Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou shovívaví vůči potratům i eutanasii

  1:00aktualizováno  1:00
Většina Čechů je po 15 letech od revoluce shovívavá k potratům i eutanazii. Otázky týkající se začátku a konce života rozdělují nejen společnost, ale i zákony. Zatímco potraty byly a zůstávají legální, eutanazie čili smrt ze soucitu je trestná. Začalo se však o ní otevřeněji mluvit.

Když se Stanislava Zedníčková dozvěděla, že čeká dítě, nebyla si vůbec jista, že ho chce. Neměla dokončenou školu ani kde bydlet, s partnerem si její rodina nerozuměla.

Napadlo ji, zda nejít na potrat. Cestou do menzy si všimla poradny pro ženy v podobné situaci. Odešla s odhodláním, že si dítě nechá. "Omlouvala jsem se mu, ještě když byl v bříšku," říká dnes matka čtyřměsíčního syna.

Potratů za posledních 15 let čtyřikrát ubylo. Pomohla osvěta a antikoncepce, aniž bylo nutné zpřísnit liberální zákony. Naopak jiný problém týkající se stejně úzce vztahu k životu - eutanazie - zůstává kriminálním činem. Ale i o ní lidé intenzivně přemýšlejí.

Prosím o eutanazii
"Prosím, udělejte výjimku a povolte mi eutanazii!" sepsala před pár lety oficiální žádost stará osamocená žena trpící artrózou. Poslala ji na ministerstvo zdravotnictví, odkud dopis doputoval k rukám Marie Svatošové, zakladatelky prvního hospice.

Co si Češi myslí
(v procentech)  

 Jste pro povolení eutanazie?
ano ... 69,2
ne ... 30,8

 Považujete potrat za zabití?
ano ... 19, 8
ne ... 80,2 

 Pokud jste pro omezení potratů, co preferujete?
potrat jen ze zdrav. důvodů ... 61,2
návštěva psychologa ... 25,0
pohovor před komisí ... 11,4
úplný zákaz ... 2,4

Měla by donosit dítě i znásilněná žena?
ano ... 5,8
ne ... 50,7
netroufám si rozhodnout ...43,5

 Měla by dítě donosit i žena, která ví, že se potomek narodí postižený?
ano ... 4,7
ne ... 50,8
netroufám si rozhodnout ...44,5

Pramen: Median, dotazováno 507 lidí

"Vyměnila jsem si s ní pár psaní. K Vánocům mi pak napsala: Koupila jsem si do pečováku takovej malej kobereček a už mám zase radost žít. Kdyby žila v Nizozemsku, kde je eutanazie povolena, už by to s ní skoncovali raz dva. Já jen o ni projevila zájem, nic víc, nic míň," řekla Svatošová.

Patří k těm, kteří si myslí, že za voláním po eutanazii se skrývá jen strach, osamocení a nedostatečná pomoc okolí. To volání je ale poměrně silné - soudě podle průzkumu, co si myslí veřejnost. Většina je pro umožnění eutanazie. Jak to dnes chodí v praxi, o tom se moc nemluví.

Někteří zdravotníci mezi čtyřma očima přiznají, že ve zvlášť beznadějných případech se zvýší dávky morfia, a urychlí se tak smrt nemocného. "Podle některých domněnek by se legalizací eutanazie uzákonilo něco, co se již fakticky v nemocniční praxi vyskytuje, ale je to veřejným tajemstvím," říká a ve své stati i píše Petr Šustek, student 5. ročníku Právnické fakulty UK. Míní však, že společnost ještě není na legalizaci eutanazie připravena.

Mnozí lidé, kteří eutanazii žádali, si to nakonec rozmysleli. "Když mi babička umírala na rakovinu, měla tak velké bolesti, že prosila dědu, aby ji zabil sekerou. Jednou jsme jí nedopatřením nechali na nočním stolku tubu prášků na spaní," líčí profesorka Blanka Říhová z Akademie věd. "A ona to přesto neukončila. Přicházely totiž i chvíle bez bolesti, které jí dávaly silnou víru, že se uzdraví."

Říhová byla opakovaně svědkem toho, jak se lidé včetně dětí dostali ze zdánlivě zoufalé situace. "Na druhé straně," uvažuje, "pokud vážně nemocný člověk opakovaně prohlásí, že si přeje zemřít, protože už dál nemůže nést bolest, měl by být vyslyšen."

Volání po eutanazii mohl paradoxně zesílit i lékařský pokrok uplynulých 15 let. "Postupy moderní medicíny mohou prodlužovat živoření a utrpení. Snaha o udržení života za každou cenu je však nepřijatelná," říká někdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar. A ortoped Pavel Dungl doplňuje: "Lékař musí umět člověka nechat umřít, není-li žádná naděje na jeho záchranu." 

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz