Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi dali Afgháncům klíč k bezpečnosti Lógaru, postavili armádě pozorovatelny

  14:01aktualizováno  14:01
Český Provinční rekonstrukční tým, který působí v afghánské provincii Lógar, dokončil stavbu pozorovacích stanovišť pro armádu a policii v soutěsce Tangi Waghjan. Kdo drží zdejší strategický kopec, má kontrolu nad páteřní komunikací a může zarazit pašování zbraní a drog z Pákistánu.

Pohled na severní pozorovací stanoviště. Vlevo je hlavní lógarská dopravní tepna | foto: Kristýna Greplová, PRT Lógar

Vylézt na vrchol v soutěsce Tangi Waghjan, odkud je výhled na velkou část provincie Lógar, není nic snadného. Při cestě po kamenité stezce, do které se opírá ostré afghánské slunce, se zapotí i trénovaní vojáci.

Přesto sem teď třináct měsíců proudil materiál, dělníci a pravidelně i kontrola odborníků z českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). Ten totiž nahoře stavěl nová pozorovací stanoviště pro afghánskou armádu a policii.

KDYŽ SE MIHNOU SVĚTLA, VOJÁCI PÁLÍ

Soutěskou Tangi Waghjan Taliban pašuje drogy

Měsíce dřiny ale stály za to. Češi předali Afgháncům dvě budovy, kam se už nastěhovalo deset policistů a deset vojáků. Střeží odsud hlavní dopravní tepnu afghánské provincie Lógar - silnici, která spojuje Kábul s Gardézem. Na druhé straně kopce zase hlídají pašeráckou cestu Talibanu.

Pozorovací stanoviště nad soutěskou Tangi Waghjan

"Na druhé straně zase údolím vede stezka, kudy Tálibán pašuje drogy a zbraně z Pákistánu do Kábulu a opačným směrem drahý chromit. Tady leží klíč k bezpečnosti provincie," vysvětlil zástupce velitele lógarské policie Ghulam Nabi Čarchi.

Mosty usnadnily vesničanům cestu za obživou

Český PRT pomohl ale také tisícům Afghánců, kteří žijí na pravém břehu řeky Lógar, jež soutěskou protéká. Dostat se na druhý břeh byl problém především po jarních povodních. Češi proto v oblasti postavili mosty a také lávku pro pěší, které je spojí s hlavní silnicí.

Český voják střeží při návštěvě civilistů strategický vrchol v soutěsce Tangi Waghjan

Český voják střeží při návštěvě expertů vrchol v soutěsce Tangi Waghjan

Skupina vojáků přechází po vratké lávce na druhou stranu řeky

Čeští vojáci přechází po vratké lávce v soutěsce na druhou stranu řeky

"Předtím tu cesta končila před hlavní silnicí, utnula ji řeka a dál vedla jen metr široká lávka. Ale ode dneška se můžeme napojit rovnou na hlavní silnici do Pol-e Alam nebo do Kábulu, to nám ušetří skoro hodinu cesty," vysvětlil stařešina z vesnice Shagasi Kala.

Lidé ze Shagasi Kala se na tomto projektu sami podíleli, v rámci dohody s PRT opravili štěrkovou přístupovou silnici, která vede až k betonovým mostům. Od čtvrtka se tak tisíce rodin mohou snáze dostat do provinční nemocnice v Pol-e Alam, do Kábulu nebo na bazaar - místní trhy kolem hlavní silnice, kde prodávají své produkty.

Soutěska Tangi Waghjan leží na strategické silnici do Kábulu

Soutěska Tangi Waghjan leží na strategické silnici do Kábulu

PROVINČNÍ REKONSTRUKČNÍ TÝM

Český Provinční rekonstrukční (PRT) tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 českých vojáků. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory bezpečnosti a budování infrastruktury také opravy vodních zdrojů, podpora zemědělství, školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 144 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

Podpora bezpečnosti patří mezi priority PRT Lógar, proto Češi v současnosti staví také zázemí pro afghánské vojáky na základně Altimur, jednu z budov soudu v Pol-e Alam, provinční vězení a policejní základnu u mostu Dabare v okrese Čarch.

zdroj: PRT Lógar

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Najdete na iDNES.cz