Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi chodí k lékaři častěji, než opravdu potřebují

aktualizováno 
- Češi se k lékaři evidentně chodit nebojí - téměř dvě třetiny obyvatel republiky navštívily od začátku letošního roku lékařskou ordinaci. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Dvacet osm procent lidí navštívilo lékaře jednou a třicet pět procent několikrát. Jsme opravdu tolik nemocní? Nikoli, výše uvedené číslo vypovídá i o řadě jiných aspektů: k lékařům jsme prostě zvyklí chodit, nic nám nebrání obejít jich hned několik najednou, na vysokém počtu návštěv se podílí i způsob financování lékařů či nemožnost vyležet si lehčí onemocnění doma bez neschopenky.

A k "fingování" nemoci zase v poslední době nabádají své zaměstnance ti zaměstnavatelé, kteří pro ně nemají práci a museli by je jinak propustit.
Údaje průzkumu dokazují, že Češi chodí k lékaři mnohem častěji než lidé ze zemí západní Evropy. Tento fakt potvrzuje také studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 1998, ze které vyplývá, že průměrný Čech navštíví ročně lékařskou ordinaci patnáctkrát, zatímco průměr v zemích Evropské unie je poloviční.

PÉČI PRODRAŽUJÍ OMEZUJÍCÍ LIMITY
Podle prezidenta Asociace praktických lékařů Václava Šmatláka ukazuje tento jev hlavně na systémové chyby ve financování českého zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny uplatňují na praktické lékaře regulační limity, které se týkají například množství léků, jež smí lékař předepsat. "Tím jsme nuceni zvát si některé pacienty častěji jen kvůli receptu, i když vyšetření nepotřebují," vysvětluje Šmatlák a dodává, že když lékař překročí limit stanovený pojišťovnou, musí rozdíl doplatit. "Někdy se částka vyšplhá až na desetitisíce korun," tvrdí Šmatlák.

Podle studie OECD prakticky každá návštěva lékaře je spojena s předpisem léků. Největší položkou pro pojišťovny jsou tak paradoxně ty nejlevnější léky: jen za paralen, který si každý může koupit sám, vydaly zdravotní pojišťovny v roce 1997 43 milionů.
Počet návštěv zvyšují také limity, podle kterých nemůže praktický lékař předepisovat některé léky a zdravotnické pomůcky. "Někdy to praktické lékaře staví do trapných situací. Musím například poslat svého pacienta pro nákolenku ke specialistovi, který ho vůbec nezná. Sám mu ji prostě předepsat nemůžu," říká Šmatlák.

Rozdíl v počtu návštěv mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy se prohlubuje také kvůli tomu, že Češi nemohou zůstat s nachlazením doma bez pracovní neschopenky od lékaře. To potvrzuje také ostravský praktický lékař a pediatr Hugo Přibil, který má zkušenosti se zdravotnictvím v Belgii a Británii. "V cizině lidé s nachlazením k lékaři nechodí, léčí se doma sami," líčí. Zákony lidem ve většině západoevropských zemí umožňují vzít si za rok několik dnů volna bez udání důvodu.

CHYBÍ KOORDINACE ZDRAVOTNÍ PÉČE
Podle Šmatláka by tento problém vyřešilo, kdyby pacienti nesměli libovolně navštěvovat lékaře-specialisty. "Praktický lékař, který pacienta zná, by měl fungovat jako koordinátor jeho lékařské péče. Pacienti totiž jsou mnohdy léčeni u několika specialistů najednou, často i stejnými léky. O tom samozřejmě nevědí ani specialisté, ani praktický lékař," konstatuje Šmatlák. Tak rychle narůstá počet návštěv ve zdravotnických zařízeních a rostou samozřejmě i výdaje.

Podle odborníků u českých pacientů stále přetrvávají některé nešvary, k nimž vedlo socialistické zdravotnictví. "Jsme zvyklí chodit si k lékaři s každou maličkostí. Lékařská péče se u nás zneužívá," říká mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček.
"Lidé se úplně zbavili odpovědnosti za vlastní zdraví," dodává Šmatlák.

K návštěvě lékaře však mohou vést i další důvody. "Návštěvou se mnohdy řeší sociální otázky. Staří lidé, kterým chybí kontakt s okolím, si potřebují s někým popovídat. Lidé v produktivním věku zase často přiznají, že jim nemocenskou poradil zaměstnavatel, který pro ně nemá práci," dodává Hugo Přibil.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz