Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čertovský sněm? V Brodě asi naposled...

  9:42aktualizováno  9:42
Uherský Brod - Zdánlivě nevinná akce uherskobrodského Domu kultury, který zorganizoval průvod třinácti stovek dětí, převlečených do masek čertů, vyvolala nevídaný poprask. Proti akci se postavil především místní farář František Král, který čertovský sněm považoval za veřejnou prezentaci zla. Spor o míru koncentrace čertů uprostřed města a její případné rozředění dávkou andělů a Mikulášů vzrušil i místní politiky. Výsledek: čertovský sněm se napřesrok v Brodě konat nejspíš nebude.

Pořadatelé z uherskobrodského Domu kultury tvrdí, že čertovský sněm se nebude opakovat spíše kvůli snaze po změně, nikoliv zatrpklá reakce na názory některých zástupců církve. Ti organizátorům sněmu nedlouho před jeho začátkem vzkázali, že pokud na náměstí přijdou jen samí čerti, budou to považovat za veřejnou prezentaci zla.

„Že se čertovský sněm nelíbil mizivému procentu lidí, z toho vrásky nemám. Určitě nás to neodradí, sněm se povedl, my jsme spokojení,“ řekl ředitel Domu kultury v Uherském Brodě Jaroslav Mikulík. „Jestli nám někdo po akci volal, tak spíš lidé, kteří nechápali, že někdo vůbec mohl chtít sněm zakázat,“ dodal Mikulík.

Fárář obcházel školy
Pořádání sněmu se zauzlilo už dva týdny před akcí. Uherskobrodský farář František Král tehdy začal obcházet ředitele škol a vysvětlovat jim, proč se mu sněm nelíbí.

„Čert není jen pohádková postava, byť ji tak děti chápou. Pro křesťany je to symbol zla. A zlo se musí po 11. září vnímat jinak. Být čertovský sněm bez andělů a Mikulášů, vnímal bych to jako veřejnou prezentaci zla,“ řekl farář Král. Přílišné zdůrazňování role čerta mohlo podle něj narušit malým školákům jejich vnímání světa.

Kněz brojil proti sněmu čertů

Psycholog: byla to show pro děti
„To je poněkud přehnané,“ domnívá se dětský a dorostový psychiatr Vítězslav Kouřil. "Akci přece nepořádala žádná satanistická sekta, byla to show pro děti. Z dětství máme navíc všichni zafixováno, že s čerty je vždycky větší sranda než s Mikulášem a s anděly," domnívá se Kouřil.

Náměstí bylo nakonec plné čertů, organizátoři se ale domnívají, že dětí mohlo být ještě víc, nebýt aktivity faráře Krále a jeho „pohovorů“ s řediteli škol.

„Ano, mluvil jsem s nimi. Rozhodnout, zda děti na náměstí pustí, ale museli ředitelé sami. Oni jsou zodpovědní za své žáky. I když já jako farář mám zodpovědnost taky,“ hájil se Král.

Vedoucí školského referátu uherskohradišťského okresního úřadu Bohuslav Jandásek konstatoval, že farář může do školy vstoupit jako kdokoliv jiný.

Záleží jak se postava čerta vyloží dětem
"Nevím ovšem, jak kvůli konání čertovského sněmu ovlivňoval ředitele. Pokud moc, bral bych to jako zasahování do výuky, a takové věci už řeší krajský úřad nebo školní inspekce. Je ale v první řadě na ředitelích, aby posoudili, jestli je akce pro děti vhodná," sdělil Jandásek.

Podle něj záleží i na vyučujících, jak před dětmi akci prezentují a jak je na ni připraví. „Je to, jako když jdete s dětmi do divadla. Taky je připravujete na to, co tam uvidí,“ srovnává Jandásek.

Přestože náměstí bylo i přes odpor církve plné malých čertů, sešlo se jich přibližně třináct set, organizátoři se domnívají, že účast mohla být ještě vyšší. Děti z některých škol i školek na náměstí nepřišly.

„Kdo chtěl, na náměstí šel. Kdo nechtěl, toho jsme nenutili. Musíme respektovat přání rodičů. Ti tvrdili, že nepustí děti na akci, v níž zlo převažuje nad dobrem. Kromě toho máme i interní mikulášskou besídku, kterou prožíváme víc,“ vysvětlila ředitelka školky na Mariánském náměstí.

Politici: sněm byl lepší s anděly a Mikuláši
Čertovského sněmu se nakonec zúčastnila přibližně dvacítka andělů a Mikulášů, jak kromě faráře Krále považoval za vhodné také místostarosta Uherského Brodu Stanislav Zápeca (KDU-ČSL). Názorově ho později podpořil i hejtman Zlínského kraje František Slavík (KDU-ČSL).

"Kdyby byli v průvodu jen samí čerti, asi by to nebylo v pořádku. Bylo by to jednostranné a na děti by to mohlo negativně působit," vyjádřil se Slavík pro uherskohradišťský okresní týdeník.

Během čertovského sněmu se v uherskobrodském kostele několik lidí pomodlilo za organizátory akce.

Chlapec jako čert

S laskavý Mikulášem a umouněným čertem se setkávaly děti také v ulicích Prešova na Slovensku. (5.12.2001)

Jeden z osmašedesáti čertů, kteří se sešli na náměstí Míru ve Zlíně. (5.12.2001)

Jeden z osmašedesáti čertů, kteří se sešli na náměstí Míru ve Zlíně. (5.12.2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Najdete na iDNES.cz