Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi doma skladují tuny starých televizí, mobilů a další elektroniky

  1:49aktualizováno  1:49
Mobilní telefon nebo počítač, které se už několik let nepoužívají, má doma téměř každý Čech. Buď je líný odnést je do sběru, nebo neví, kde specializované sběrné dvory jsou, nebo si staré přístroje nechává pro strýčka Příhodu, kdyby se mu ty nové porouchaly. Třídění po nárůstu stagnuje. Češi si kvůli krizi také nekupují příliš nových přístrojů.
Češi si staré mobily většinou nechávají doma pro případ, že by se jim nový model rozbil (ilustrační foto).

Češi si staré mobily většinou nechávají doma pro případ, že by se jim nový model rozbil (ilustrační foto). | foto: Reuters

Počty elektrospotřebičů v domácnostech včetně těch nepoužívaných zjišťovalo v Česku poprvé sdružení Asekol, které se zabývá recyklací elektronických výrobků, jako jsou počítače, mobily či televizory. Kromě devíti milionů "odstavených" spotřebičů sdružení spočítalo, že Češi doma mají obrovské množství "historického" elektra, které bylo vyrobeno před osmi a více lety, konkrétně 18,5 milionu kusů.

"Třeba televize lidé běžně stěhují celým bytem, pak na chatu či k prarodičům, až skončí někde na půdě," říká Hana Ansorgová ze sdružení Asekol, které financují výrobci elektra.

Připomíná, že například recyklací 29 mobilů se získá mimo jiné gram zlata, k čemuž je jinak potřeba vytěžit tři tuny zeminy. Z přístroje lze vydolovat i další vzácné kovy. "Ty se ovšem v přístrojích nacházejí ve stopovém množství, podstatnější je zde například výskyt hliníku, významná je i recyklace plastů," podotýká Ansorgová.

Podle směrnice Evropské unie mají Češi recyklovat nejméně čtyři kilogramy elektroodpadu na hlavu za rok. A to se zatím daří. Průměrný Čech odnese do sběru pět kilogramů ročně. Je to polovina hmotnosti elektra, které si za rok koupí.

Od roku 2005, kdy byl u nás uzákoněn povinný zpětný odběr, se vybralo více než 100 tisíc tun vysloužilých drobných spotřebičů. Ty by zaplnily celé Václavské náměstí v Praze až do výše čtvrtého patra.

Vrátíme spíše ledničku

Přesto se recykluje pouze čtvrtina drobných elektrospotřebičů. Lidé vracejí spíše staré ledničky nebo pračky. Množství vytříděného elektroodpadu po nárůstu v prvních letech také od roku 2010 stagnuje. Lidé více šetří, nakupují méně elektroniky a té staré, pokud funguje, se nechtějí zbavovat. Přitom EU plánuje v nejbližší době minimální čtyřkilogramový limit pro recyklaci ještě zvýšit. Zatím se však neví o kolik.

Pokud se spotřebiče nerecyklují, hrozí únik škodlivin do přírody, varuje Asekol. Staré CRT televizory třeba obsahují toxické luminofory. Ty unikají do okolí, pokud lidé staré televizory postaví na ulici ke kontejneru, místo aby je odvezli do sběrného dvora. Staré televizory totiž často rozbíjejí bezdomovci, kteří v nich hledají cenné kovy.

"Systém recyklace elektroodpadu u nás není dokonalý. Například do specializovaných červených kontejnerů je možné házet jen menší přístroje, jako jsou třeba mobily," připomíná Milan Havel z ekologického sdružení Arnika. Jen některé obce organizují svoz větších spotřebičů přímo z domácností, lidé za něj ale musí platit.

Výrobci sice tlačí na recyklaci, jež je pro ně výhodná, ale spotřebitelé by zase měli žádat větší životnost elektrospotřebičů, která se v posledních letech snižuje, upozorňuje Havel. EU také požaduje, aby některé výrobky byly nejprve poskytnuty k dalšímu použití, třeba na charitu, a až pak recyklovány.

Podívejte se, jak staré mobily umírají, aby nové mohly žít:Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz