Češi nabízejí indické armádě modernizaci tanků T-72

Češi nabízejí indické armádě modernizaci tanků T-72 | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Češi chtějí opravovat indické obrněnce, tanky a vrtulníky

  • 11
Mise splněna. Cesta ministra obrany Alexandra Vondry a šéfů českých zbrojních firem do Indie ukázala, že české společnosti mají velkou šanci uspět na tamějším trhu. Pro indickou armádu by mohli Češi opravovat a modernizovat bojová vozidla, tanky i vrtulníky.

"Indie je pro nás absolutně nejdůležitější partner v celé Asii, pokud jde o obrannou spolupráci," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Na týdenní cestě po Vietnamu a Indii jej doprovázely hned tři desítky zástupců českých zbrojních firem.

Indická armáda

Indický trh představuje pro výrobce vojenské techniky mimořádné lákadlo. V posledních pěti letech byla asijská země největším světovým dovozcem zbraní s rozpočtem 40 miliard dolarů ročně. Indie, která má 1,3 milionu vojáků jen v aktivní službě, je tak v desítce zemí s nejvyššími výdaji na obranu.

Zbrojařů, kteří mají velké šance v Indii uspět, je několik. Patří sem i dva státní podniky, jejichž zřizovatelem je ministerstvo obrany – VOP 026 a LOM Praha. Vojenský opravárenský podnik ve Šternberku by mohl pro zdejší pozemní síly zajišťovat generální opravy vozidel BVP-2 nebo v budoucnu spolupracovat na modernizaci a generálních opravách tanků T-72.

V Dillí zástupci firmy už podepsali tři významné dohody, které otevírají dveře k těmto projektům. Indická armáda má přitom ve výzbroji téměř dva tisíce tanků T-72 a zhruba tisícovku obrněnců BVP-2.

Opravy vrtulníků za 100 milionů dolarů

Pro Letecké opravny Malešice (LOM) se otevírá možnost opravovat ruské vrtulníky Mi-17 indických vzdušných sil. "V současné době se účastníme tří výběrových řízení, které vyhlásilo zdejší ministerstvo obrany, a jsme ve finální fázi. Myslím, že si stojíme velice dobře," uvedl šéf podniku Roman Planička.

Celkově se LOM uchází o zakázky v hodnotě přes sto milionů dolarů. Pro Indii by Češi opravovali vrtulníky Mi-17, motory TV-3 a dodávali by agregáty a náhradní díly. Téměř čtyři desítky vrtulníků by se opravovaly v České republice.

Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam, šanci cítí při modernizacích

Nadějně pak vypadá také účast České zbrojovky v tendru na nové ruční palné zbraně pro indickou armádu. Uherskobrodská firma se svým novým výrobkem CZ 805 BREN, respektive její modifikací, sází na to, že její útočná puška umožňuje použití munice různé ráže. Pokud zbrojovka v soutěži uspěje, dodá v průběhu příštích let indickým vojákům 66 tisíc útočných pušek.

Ve hře je výcvik indických pilotů

Kromě zbrojních dodávek má podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka Indie velký zájem o výměnu informací a expertů na ochranu proti zbraním hromadného ničení.

"Mají zájem o pokračování školení indických důstojníků. Loni výcvik absolvovala první desítka vojáků, letos v listopadu na něj naváže kurz pro dvanáct důstojníků – tentokrát s ostrými otravnými látkami," nastínil Picek.

Ve hře je podle něj  také výcvik indických pilotů vrtulníků v Pardubicích na strojích Mi-17. Tamějším novým výcvikovým centrem už například prošli afghánští a američtí letci.

, natoaktual.cz

Video