Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi a Němci spojí síly v boji proti neonacistům

  14:56aktualizováno  14:56
Češi připravují s Němci rozsáhlou kampaň proti pravicovým radikálům, kteří jsou velmi aktivní v česko-saském příhraničí. Pracovníci nevládní organizace Člověk v tísni si budou vyměňovat zkušenosti s německými partnery z organizace Kulturbüro Sachsen. Z evropských fondů na to chtějí získat téměř 400 tisíc eur.

Společný pochod českých a německých neonacistů Ústím nad Labem 18. dubna 2009. | foto: ČTK

Jakub Michal z organizace Člověk v tísni novinářům řekl, že tak chtějí v Ústeckém kraji a Sasku reagovat na stále častější propojování neonacistických skupin na obou stranách hranice a zároveň si vyměňovat zkušenosti.

Podle Michala je jednou z myšlenek vytvořit společné materiály, jako jsou billboardy, plakáty a příručky, které se budou problematikou pravicového extremismu zabývat.

Organizace také nabídnou semináře pro školy, kde by odborníci přednášeli dětem o nebezpečí extremismu a zároveň učili pedagogy, jak se s problematikou v hodinách vypořádat. Poradí jim třeba i s tím, jak se chovat k mladým neonacistům, kteří chodí do jejich tříd.

Podle Miroslava Bohdálka z drážďanské organizace Kulturbüro Sachsen, která se problematice extremismu v Sasku věnuje, jsou v poslední době kontakty českých a saských neonacistů velmi časté.

Upozorňuje, že se setkávají minimálně jednou měsíčně, buď na různých koncertech nebo oficiálních setkáních. Čeští neonacisté prý jezdí například do saského zemského sněmu jednat se zástupci krajně pravicové Národně demokratické strany Německa (NPD), která tam má své poslance.

Čeští neonacisté se také účastnili pochodů extremistů v Drážďanech, němečtí naopak přijeli loni v dubnu na pochod do Ústí nad Labem.

Ústím nad Labem šli neonacisté. V rukou nesli například i vlajku nacistické Třetí říše.

K poslednímu zdokumentovanému kontaktu došlo v září, kdy předák české Dělnické strany a neonacistického Národního odporu Patrik Vondrák promluvil na akci Fest der Völker. V současnosti je ve vazbě za propagaci neonacismu.

Loni na této akci vystoupil předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. - čtěte Český politik řečnil na srazu evropských neonacistů

Před časem také vyšla česko-německá hudební kompilace takzvané White Power Music nazvaná Sächsisch-Böhmische Hausmannskost - sasko-česká kuchyně. České neonacisty na ní reprezentuje skupina Conflict88.

Neonacistická hudební kompilace.

Člověk v tísni také připravil elektronickou příručku pro radnice s radami, jak proti neonacistům postupovat. Radí například, jak pochody zakazovat a rozpouštět.

Podle autorů je na rozdíl od příručky vydané ministerstvem vnitra nebo Ústeckým krajem zaměřená hlavně na konkrétní příklady, ne jen na konstatování právního stavu. Městům radí třeba i to, jak se mediálně s takovými akcemi vypořádat nebo jak pracovat se skupinami lidí, proti kterým neonacisté pochody pořádají.

Ze vzájemné spolupráce se saskými partnery podle Michala nevznikne jen kampaň proti neonacismu, v případě úspěchu s žádostí o dotaci bude další část projektu zaměřena na řešení problémů lidí v sociálně vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem a Chemnitz (Saská Kamenice). Organizace, které tam působí, si mají navzájem předávat zkušenosti, připravují se i setkání skupin mladých lidí z obou stran hranice.

Saská organizace Kulturbüro Sachsen o vazbách českých a německých neonacistů nedávno vydala zdařilou publikaci Nebezpečné známosti, která je volně ke stažení na internetu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...



Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.



Najdete na iDNES.cz