty zaměřené na ochranu práv lidí s handicapem se ale Božena Jirků soustředila od samého začátku. Organizovala například i první velkou sbírku na Konto Míša. 

Později se podílela na vzniku i dalších úspěšných projektů - kromě Konta Bariéry i Ostrovy života či Počítače proti bariérám. 

Moderátorkou populárního pořadu
Božena Jirků moderovala v letech 1973 - 1979 tehdy velmi populární pořad Nad dopisy diváků. Ten Československá televize dávala v hlavní vysílací čas před televizními novinami. A každá jeho průvodkyně se během své kariéry stala televizní hvězdou.

"Dodnes mě lidé poznávají. Myslím, že to byl naprostý fenomén, protože lidé potřebovali kontaktní pořad," řekla v minulosti Božena Jirků v rozhovoru pro magazín Lidových novin.

Dnes tvrdí, že měla v rámci pořadu svobodu. "Vím, že tomu možná nebude nikdo věřit, ale naše malá redakce nebyla v té době nijak řízena, mohla jsem si dělat, co jsem chtěla. Možná, kdyby se stal nějaký průser, bylo by to jinak, ale politický dohled jsem nezaznamenala."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO. Ve volbě ho podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz