Padělek přípravku na podporu erekce Viagry

Padělek přípravku na podporu erekce Viagry | foto: SÚKL

Češi nakupují na internetu padělky. Vedou anabolika a léky na hubnutí

  • 102
Kvůli internetu se v České republice rozmáhají padělky léků a doplňků potravin. Jen za poslední půlrok zadrželi celníci téměř deset tisíc padělaných léků za více než čtyři miliony korun. Češi nejvíce nakupují falešná anabolika a prostředky pro podporu erekce nebo na hubnutí. Odborníci upozorňují, že padělky mohou být velice nebezpečné a způsobit i smrt.

Od ledna do července 2011 zadržela Česká celní správa 9960 padělaných léčiv, která způsobila majitelům ochranných známek škodu přes 4 miliony korun. Většina falešných léků se k Českým zákazníkům dostává přes internet.

"Prakticky všechno jsou to padělky léků na potenci a přicházejí do České republiky ze třetích zemí cestou poštovních zásilek. Nejčastějšími zeměmi, odkud zásilky směřují, jsou Indie či Thajsko. S výrobou padělků léků na území České republiky jsme se zatím nesetkali," uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Policie ale na konci července zadržela osm Čechů a tři Slováky, kteří na Zlínsku padělali anabolika. Ta pak nabízeli kulturistům v Česku i v dalších zemích Evropy. Nyní jim hrozí pět až dvanáct let vězení. (více čtěte zde)

Kdo kontroluje padělky

SÚKL, Celní správa ČR a Policie České republiky, v některých případech také Národní protidrogová centrála. Vzhledem k volnému pohybu zboží a osob v rámci EU není možné na 100 procent zabránit tomu, aby se padělky do České republiky dostávaly. Snahou SÚKL je prostřednictvím kampaně Nebezpečné léky, upozornit Čechy na rizika a přimět je k tomu, aby se vůbec nesnažili padělky nakupovat.

Podle celníků se prodej padělků na internetu neustále zvyšuje. Jen za poslední půlrok vzrostl asi o polovinu. "Množství padělků neustále roste, zatímco v roce 2009 jsme zadrželi léky za 3,1 milionu korun, loni už to byly padělky za 6,9 milionů," upozornil Barták.

Padělky léčiv řeší spolu s Celní správou také Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podle mluvčího SÚKL Ondřeje Veselého Češi kromě prostředků na potenci skupují bez obav o své zdraví také léky na hubnutí či anabolické steroidy.

Obsah padělku je sázkou do loterie

"V jiných zemích je to ještě horší, Američané takto nakupují i léky proti bolesti, rakovině, astmatu a řadě dalších závažných onemocnění. V Africe se k lidem dostávají i padělky antimalarik a antibiotik," uvedl Veselý.

Upozornil, že obsah padělaného léku si lze jen domýšlet a že následné rozbory lékaře často šokují. "V lepším případě padělek neobsahuje žádnou účinnou látku, pouze neškodné příměsi. V tom horším je mnohonásobně silnější a může způsobit závažné zdravotní potíže či smrt. Padělky často obsahují nebezpečné toxické či chemické látky," dodal Veselý.

Padělek přípravku na hubnutí Alli.
Padělek přípravku na hubnutí podávaného pouze na recept Adipex retard

Padělané přípravky na hubnutí Alli a Adipex retard

SÚKL zatím v České republice neeviduje žádné úmrtí pacienta po požití padělaného léku, v zahraničí to však podle Veselého není výjimkou. "V USA zemřelo 81 lidí po požití padělku heparinu, v Nigérii 84 dětí po podání sirupu proti bolesti zubů, který obsahoval látku do rozmrazovačů ethylenglykol. Od našich evropských kolegů máme zprávy o srdečních selháních, kolapsech a trvalých následcích. Ve Švédku si například maminka dvou dětí sama diagnostikovala boreliózu a objednala si antibiotika po internetu. Následkem bylo selhání jater a pacientku čekala transplantace," varoval Veselý.

Čeští uživatelé se stydí

V Česku se případy pacientů, kteří si objednali a užívali padělek, jenž jim způsobil komplikace, počítají jen těžce. Právě kvůli účelu, pro který přípravek objednávají. "Například muži jen neradi přiznají, že si objednali něco na podporu erekce. Také proto se uchylují k nákupům na internetu. K lékaři se stydí nebo bojí jít, nákup po internetu je anonymní, rychlý a levný. SÚKL se tedy často o padělcích nemusí dozvědět," doplnil Veselý.

Podle odborníků přitom může léčba člověka, kterému padělky léků poškodily zdraví, vyčerpat z veřejného zdravotního pojištění desítky i stovky tisíc korun.

Co dělat při podezření na padělek?

Máte-li podezření na nelegální nabídku, ohlaste ji Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Seznam lékáren s možností zásilkového či internetového prodeje a seznam prodejců vyhrazených léčiv naleznete v databázi lékáren. Jiné lékárny nabízet léky nesmějí. Státní ústav pro kontrolu léčiv výrobky kontroluje. Pokud je zjištěno, že daný výrobek je nelegálním léčivým přípravkem, kontaktuje SÚKL policii.

Padělané léky působí problémy i českým kamenným lékárnám. "Pokud pomineme zdraví pacienta, ohrožuje nás nekalá konkurence. To je v rámci možností nejslušnější výraz, který lze na padělatele uplatnit. Náklady na výrobu padělku jsou minimální, nikdo nesleduje, co se do přípravku dává, v jakém prostředí se vyrábí a podobně. Takže logicky se jeho cena může zdát pro běžného uživatele mnohem výhodnější než v oficiálních lékárnách," upozornil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pacientům by poradil jediné, léčivo nakupovat či vyzvedávat pouze v oficiálních a tím i přísně kontrolovaných lékárnách.

"Pro zkušeného padělatele není ani nepřekonatelným problémem vytvořit plagiát, který je od původního léku téměř k nerozeznání a laik pak nemá prakticky šanci poznat vizuálně rozdíl," dodal Krebs.

Zásilkový prodej mohou podle zákona o léčivech provádět pouze kamenné lékárny, které poštou pošlou jen přípravky, jež nejsou vázané na lékařský předpis. Obchod je dovolen v rámci České republiky, i ostatních členských států EU.

"Padělané prostředky na podporu potence či na hubnutí tvoří z větší části léčiva na recept, takže primárně dochází k porušení zákazu taková léčiva přes internet nabízet, i kdyby se o padělky nejednalo. Lidé riskují už tím, že tato léčiva přes internet vyhledávají, protože jejich užíváním bez dohledu lékaře ohrožují své zdraví," dodal mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video