Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Červeňákovi se vrátili z tělocvičny domů

  17:22aktualizováno  17:22
Početná rodina Červeňákových opustila tělocvičnu. Statik totiž konstatoval, že dům, z něhož se v polovině minulého týdne museli vystěhovat kvůli podmáčeným základům, lze podmínečně užívat do počátku prosince, či příchodu silných mrazů, řekl starosta městského obvodu Ústí nad Labem-střed Radek Vonka.

Většina členů rodiny podle něj byla ráda, že se mohla vrátit domů, i když je v bytech čekala vysoká vrstva prachu. Po dobu jejich nepřítomnosti totiž město nechalo zdemolovat sousední objekt. - více zde

Dům Červeňákových při demolici nebyl poškozen. Radnice totiž ještě před ní nechala vyčerpat vodu ze sklepů a stropy v nich podepřít dřevěnými vzpěrami. "Další sanace sklepů, která je podle statika nutná, musí už udělat majitel domu," uvedl Vonka.

Město se o rodinu postaralo přesto, že bydlí v soukromém objektu a náhradní ubytování i provizorní zabezpečení sklepů měl zajistit majitel domu, který se ale na radnici obrátil s tím, že zajištění noclehů pro 47 lidí je nad jeho možnosti.

Město proto na své náklady přestěhovalo Červeňákovi do tělocvičny v nedaleké škole. Za stravu a výdaje spojené s jejich pobytem ve škole od 1. října do dneška zaplatilo zhruba 42 tisíc korun.

Při evakuaci zapečetili v domě dítě
"Ještě tam mám dítě! Kde je moje dítě? Strážníci ho zavřeli!" volala na ulici žena. Je jedenáct hodin 1. října dopoledne a sedmačtyřicet lidí, kteří se náhle ocitli bez přístřeší, čeká na stěhování. Vystěhovaná matka pak opravdu zjišťuje, že strážníci její dítě omylem zapečetili v bytě, který narychlo opustila.

O chvíli později už žena i její další potomci mohli v rozlehlé tělocvičně nedaleké školy na připravených lehátkách čekat na guláš z vývařovny. Do školy totiž městští strážníci převezli jejich skromný majetek.

Žena patřila k těm, kteří museli první říjnový den po příkazu statika odejít z vlhkého a zdevastovaného domu v ústecké čtvrti Předlice. Hrozilo totiž vážné nebezpečí, že se stavba zřítí. Radnice se o obyvatele, většinou členy romské rodiny Červeňákových, postarala.

Vonka tehdy uvedl, že městu nic jiného než evakuovaným platit jídlo a střechu nad hlavou nezbývá. "Většina obyvatel domu jsou totiž děti," poznamenal tehdy. 

Vonka tehdy vyjádřil naději, že se budou moci Červeňákovi vrátit nebo že se o sebe postarají sami.

"Budeme u vystěhovaných, tedy lidí z rodiny Červeňáků, velice pečlivě sledovat, jestli se v tomto období náhodou jaksi nestanou majetnými občany a jestli si nezačnou svoji situaci řešit jinak než na úkor města Ústí nad Labem," uvedl starosta.

Vystěhovaní Červeňákovi jsou totiž opravdu potenciálně bohatí. Mají v nejbližší době dostat asi 900 tisíc - odškodné od státu za průtahy v soudním řízení, které vedou už od roku 1993.

V něm si stěžují na to, že je údajně ústecká radnice v roce 1993 vystěhovala násilím a poslala na Slovensko. Současně požadují dalších osm milionů korun odškodného.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Najdete na iDNES.cz