Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi dokončují nový prapor NATO

  15:57aktualizováno  15:57
Liberec - Sestavte nám speciální jednotku na ochranu před chemickými a biologickými zbraněmi. Takovým úkolem pověřilo NATO Českou republiku. Češi úkol splnili. Už příští týden v Liberci představí jádro nového multinárodního praporu, který bude schopen zasáhnout do pěti dnů kdekoliv na světě.

"Nový prapor začíná oficiálně fungovat v rámci NATO pod českým velením už 1. prosince," uvedla mluvčí praporu Vlastimila Cyprisová s tím, že oficiální operační zařazení do sil NATO ten den posvětí ministři obrany zemí NATO na svém zasedání v Bruselu.

O dva dny později, tedy příští středu, Česká republika spolu s alianci představí jednotku při slavnostním nástupu na náměstí v Liberci, kde bude mít multinárodní prapor svou základnu.

Zúčastní se ho zástupce náčelníka štábu vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě Robert Cesaretti, ministr obrany Miroslav Kostelka a náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

V Liberci bude kromě základny rovněž velitelství praporu. Prvním velitelem bude major Vratislav Osvald. Jednotka bude mít ale mezinárodní velení, ve kterém bude bude 26 Čechů a 19 velitelů z dalších zemí. Ve velení se přitom státy budou střídat. Už nyní se počítá s tím, že od 1. ledna 2005 by vůdčí roli mohlo převzít Německo.

Celkem by multinárodní prapor měl mít 400 až 500 vojáků, z toho asi 280 Čechů. Konkrétní čísla ale budou podle mluvčí praporu Cyprisové známa až za několik měsíců.

"Zatím tvoří multinárodní prapor vojáci ze 13 zemí včetně České republiky. Fáze plné operační schopnosti má dosáhnout od července příštího roku. Alianční země mají čas, aby nabídly do praporu své vojáky," řekla Cyprisová.

Zatím prapor tvoří vojáci a důstojníci z Belgie, Kanady, České republiky, Maďarska, Itálie, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Španělska, Turecka, Británie a USA.

Unikátnost praporu spočívá v tom, že jednotlivé země do něj budou přispívat tím nejlepším, co nyní mají k dispozici, včetně nejmodernějších technologií.

NATO vyzvalo k sestavení a k vybudování praporu právě Českou republiku, která již na loňském summitu aliance v Praze deklarovala, že se bude v rámci transformace NATO specializovat na tuto oblast. Čeští chemici se navíc osvědčili při mezinárodních operacích v Perském zálivu.

Ačkoliv nový prapor bude vojenský, nebude se řadit mezi bojové jednotky, ale mezi specializované. Operovat by měl v rámci sil rychlé reakce NATO například při záchranných, humanitárních i ochranných misích. Do pole působnosti by však měla patřit i civilní ochrana, tedy například zásah při průmyslových nehodách nebo havárii jaderné elektrárny.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz