Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi na festivalu NATO v americkém Norfolku obstáli

  12:24aktualizováno  12:24
Mezinárodní oslavy NATO Azalea na východním pobřeží USA se letos odehrály ve jménu České republiky. Ta je vůbec první zemí východního bloku, které se pocty organizovat tento tradiční prestižní festival dostalo.

Festival Azalea v Norfolku - Slavnostní zahájení festivalu Azalea v Norfolku, kde byly vztyčeny vlajky všech členských zemí. | foto: Aleš Říhanatoaktual.cz

A výsledek se povedl: během týdenního programu, jenž skončil včera, si Češi získali jak místní, tak cizince.

Celotýdenní akce, zahrnující desítky menších i větších událostí, se plánovala již dva roky dopředu, intenzivně pak několik předchozích měsíců. Mezinárodní festival "Azalea - Pocta NATO" každoročně do Norfolku, sídla atlantického velitelství NATO a současně také největší základny námořnictva na světě, přiláká tisíce návštěvníků z celého světa.

Festival je tak jedinečnou příležitostí, jak představit veřejnosti nejen Severoatlantickou alianci, ale také jednotlivé členské státy, které pak jsou středem veškerého dění a mají právo na titul "Most Honored Nation – Velmi ctěná země“.  Tou zemí letos bylo Česko a do organizace festivalových akcí se významně zapojilo – jak v akademické, tak kulturní části programu.

Češi se zapsali dobře

Deset let od prvního rozšíření NATO po konci studené války se první postkomunistické zemi, České republice, podařilo stát se středobodem festivalu a Češi nezklamali. "Akce dopadla nadmíru úspěšně a Česká republika se opravdu prezentovala velice dobře," shrnul včera krátce po poslední části programu šéf české delegace při místním Velitelství NATO pro transformaci plukovník Jan Gireth.

Samotný program zahrnoval kromě slavnostního zahájení také odbornou konferenci k 60. výročí založení NATO, studentské fórum s dramatizacemi událostí roku 1968 v Praze a několik vystoupení armádních hudeb. Nechyběl slavnostní průvod všech zemí NATO městem, unikátní představení baletu českého Národního divadla a mnohé další.

"Česká republika se zapsala velmi dobře, s kýmkoli jsem během týdne mluvil, reagoval velmi pozitivně," potvrzuje Luděk Kolesa, štábní praporčík působící na velitelství NATO v Norfolku. "Festival proběhl úžasně a emocionálně. Když člověk viděl, co předvedla česká hudba nebo balet, to se pak cítí hrdý na Českou republiku," dodal Kolesa v narážce na bouřlivé ovace při vystoupení baletu Národního divadla v norfolkském operním domě s představeními choreografů Jiřího Kyliána a Petra Zusky.

Podle Giretha se pochvalně mluvilo i o armádním hudebním tělese. "Mezi jednotlivými akcemi byl vyzdvihován příspěvek Ústřední hudby Armády ČR uvedený v rámci koncertu International Tattoo. Mluvilo se o nich v superlativech, jak fantasticky hrají." To potvrzovali nejen diváci, ale i hudebníci z orchestrů ostatních zemí.

Češi akci vzali za svou

"Mezinárodní komunita i Američané velmi ocenili, jak se k akci Češi postavili," vysvětlil Kolesa s tím, že kvitována byla nejen šíře národní účasti, ale například i přítomnost významných hostů.

Akci svou přítomností podpořili i náměstek ministryně obrany František Padělek, náčelník generálního štábu generál Vlastimil Picek či český velvyslanec v USA Petr Kolář.

Během čtvrteční konference pak mezi řečníky z České republiky vystoupili vyslanec ministra zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška či náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Ten si jako nejvyšší civilní představitel Aliance na festivalu úroveň konference, zaměřenou zejména na budoucnost NATO, velmi pochvaloval.

Havel a Azalea

Konference se zúčastnil i profesor mezinárodních vztahů Michael Kraus, starší bratr známého moderátora Jana Krause, který se narodil v České republice, ale již téměř 40 let žije a působí v USA.

"Profesor Kraus mi říkal, že za dobu, co žije v Americe, měl dvakrát pocit, že je hrdý na to, že je Čech. Poprvé v 90. letech, když přijel prezident Václav Havel a měl svůj slavný projev v Kongresu, a podruhé nyní, během festivalu Azalea," poznamenal Gireth.

Část festivalu je zaměřena rovněž na místní střední a základní školy. Střední školy soupeří o nejlepší dramatizaci tématu z historie hlavní země festivalu - letos srpna 1968 z Československa. I letos se účastnilo všech pět škol a na pódiu se střídaly nápisy "Pryč s Brežněv" s parodiemi na americké rodinné komedie. Ale zaznělo také rozhořčení, že NATO mělo v roce 1968 proti Sověty nařízenému vpádu zasáhnout, a nikoli nečinně přihlížet.

Středoškoláci bojovali jako každý rok i v esejistické soutěži na téma NATO, jejíž vítěz získal týdenní pobyt pro dvě osoby v České republice.

Česká republika byla v centru pozornosti i žáků základních škol v Norfolku, kam zavítala královna festivalu kapitánka Magdalena Dvořáková s armádním souborem Ondráš. "To pro mě bylo asi nejzajímavější z festivalu, když jsem byla ve škole, kterou si děti celou ozdobily českými vlajkami. Na zdech byly české nápisy a děti mě vítaly českými slovíčky," řekla Dvořáková, která se královnou festivalu stala jako první Češka. - Češka se stala poprvé v historii královnou oslav NATO

Dvořákovou upoutal i přednes české hymny, a to v češtině. "Bylo úžasné slyšet Američany zpívat českou hymnu a navíc dokonalou češtinou. Bylo vidět, jak festival všichni berou vážně a že se opravdu připravovali na naši návštěvu," míní Dvořáková.
"Královna tu sehrála úžasnou úlohu, dodala akci lesk," dodal Gireth na adresu kapitánky působící v současné době ve vojenské kanceláři prezidenta republiky.

Pomohli i místní nadšenci

Téma České republiky nebylo blízké jen Čechům, ale do oslav se aktivně zapojili i místní nadšenci - například americký pekař českých "koláčů" Jack Holm, který své výrobky ("kolache") nejen sám prodával, ale prostřednictvím stánku České republiky distribuoval všem návštěvníkům festivalu.

A co možná české "kolache" a záviny postrádaly na autenticitě, dohnaly výbornou chutí okořeněnou nadšením pekaře a jeho ženy. "V České republice jsme nikdy nebyli, ale jsme velkými fanoušky. Když jsme odešli do důchodu, přišlo nám líto, že v této části USA se neprodává to výborné české pečivo, jako třeba v Texasu nebo Chicagu, kde jsou silné české komunity," prozradil bývalý bankéř Holm.

Prezentovat se v rámci festivalu NATO Azalea měla Česká republika poprvé a vzhledem k tomu, že se nedávno počet členů NATO rozšířil na 28, tak na další čtvrtstoletí asi i naposledy. Dobrou zprávou je, že se Čechům povedlo šanci nepromarnit. "Teď už je po všem, tak to mohu říci, a sice že od začátku do konce to běželo až neskutečně dobře, což potvrzovali i jednotliví národní představitelé, kteří za mnou chodili a blahopřáli," uzavřel Gireth.

Festival Azalea tak letos nejen připomněl 60. výročí založení NATO, ale hlavně zvýraznil Českou republiku jednak jako výraznou zemi střední Evropy, a jednak jako člena Severoatlantické aliance.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz