Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Češi, Britové a Poláci odmítli ústavu EU

  1:00
Čeští poslanci ve Štrasburku vynikli jako hlavní odpůrci Evropské ústavy. Většina z nich hlasovala proti jejímu přijetí. Spolu s nimi se podobně vyhranili už jen Poláci a Britové, ale jejich ne nebylo zdaleka tak silné jako v případě české skupiny.

Žádná jiná národní delegace neměla v průměru tolik hlasů proti.

Účelem ústavy, která je nejdůležitějším dokumentem EU v posledním desetiletí, je zjednodušit fungování rozšířené Evropské unie. Kritici jí však vytýkají, že je nesrozumitelná a navíc i výhodnější pro větší země.

I přes odpor Čechů, Britů a Poláků parlament ústavu přijal velkou většinou hlasů. Z 22 přítomných českých poslanců jich pro ústavu hlasovalo jen sedm. Proti byli poslanci ODS (dva chyběli), komunisté, Vladimír Železný i Jana Bobošíková.

Ačkoli se Češi ukázali nejnegativněji naladění, pro většinu ostatních poslanců to byl očekávaný postoj. "Výsledek nenechává žádný prostor pochybám o podpoře ústavy v tomto parlamentu," prohlásil šéf parlamentu Josep Borrell do hlasité ovace poslanců.

Hlasování parlamentu bylo hlavně symbolickou zkouškou. Ta hlavní ústavu čeká ve všech členských zemích. Ve dvou už ji odhlasovaly tamní národní parlamenty, ale v řadě států se chystá referendem a výsledky jsou značně nejisté včetně českého.

Rozhodne referendum
Právě Češi spolu s Brity či Dány jsou pro ústavu nejméně nadšení. Přesto podle prosincového šetření Eurobarometru by stále většina (63 procent) byla ochotna v referendu pro ústavu hlasovat. Pokud jediná členská země řekne ne, nemůže ústava začít platit.

Taková situace může vést k rozštěpení unie na několik bloků. Čeští europoslanci ODS, kteří svůj antiústavní postoj vyjádřili na stuze kolem krku, sloužící k zavěšení poslanecké akreditace, byli spokojení, ač nedosáhli svého.

"Téměř 140 poslanců hlasovalo proti, to už není jen nějaká skupina bláznů a fanatiků, je tam celá řada lidí, kteří mají racionální argumenty proti," komentoval to Jan Zahradil.

Zcela na opačné straně stojí zástupci sociálních demokratů, lidovců a Evropských demokratů/ SNK. "Z českých poslanců nemám moc dobrý pocit, naše skóre je vůbec nejhorší ze všech," prohlásil Libor Rouček, poslanec za ČSSD. A dodal: "Je to ostuda."

Na české politické scéně se s vyhraněným postojem ODS ztotožňuje jen prezident Václav Klaus. Přesto předseda největší opoziční strany Mirek Topolánek po schůzce s ním prohlásil, že prezidentův názor je daleko vyhraněnější, než má ODS.

Europoslanci řekli ústavě ano. A lidé?
Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku se na téměř dva následující roky stane výstavním panelem. Postupně na ní mají viset balonky v jazycích těch národů, které podobně jako většina europoslanců schválí evropskou ústavu.

Prozatím se na stěnách parlamentu objevily první transparenty s klíčovými slovy dokumentu, který je pro někoho cestou k nenáviděnému superstátu, pro jiné zase důležitým krokem k lepší a demokratičtější unii.

Jako první se po stěnách parlamentu budou asi třepotat maďarské "igen" a litevské "taip" - obě tyto země totiž už ústavu ratifikovaly. Kdy a zda k nim přibude i české "ano", není zatím jisté.

Premiér Stanislav Gross se přiklání k nápadu spojit referendum s datem parlamentních voleb příští rok v červnu, opoziční euroskeptická ODS zase prosazuje variantu hlasovat o ústavě co nejdřív.

Kritici: Peníze jdou jen příznivcům
Evropský parlament už na propagaci ústavy vyčlenil 340 tisíc eur (asi 10 milionů korun) ze svého rozpočtu, počínaje oslavami schválení. Kritikům se také nelíbí náklady na kampaň a hlavně to, že peníze budou poskytnuty pouze přívržencům dokumentu.

"Vzhledem k tomu, že jde o peníze vybrané od daňových poplatníků, je velmi nefér, že všechny tyto peníze jsou věnovány jenom na 'ano'," řekl český europoslanec Vladimír Železný, který na protest proti ústavě spustil z okna své kanceláře českou národní vlajku.

Referenda odstartují ve Španělsku
Nápisy a transparenty podporující ústavu v sídle parlamentu asi zůstanou až do listopadu 2006. Do té doby by už také mělo být jasno, zda EU ústavu mít bude, či nikoli.

Maraton referend odstartuje 20. února ve Španělsku. Pak by měla následovat většina zemí, například Francie má o ústavě hlasovat před začátkem léta a jako jedna z posledních zemí zřejmě přijde na řadu Británie.  Právě v jejím případě panují největší obavy o osud evropské ústavy. V takovém případě by podle politologů mohla unie směřovat k rozštěpení.

Zatím tak na velkém balonu umístěném  před vchodem do Evropského parlamentu bylo uvedeno "prosím".

Euroústava má zjednodušut fungování unie

Evropská ústava je sice komplikované čtení, ale má za úkol zjednodušit. A to fungování Evropské unie, která se má do budoucna ještě více rozšiřovat až na možných 33 členů či více.

Proto se zavádí nový, avšak stále složitý princip hlasování o nových pravidlech, podle kterých se pak řídí vlády členských zemí, a tedy i jejich obyvatelé.

Podle ústavy by se mělo rozhodovat na základě dvojí většiny, což znamená, že bude platit jen to, co podpoří nejméně 65 procent členských zemí. V nich zároveň musí bydlet 55 procent všech obyvatel unie.

O tomto principu panovaly největší spory, protože malé státy se obávaly, že budoucí unii bude dominovat velká trojka nejlidnatějších států Německa, Francie a Británie.

Problematické také je, že se tento většinový systém má používat ve více oblastech než doposud. To značí, že členské země už nebudou moci řadu návrhů vetovat svým jediným hlasem.

Ústava mimo jiné nově udává funkci evropského ministra zahraničí a prezidenta Evropské unie, který by ji měl ve světě reprezentovat. Zároveň bude podle tohoto dokumentu možné z EU vystoupit.

Evropská unie.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...