Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi míří do speciálních evropských sil

  9:36aktualizováno  9:36
Nejméně tři sta padesát českých vojáků bude součástí vznikajících sil rychlé reakce Evropské unie. Češi by spolu s partnery z Německa a Rakouska měli vytvořit jedno z 13 samostatných uskupení, k jejichž vytvoření se v Bruselu zavázali ministři obrany unie.

První z bojových uskupení EU, každé o síle asi 1500 vojáků a schopné do 15 dnů hasit krize kdekoli na světě, by mělo uzřít světlo světa již napřesrok. Česká republika počítá se svým příspěvkem podle ministra Karla Kühnla nejdříve od roku 2007. Ale technická jednání ještě probíhají a tedy ani datum zformování skupiny s Němci a Rakušany ještě není definitivně stanoveno.

"Od počátku roku 2007 budeme připraveni vyslat zhruba 350 vojáků. Měla by to být klasická pěchota včetně dopravních prostředků a zbraní, ale bude také zabezpečena součástmi speciálních sil, jako chemici, zdravotníci, vojenská policie, meteorologové a další služby," uvedl Kühnl s tím, že tito specialisté nejspíš zvýší početní stav české jednotky.

Na počátku roku 2007 má česká armáda po reformě dosáhnout takzvaných počátečních operačních schopností. Kühnl zdůraznil, že v případě nesmí dojít k tomu, aby pro NATO a unii pracovaly na stejných úkolech jiné jednotky. Stejné české jednotky mají být připraveny k nasazení do sil rychlé reakce obou organizací, jejichž užití má být rozdílné. "Je samozřejmé, že pokud by došlo na nejhorší, tak přednost mají mise NATO," řekl.

Výběr partnerů vyplynul podle ministra především z připravenosti Němců a Rakušanů spojit síly; zeměpisná blízkost "sice pomáhá, ale není sama o sobě podmínkou". Oficiálním jazykem však nebude němčina, ale angličtina.

Bojové skupiny mají být nástrojem společné obranné politiky unie. O nasazení evropských sil do akce mají rozhodovat všechny členské státy, a to jednomyslně. "Bez pokynu z Prahy se čeští vojáci v silách EU nehnou ani o milimetr," míní Kühnl.

"Nikdy nedostanou pokyn z Bruselu. Jestliže říkám, že rozhodne rada ministrů unie jednomyslně, tak rozhodne každý jednotlivý stát. Žádný Brusel tady nebude mít žádnou rozhodovací pravomoc," zdůraznil ministr s tím, že Brusel může rozhodovat o společném trhu, ale vojenská sféra zůstane plně v národních rukou.

Přesné úkoly se vykrystalizují časem, ale podle Kühnla čekají vojáky z bojových seskupení nejspíše akce obdobné chystané misi Althea v Bosně a Hercegovině. Unie tam 2. prosince převezme mírovou operaci z rukou NATO. Půjde tedy o misi na pomezí vojenské a policejní operace a budování civilní správy. Vice ZDE

První samostatnou vojenskou operaci uskutečnila Evropská unie loni v létě v Kongu. Francouzská ministryně obrany Michele Alliotová- Marieová zmínila jako možné sféry nasazení oblast afrických velkých jezer, Súdán, Kongo, Nigérii, jih Alžírska, oblast Středního východu, africký roh či střední Asii. Ale i ministryně připomněla, že operaci bude muset předcházet jednomyslný souhlas celé pětadvacítky.

Pro reálné nasazení sil rychlé reakce však unie ještě zbývá vyřešit problém s přepravou vojáků zejména na velkou vzdálenost.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...Najdete na iDNES.cz