Policejní prezident Martin Červíček dostal konkrétní podklady, které podle Lenky Bradáčové dokazují, že protikorupční policie nezachází s informacemi, jak by měla.

Policejní prezident Martin Červíček dostal konkrétní podklady, které podle Lenky Bradáčové dokazují, že protikorupční policie nezachází s informacemi, jak by měla. | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéf protikorupční policie se mě snaží očernit, naznačila Bradáčová

  • 43
Policejní prezident Martin Červíček se zabývá podezřením na únik informací. Obrátila se na něj pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tím, aby prověřil jednání protikorupčního policejního útvaru. Bradáčová podezírá jeho šéfa Tomáše Martince, že ji chce očernit. Ten však takové obvinění odmítá.

Bradáčová se na Červíčka obrátila na začátku dubna. "V minulém týdnu jsme obdrželi podání od Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pan policejní prezident zadal prověření informací odboru vnitřní kontroly prezidia. Výsledky chce mít co nejdříve," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Čeho se podání týkalo, nechtěla Kopecká upřesnit s tím, že komentář náleží Lence Bradáčové. Pražská vrchní státní zástupkyně tvrdí, že její krok souvisí s tokem informací z protikorupční policie (Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování).

"Z důvodů mých opakujících se výhrad, které jsem s vedením ÚOKFK projednávala a které nyní vygradovaly, jsem požádala o analýzu stavu pana policejního prezidenta. Posledním impulsem pro mě byl nepravdivý přenos informací," uvedla Bradáčová.

Čeho konkrétně se podání týká, nedodala. Média spekulují o souvislosti s kauzou údajného uplácení kolem IT zakázek zadávaných ministerstvem práce a sociálních věcí (více o vyšetřování čtěte zde).

V médiích koluje informace, že kromě bývalého náměstka ministra práce Vladimíra Šišky policisté prověřují také manžela Bradáčové Tomáše Hájka. Kdo první informaci zveřejnil, není jasné. Podle Frekvence 1 informaci přinesl server Parlamentnilisty.cz. Ten ji v archivu svých článků nemá. Naopak cituje Frekvenci 1.

Kauzu spjatou se zakázkami ministerstva práce řeší právě protikorupční policie vedená Tomášem Martincem. Bradáčová ovšem už loni prozradila, že s Hájkem tři roky nesdílí společnou domácnost. V rádiu připustila, že si je jeho prověřování vědoma. Právě kvůli tomu se část dozoru nad kauzou na její popud přesunula z Prahy do Olomouce.

Čekala jsem, kdy to Martinec prodá...

Situace je pro ni citlivá ovšem také z jiného hlediska. Frekvence 1 nahrála její slova mimo oficiální vysílání pořadu Pressklub, kde byla hostem 24. března.

Po oficiálním rozhovoru státní zástupkyně moderátorovi řekla: "Jak jste se ptal na tu podjatost... Je to vyrobený na mě. Děkuju, že jste se toho chytil." Moderátor se podivil: "Je to na vás vyrobený?" Bradáčová odvětí: "Z ÚOKFK. Já jsem čekala, kdy to Martinec prodá, tak vám to prodal. Děkuju." Moderátor se pak brání, že rádiu Martinec nic neprodal. Záznam rozhovoru odvysílala v pátek Česká televize.

Téma podjatosti

V oficiální části rozhovoru pro Pressklub Bradáčová mimo jiné na dotaz moderátora Luboše Xavera Veselého obecně vysvětlovala, co to znamená v justici být podjatý. Následně se vyjádřila i k dotazu na její případnou podjatost v kauze IT zakázek. "Kauza, která se vyšetřuje, tu dozoruje nadále Vrchní státní zastupitelství v Praze. Tam žádná podjatost není," uvedla s tím, že existují ještě záležitosti, které sice nejsou vyšetřovány, ale policie je nyní teprve prověřuje.

"Jednu z těch věcí jsem postoupila na Nejvyšší státní zastupitelství (v Olomouci, pozn. red.)," řekla v pořadu Bradáčová. Naznačila, že to udělala právě proto, že by mohla být veřejně spojována s manželem. "Myslím, že i kdyby měl vystupovat v pozici svědka, tak já nemohu zavdat příčinu k tomu, aby tu byla jakákoli pochybnost," řekla Bradáčová.

Policejní prezident Martin Červíček uvedl, že byl upozorněn na možný únik informací. Podnět považuje za velmi závažný. "Jsem velmi zvědavý na výsledky své vnitřní kontroly, osobně se o to zajímám. Nikdo nesmí u policie na nikoho vyrábět kauzu," cituje Červíčka server Tyden.cz. Ve večerním vysílání Frekvence 1 pak Červíček dodal: "Nejsem však přesvědčený, že se bavíme o případu, kde se dá konstatovat, že je tady něco vyrobeného."

Podobného názoru je i obviňovaný Martinec. Ten jakékoli nařčení z cílené kampaně proti Bradáčové odmítá. "Vzhledem k informacím, které zazněly v Pressklubu Frekvence 1, sděluji, že kategoricky odmítám obvinění JUDr. Bradáčové, které se týká údajného vykonstruování kauzy a následného prodeje informací ze strany mé osoby sdělovacím prostředkům, " uvedl v prohlášení Martinec.

Dodal také, že Bradáčová podle něj nemá a ani nemůže mít jakýkoli důkaz, kterým by mohla podpořit svá tvrzení. Martinec doufá, že kontrolní orgány policejního prezidenta zjistí, od koho došlo k údajnému úniku informací, o kterém se Bradáčová zmínila.

Bradáčová se už k dodatečnému zveřejnění jejích slov vracet nechce. "Není důstojné komentovat výroky, s nimiž média operují, aniž by věděla, čeho se týkají, a které byly nahrány bez mého vědomí tajně a vytrženy z kontextu rozhovoru s moderátorem," uvedla vrchní státní zástupkyně.

Bradáčová spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem se netají tím, že chtějí, aby v rámci soustavy státního zastupitelství vznikl speciální útvar pro boj s korupcí. "Je potřebný, aby se korupce stíhala, jak se stíhat má," naznačovala státní zástupkyně svoji nespokojenost s vyšetřováním v září loňského roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video