Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou velmi profesionální, říká šéf Vojenského výboru EU

  15:46aktualizováno  15:46
Češi během příprav i v průběhu českého předsednictví EU dokazují, že jsou velmi profesionální, a z tohoto pohledu je pro nás české předsednictví výjimečně jednoduché, řekl dnes během své návštěvy Česka předseda Vojenského výboru Evropské unie generál Henri Bentégeat.

Předseda Vojenského výboru Evropské unie generál Henri Bentégeat s ministryní obrany Vlastou Parkanovou | foto: Armáda ČR

Předsednictví České republiky Radě Evropské unie je v plném proudu, což se týká i resortu ministerstva obrany, jehož priority na dalších šest měsíců předsednictví přijel na pozvání náčelníka generálního štábu armády ČR generála Vlastimila Picka projednat do Prahy šéf Vojenského výboru EU, francouzský generál Henri Bentégeat.

Ministerstvo obrany čeká nejen prosazování priorit v oblasti obranných schopností, operací či spolupráce s NATO. Většina těchto priorit, jako například vztah EU a NATO, jsou však dlouhodobé otázky, které řeší každá předsednická země.

Zcela na Češích ale bude v praktické rovině zabezpečení desítek jednání evropských představitelů v České republice a příprava českých vojáků do pohotovostních jednotek EU, tzv. battlegroups.

"V případě Česka jde o šesté předsednictví, s nímž během svého dvouletého působení ve své funkci spolupracuji. A pokud jde o jeho přípravy i průběh, je to výjimečně jednoduché předsednictví, protože se orientuje na konkrétní otázky, je pružné a efektivní," řekl po schůzce s ministryní obrany Vlastou Parkanovou a s generálem Pickem Henri Bentégeat. "Kolegové, s nimiž spolupracujeme, jsou velmi profesionální."

Nejde o první návštěvu předsedy vojenského výboru EU v Česku, například v roce 2005 byl v Praze Bentégeatův předchůdce generál Rolando Mosca Moschini. Začátkem dubna 2009 navíc proběhne v Karlových Varech neformální zasedání Vojenského výboru EU, kam Bentégeat rovněž přijede.

Na tomto zasedání chce Česko prezentovat připravenost česko-slovenské EU Battlegroup, jež by 1. dubna měla být certifikována k nasazení právě za přítomnosti členů Vojenského výboru EU.

Čeští vojáci se připravují na mise EU

Jednotky EU Battlegroups, podobně jako Síly rychlé reakce NATO, nejsou jednotky stálé, jsou pro ně na půlroční pohotovost pouze vyčleněny síly v rámci armád jednotlivých členských zemí. Česko-slovenská EU Battlegroup bude v půlroční pohotovosti od letošního léta.

Podle generála Picka takto počítá Česko s vyčleněním 1 700 vojáků, vybraných podle požadavků EU z celkem více než dvou tisíc vojáků, kteří procházejí průběžnou přípravou a v případě potřeby budou připraveni k vyslání do konkrétní operace.

"Evropská unie nepočítá s nasazením této česko-slovenské jednotky v aktuálně probíhajících operacích EU," podotkl v Praze Bentégeat, který připomněl, že EU Battlegroups jsou pohotovostní jednotky, které by EU použila pouze například v případě krize. Na rozdíl od NATO ještě EU své pohotovostní jednotky za dva roky jejich existence naštěstí použít nemusela.

Vojenský výbor je nejvyšší vojenský orgán Evropské unie, který odpovídá zejména za poskytování vojenského poradenství a doporučení ohledně veškerých vojenských záležitostí v rámci EU. Předseda výboru je jmenován na tři roky, funkční období generála Bentégeata vyprší letos v listopadu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz