Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jako čtvrtí v Evropě pijí nejvíce alkoholu

  1:00aktualizováno  1:00
Aby člověk sklouzl do závislosti na alkoholu, stačí méně, než si myslíme: u mužů jedno pivo denně, u žen necelá třetinka. Ze statistik Světové zdravotnické organizace přitom plyne, že třetina dospělých mužů a každá desátá žena v Česku riskují závislost na alkoholu.

Nadměrně totiž pijí.

Každá desátá žena v zemi se pravidelně jednou měsíčně opíjí. Čeští muži jsou ještě větší pijani - alespoň jednou za měsíc se pořádně opije téměř třetina z nich.

Mimo jiné i proto patří Česku čtvrtá příčka co do spotřeby alkoholu mezi všemi evropskými zeměmi. Před námi je už jen Lucembursko, Portugalsko a Irsko. Průměrná spotřeba alkoholu ve většině ostatních zemí Evropy je třikrát nižší než u nás.

Vyplývá to z čísel agentury Genacis, která představila Česká společnost podpory zdraví. Bezpečná dávka alkoholu, tedy taková, kdy ještě nehrozí riziko závislosti nebo zdravotních problémů, je přitom mnohem nižší, než si lidé myslí.

Už u dvou desetistupňových piv denně v případě mužů a jednoho piva denně v případě žen hrozí poškození zdraví. "Aby člověk spadl do závislosti, stačí poloviční dávka," říká Petr Popov, primář oddělení léčby závislostí z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"Málokdo ví, že u nás až šest procent lidí umírá na nemoci související s nadměrným pitím," upozorňuje lékař Ladislav Csémy, vedoucí Laboratoře pro studium závislostí.
"Největší procento z toho tvoří nemoci jater, kde patříme k zemím s největší úmrtností, v těsném závěsu jsou nádory a úrazy," dodává Popov.

Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která srovnávala jednotlivé země světa, v Česku nejvíc pijí muži, kterým je zhruba 35 až 44 let, mají jen základní vzdělání a na alkohol si dokážou vydělat.

Rozdíly mezi ženami nejsou tak velké, ani vzdělání chuť na alkohol příliš neovlivňuje.
Ženy, které mají jen základní vzdělání, pijí prakticky stejně často jako vysokoškolačky.

Česko se přitom zavázalo snížit spotřebu alkoholu už ve dvou mezinárodních dohodách. "Podle té první jsme měli do pěti let snížit spotřebu o pětadvacet procent. Nestalo se. I takové Francii se to narozdíl od nás podařilo," říká Ladislav Csémy.

"Z ostatních 42 bodů dohody, k nimž jsme se zavázali, přitom plníme jen jeden - máme nulovou toleranci k alkoholu za volantem." Na benevolentní přístup Česka k alkoholu upozornila před měsícem i WHO. Podle Csémyho se politici bojí.

"Myslím, že mají strach, že ekonomika země zkrachuje, pokud jakkoliv omezí přístup k alkoholu. Jenže v žádné zemi, kde alkohol zdražili a zavedli licenci na jeho prodej, se takové obavy nepotvrdily a ekonomické krachy se nekonaly. Jen ubylo potácejících se opilců," řekl Csémy.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nyní zvažuje, zda vytvoří speciální protialkoholní komisi, která bude mít v náplni práce právě zredukovat pití v Česku. O jejím vytvoření má rozhodnout do konce září.

Jak Češi pijí alkohol?

• roční spotřeba čistého alkoholu v ČR je 10 litrů na obyvatele včetně kojenců

• přepočteno na Čechy nad 15 let je to 14,9 litru čistého alkoholu za rok

• 32 procent patnáctiletých a šestnáctiletých mladíků pije alespoň jedenkrát týdně

• stejně starých dívek pije nejméně jednou týdně 26 procent

• 22 procent dospělých mužů pije tak, že jim hrozí vznik závislosti nebo zdravotní potíže

• nadměrně pije alkohol 11 procent dospělých  žen 

Zdroj: Světová zdravotnická organizaceHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Kariérní řád půjde jen obtížně oživit, řekl budoucí ministr Plaga Zemanovi

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Kandidát na ministra školství Robert Plaga navštívil prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Zeman přijal v pondělí...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz