Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černý příběh posádky polského letu do Katyně

  12:06aktualizováno  12:26
Polsko truchlí a vzpomíná na oběti tragédie. Mezi nimi i na posádku letadla, které se s prezidentem a jeho ženou a zřítilo u Smolenska. Na piloty a letušky, kteří zahynuli spolu s polskými politickými špičkami, vzpomínají příbuzní i přátelé.

Posádka polského letu do Katyně. | foto: MF DNES

"Sedím v cizí zemi a mezi záchvaty pláče bezmyšlenkovitě čtu zprávy o té havárii," napsal na svůj blog bratr Justyny Moniuszkové. Justyna byla letuškou na palubě polského vládního letadla, které se i s prezidentem Kaczynským zřítilo v sobotu poblíž ruského Smolenska. Nedaleko od Katyně, kam měla delegace namířeno.

Justyně bylo pětadvacet. Začínala létat na větroni, jejím koníčkem bylo skákat padákem, studovala fakultu letectví, a získala dokonce v rámci své univerzity titul královny krásy. Ale žádný z jejích plánů se nesplní.

"Už nikdy nebude pilotkou, nikdy nebude leteckou inženýrkou. Nikdy nebude manželkou ani matkou. Rodiče by neměli žít déle než jejich děti, je to příliš bolestivé," píše její bratr. Vypráví, jak se kvůli jeho zahraniční cestě do Nizozemska se sestrou měsíc neviděli. Vzpomíná, jak se naposledy objali. A jak mu teď chybí polovina jeho osobnosti.

"Mám naději, že smrtí nekončí naše existence. Je to jediná naděje, kterou mám. Na shledanou, sestřičko," končí mladý muž svůj blog.

SELHALY VÝŠKOMĚRY?

Další verze neštěstí: pilot špatně nastavil výškoměry

Ještě v sobotu ráno spolu s rodinou doufal, že je jeho sestra v pořádku. "Slyšeli jsme o havárii a hned jsme Justyně volali. Její telefon byl nedostupný. Pak volali z kanceláře prezidenta, že posílají delegaci," řekla listu Kurier Poranny Justynina teta Grazyna Potrykusová. Tragické úmrtí dcery přiletěl rodině oznámit v sobotu kolem desáté hodiny vrtulníkem podplukovník Marek Milosz, Justynin kolega.


Spolu s Justynou se starala o cestující sobotního letu i Natalia Maria Januszková: podle polského serveru Gazeta.pl studovala na Zemědělské univerzitě ve Varšavě. Posledním členem "letuškového týmu" byla Barbara Maciejczyková. Posádku tragického letu tvořilo celkem sedm lidí.

Létání mu bylo víc než jen prací

Všichni čtyři muži, kteří stroj řídili, mohli svým dětem ukazovat bronzovou medaili Za zásluhy při obraně státu. A kapitán letu Arkadiusz Protasiuk mohl navíc dávat k dobru historku o roli, kterou - ne vlastní vinou - sehrál v jedné z celonárodních půtek polského premiéra Donalda Tuska a prezidenta Lecha Kaczynského.

Tusk totiž před časem odmítl přizvat Kaczynského do svého letadla a dopravit jej do Bruselu na summit Evropské unie. Prezident tehdy nemohl letět svým letadlem, protože jeho pilota skolila nemoc, tím pilotem byl právě Arkadiusz Protasiuk. Prezidentská kancelář si tak musela najmout letadlo od aerolinek.

O tom, zda a nakolik byl kapitána Protasiuk zodpovědný za sobotní nehodu, se dnes diskutuje. Protasiuk, otec dvou dětí, se snažil za hluboké mlhy přistát u Smolenska, přestože ho personál letiště varoval, že by měl raději zvolit jiné místo. O přistání se pokusil celkem čtyřikrát. Mlha mu přitom umožňovala vidět jen na 400 metrů, přičemž na bezpečné přistání by potřeboval metrů tisíc.

On sám byl zkušeným pilotem a za sebou měl neméně dobré kolegy. Hlavní pilot, šestatřicetiletý Robert Grzywna, odlétal podle Gazety.pl přesně 3 521 hodin. A vzhledem k tomu, že si ve svém profilu na serveru Naše třída umístil jako hlavní snímek startující vládní letoun Jak 40, bylo pro něj létání něčím víc než jen prací.

"Vše, co dělal, dělal s úsměvem a perfekcionisticky. Jistě chtěl bezpečně a včas posadit své letadlo s panem prezidentem na to letiště. Čest jeho památce," napsal Piotrek, Grzywnův kolega na vzpomínkový portál tokfm.pl.

Polská Varšava dva dny po letecké katastrofě, při které zemřel polský prezidentský pár. (12. dubna 2010)

Polská Varšava dva dny po letecké katastrofě, při které zemřel polský prezidentský pár. (12. dubna 2010)


Také další dva lidé byli součástí týmu, jenž vozil polského prezidenta Lecha Kaczynského několik let. Byl to Andrzej Michalak a Artur Zietek.

"Vždy nás udivoval dvěma věcmi. Jak výborně se učil a jak dobrý byl sportovec. Přestože byl ve většině věcí lepší než my, nikdy nám to nedával najevo. Vždy byl velmi přátelský. Letectví bylo jeho velkým snem. Je škoda, že se jím mohl zabývat jen tak krátkou dobu," napsal na portál tokfm.pl Zietkův spolužák ze druhé třídy základní školy Mirek.

Celý tým ze 36. SPLT (Speciální pluk letecké dopravy) měl za sebou nespočet cest a akcí. Piloti například dopravili polskou humanitární pomoc na zemětřesením zničené Haiti.

Spolu s dalšími kolegy bylo jejich hlavním úkolem přepravovat nejdůležitější lidi země a účastnit se humanitárních operací. V případech nouze také přepravovali polské občany z jiných zemí. Tento speciální pluk vznikl v roce 1945 a jeho lidé mimo jiné zajišťovali všechny cesty papeže Jana Pavla II. do Polska.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Královská svatba roku. Princ Harry si vzal herečku Meghan Markle

Princ Harry a Meghan Markle se pod po skončení svatebního obřadu projeli...

Britský princ Harry (33) a americká herečka Meghan Markle (36) prožívají velký den. V kapli svatého Jiří na královském...Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Kilauea dál soptí, tisíce lidí opouštějí domovy. Bojí se, že je láva odřízne

Obyvatele ostrova a turisty, pro které je erupce Kilauey atrakcí, policie...

Láva z havajského vulkánu Kilauea hrozí zablokovat silnici, která je hlavní únikovou trasou pro obyvatele pobřežních...

Vězeňské hospice v USA se přeplňují seniory, musejí v nich pracovat i vrazi

Ošetřovna ve vězení

Počet seniorů v amerických věznicích za posledních pětadvacet let šestinásobně stoupl, mnoho postarších lidí v...

Aerolinky z kubánské havárie létaly i přes stížnosti dispečerů a úřadů

V kubánské Havaně se krátce po startu z letiště Josého Martího zřítil letoun...

Mexická letecká společnost, jejíž letoun se zřítil v pátek u kubánské Havany, čelila v posledních letech vážným...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz