Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi budou radit irácké vládě

  0:01aktualizováno  0:01
Představitelům Iráku budou zanedlouho radit čeští experti při obnově země. "Počítám s tím, že se mí lidé uplatní na ministerstvech, a nevylučuji, že budou radit i budoucím představitelům irácké vlády," soudí česká koordinátorka Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc v Iráku Janina Hřebíčková.

Diplomatka jednala minulý týden v Bagdádu s Iráčany i s představiteli Spojených států. Američané například Čechům nabízejí, aby jako poradci působili na ministerstvech vnitra a obrany.

Čeští experti se však podle Hřebíčkové mohou prosadit i při rekonstrukci ropných rafinerií, strojírenských firem, nemocnic, škol, v energetice či zavlažování. Bývalé Československo totiž v Iráku postavilo desítky podniků. Zvláště v jihoirácké Basře na tuto spolupráci i po letech vděčně vzpomínají.

Vláda pro tento rok uvolnila na podporu projektů v Iráku 120 milionů. V příštích dvou letech tyto dotace vzrostou na 200 milionů. "Dobré projekty můžeme podpořit v plné míře, jiné zase jen částečně," dodává ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Příští týden zřejmě kabinet navrhne parlamentu, aby Česko vyslalo do mezinárodních stabilizačních sil v Iráků svůj vojenský kontingent "Bez jejich doprovodu bychom se nehnuli z míst. Američané by nás nikam nepustili," vysvětluje Hřebíčková.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík agentuře ČTK řekl, že armáda nabízí do sestavy mezinárodní divize polní nemocnici, 15 vojáků z jednotek pro civilně-vojenskou spolupráci a 50 vojenských policistů. Ti by se také starali o bezpečnost lidí z týmu Hřebíčkové. Kromě Britů a Čechů má být divize složena z Italů, Nizozemců, Norů, Portugalců a Španělů.

Kdo půjde s Hřebíčkovou do Iráku, čeká ho očistec 

Ten, kdo se bude chtít přidat do týmu Janiny Hřebíčkové, české koordinátorky Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc v Iráku, zažije věci, které dosud viděl asi jen v katastrofických filmech. A chvílemi se zřejmě ocitne i ve středověku. Zájemců je prý však dost a Hřebíčková si mezi nimi vybírá asi dvacítku expertů.

Jak si lidi do svého týmu vybíráte?

Musí umět perfektně jazyk. Musí být výkonní, aby ten nápor zvládli. Ale také přizpůsobiví, operativní a rychlí, aby mohli reagovat na složitou a často se měnící situaci na iráckých úřadech. Když řeknu, že je čekají velmi drsné podmínky, tak ani zdaleka nevystihnu, v čem budeme žít.

Jaká je role, a tedy i pravomoci Janiny Hřebíčkové v Iráku?

Víte... všechno se to tam strašně rychle mění. Já si dnes mohu něco myslet a ono to po našem návratu do Iráku už nemusí platit. Americký prezident George Bush například právě odvolal polovinu expertů USA, protože nebyl spokojen s rychlostí obnovy Iráku. Hovořila jsem s generálem Jayem Garnerem, ale jeho nástupce Paul Bremer může mít za pár týdnů o mé práci jiné představy.

Obecně však lze říci, že budu jakýmsi mezičlánkem mezi organizací na obnovu Iráku a Českou republikou. Budu se snažit, abych posílala české odborníky tam, kde mají být - a kde tedy mohou Iráčanům prospět. Mám také jednat s iráckými představiteli, koordinovat pomoc jejich zemi... psát zprávy pro české ministerstvo zahraničí a jezdit často do terénu. Jsem jedním z expertů Úřadu pro obnovu Iráku a nestačí, abych pomoc koordinovala jen od stolu.

Kde začnete?

Ráda bych navázala na práci amerických, britských a australských odborníků. Ti už mají kontakty s iráckými představiteli z nejrůznějších sociálních sfér. Přidružím se k nim a budu rozvíjet nové styky, abychom poznali, kdo je kdo, kdo je za co zodpovědný a jakou pomoc Iráčané potřebují. Především však musím postavit svůj úřad na nohy. V Iráku totiž nefunguje vůbec nic.

A kdy začnete?

Tak to je pro mne dost důležité. Čtyři roky jsem byla v Kosovu, takže trvám na tom, aby mne lékaři důkladně vyšetřili. Chci se také detailně seznámit s lidmi, kteří se mnou do Iráku pojedou. Velmi důležité je i zajištění naší bezpečnosti a také automobilů, abychom mohli vyjíždět do terénu.

Počítáte s tím, že vás Iráčané nebudou kvůli předsudkům k ženám respektovat?

Jsem na to připravená. Jestli k tomu ale dojde, či ne... to opravdu nevím. Viděla jsem v Iráku mnoho žen nejrůznějších národností a zatím je příliš brzo na to říct, že je Iráčané neberou. Akce na obnovu Iráku trvá jen tři týdny.

Neobáváte se, že stejně jako před deseti lety po válce v Zálivu, anebo i v bývalé Jugoslávii, se české firmy při obnově válkou zničeného regionu neprosadí?

Uděláme vše, aby uspěly. Můžeme firmám zprostředkovat kontakty, poradit, vytvořit podmínky, ale nemůžeme jim domlouvat obchody. Schopní a vynalézaví podnikatelé by měli s naší pomoci uspět. Musí se však registrovat na ministerstvu průmyslu a tlačit se do Iráku všemi možnými způsoby, jinak je trumfnou jiní. Konkurence je obrovská. Máme ale výhodu tradičních dodavatelů strojírenského zařízení. Třeba v Basře jsou "Čeko" velmi populární.

Autoři:


ZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz