Změny v pobírání nemocenské přinutily více nemocných odejít do práce.

Změny v pobírání nemocenské přinutily více nemocných odejít do práce. | foto: Profimedia.cz

Češi loni prostonali méně dní, průměrně ale zůstali doma déle

  • 8
Kvůli nemoci si loni vybralo pracovní neschopnost až o pětinu méně lidí, než tomu bylo v roce 2007. Díky změnám v pobírání nemocenské se meziročně také výrazně snížil celkový počet dní, které zaměstnanci prostonali. Průměrná doba, kterou nemocní strávili v pracovní neschopnosti, se naopak zvýšila.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni zaznamenala celkem 2,23 milionu ukončených případů pracovní neschopnosti. O rok dříve jich přitom bylo 2,86 milionu.

Ještě více se změny v pobírání nemocenské projevily v počtu prostonaných dní. Zatímco v roce 2008 to bylo celkem 87,85 milionu, o rok dříve ČSSZ napočítala hned 100,59 milionu.

Statistiky naopak potvrdily zvýšení průměrné doby, po kterou trval jeden případ pracovní neschopnosti: ze 35,11 dní v roce 2007 na loňských 39,5 dne.

Markantní odchylky v číslech má na svědomí vládní reforma, díky níž lidé od loňského ledna do konce června nedostávali v prvních třech dnech nemoci žádné dávky.

Ústavní soud poté tuto praxi zrušil. Rozhodnutím ministerstva práce pak lidé v červenci a srpnu pobírali i v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne nemoci.

Od září už měli zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nárok na pouhých 25 procent vyměřovacího základu. Od letošního ledna platí během této doby znovu praxe nulových náhrad.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video