Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi bourali méně, ale jen na papíře. Ze statistik vypadli opilci

  7:33aktualizováno  7:33
Na první pohled to vypadá úžasně: počet dopravních nehod v Česku loni klesl v porovnání s rokem 2008 o více než polovinu. Ve skutečnosti to žádný důvod k radosti není. Češi sice bourali méně, ale pouze na papíře policejních statistik. Podle zjištění MF DNES nehod ve skutečnosti přibylo.
Nehod ve skutečnosti neubylo, jen v policejních statistikách

Nehod ve skutečnosti neubylo, jen v policejních statistikách | foto: HZS Zlínského kraje

Statistiky, které si vede policie, totiž loni výrazně ovlivnila novela silničního zákona účinná od 1. ledna 2009. Podle ní se nemusí policistům hlásit nehody, při nichž škoda nepřekročila 100 tisíc korun. A havarující řidiči tuto novinku začali hned ve velkém využívat.

Nehody očima policie

* Kolik nehod policisté zaznamenali
2009  74 626 nehod
2008 160 264 nehod
2007 182 736 nehod
2006 187 965 nehod
2005 199 262 nehod
1999 225 690 nehod

* Kolik lidí na silnicích zemřelo
2009    824 mrtvých
2008    992 mrtvých
2007 1 123 mrtvých
2000 1 336 mrtvých

* Hlavní příčiny nehod
Nespr. způsob jízdy 57 %
Nepřim. rychlost   22 %
Nedání přednosti 18 %
Nespr. předjíždění 2,6 %

* Nehody způsobené alkoholem
2009 5 632 nehod
2008 7 252 nehod

Zdroj: Předběžné statistiky PČR za rok 2009

Zatímco v roce 2008 policisté vyjížděli ke 160 264 nehodám, za loňský rok jich podle předběžných údajů evidovali jen necelých 75 tisíc. To je nejméně za posledních dvacet let. Ukazuje to však hlavně to, že policisté měli s dopravními nehodami méně práce. Nic víc.

Pojišťovny: Škod bylo více

Mnohem přesnější údaje mají pojišťovny, ke kterým se dostanou i menší nehody. "Podle počtu pojistných událostí, které řešíme, to vypadá, že nehod neubylo. Spíše naopak," říká mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. To, že nehod za loňský rok přibylo, potvrdili MF DNES zástupci tří největších pojišťoven.

"Neříkám, že je to dramatický nárůst, je to spíše v řádech procent, ale vyšší ten počet bezesporu je," říká Milan Gregor, odborník na dopravní nehody z pojišťovny Kooperativa.
"V loňském roce nám klienti nahlásili téměř 170 tisíc škod z dopravních nehod, což představuje asi dvouprocentní nárůst oproti roku 2008," upřesnil to mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Řidiči novelu zákona využívají a policii nevolají, protože je to pohodlnější. Netráví hodiny čekáním, než policie přijede, vyhnou se nepříjemnému sepisování protokolů a i jednání s pojišťovnami je rychlejší.

Opilci zmizeli z dohledu

Problémem je, že nový zákon zjevně umožnil vyhnout se trestu mnohým řidičům, kteří bourali pod vlivem alkoholu. Pokud by k nehodě přijeli policisté, museli by jim dát dýchnout. To teď odpadlo.

Proč se tolik neumíralo na silnicích

Komentář MF DNES

Podle oficiálních statistik klesl za loňský rok počet nehod zaviněných opilými řidiči o 1 600. Tomu, že by Češi přestali před jízdou pít, přitom nemohou věřit ani sami policisté. Při běžných kontrolách totiž loni přistihli o pět tisíc opilých řidičů více než v roce 2008. Roste i počet obětí nehod, které tito řidiči zavinili.

"Počet nehod zaviněných řidiči pod vlivem alkoholu nelze porovnávat. Řidičů pod vlivem alkoholu neubývá, jak napovídají statistiky. Lidé prostě nehody, v nichž hrál roli alkohol, nehlásí," říká dopravní expert Stanislav Huml.

"Také to může být tím, že přibylo případů, kdy viník od nehody ujel. Ale více se asi stává, že viník, který předtím něco vypil, se s poškozeným domluví a vyřeší to bez policie," přiznává i šéf ústecké dopravky Karol Kočárek. "Hodně nezodpovědných řidičů tak uniklo trestu. A nyní vše trochu komicky doháníme zavedením povinného dýchání při každé kontrole," dodal.

Zajímavosti

* Od nehody ujelo 10 tisíc řidičů. Z toho zhruba v 15 případech při nehodě někdo zemřel.
* V obcích se stávalo dvakrát více nehod než mimo obce.
* Hned po řidičích motorových vozidel způsobují nejvíce dopravních nehod zvířata. Až poté následují cyklisté a chodci.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Najdete na iDNES.cz