V Nizozemsku to vře. Kvůli černošskému pomocníkovi Mikuláše

  • 541
V Nizozemsku zlobivé děti netrestá čert, ale Černý Petr. Tradiční společník tamního svatého Mikuláše je však v posledních letech terčem ostré kritiky. Aktivisté tvrdí, že se jedná o rasistickou postavu, protože představuje karikaturu lidí s tmavou barvou pleti. Mezi Petrovými zastánci a odpůrci došlo k násilným střetům.

Nizozemsko slavilo napříč zemí tradiční průvody uvítání holandského sv. Mikuláše (Sinterklaase). V několika městech je doprovázely protesty aktivistů, kterým se nelíbí zobrazení jeho pomocníka, zvaného Černý Petr (Zwarte Piet).

Fotogalerie

Nizozemská policie řekla, že v Rotterdamu zadržela tři lidi, kteří se účastnili bojů mezi zastánci a odpůrci této postavy. V Leeuwardenu na severu země policisté zabránili dvěma skupinám, aby začaly boj. V některých městech policie držela aktivisty od průvodů, poukazuje stanice Sky News.

Podle serveru DutchNews.nl. vlastní verze protestů na některých místech uspořádalo protiimigrantské hnutí Pegida, jehož členové se převlékli za Černého Petra. Policie ve městě Apeldoorn zatkla dvanáct členů místní větve hnutí včetně jejího lídra Edwina Wagensvelda.

V pátek skupina aktivistů, kteří podporují tradiční zobrazení Černého Petra, zaútočila na budovu v Haagu, kde se shromáždili členové skupiny Kick Out Zwarte Piet (Vykopněte Černého Petra - KOZP).

Aktivisté roztříštili okna a poničili auta. Pět z nich bylo zadrženo. Mluvčí KOZP zkritizoval starostu města Johana Remkese, že akci dostatečně neodsoudil, uvádí server DutchNews.nl

Průvody slavily příchod sv. Mikuláše, který se podle tradice do Holandska vrátil ze Španělska. Oslavy začínají druhou listopadovou sobotu. Sinterklaas je doprovázen Černým Petrem (Zwarte Piet), který v Holandsku zastává roli čerta. Zatímco hodným dětem dává dárečky, špatně se chovající děti odveze do Španělska.

Černý Petr bývá většinou bílý muž, který má tvář nabarvenou na černo (blackface). Má dlouhé kudrnaté vlasy a výrazné červené rty, někdy nosí též velké zlaté náušnice. Zřejmě má odkazovat na španělského Maura. Jako Maurové jsou označováni muslimové původem ze severní Afriky, kteří od 8. do 15. století ovládali Španělsko.

Rasistická postava

Blackface byla oblíbená forma divadelního make-upu v 19. století v USA. Podle kritiků byla využívána k rasistickým karikaturám afroamerického obyvatelstva. 

Aktivisté proto tvrdí, že i postava Černého Petra je rasistická. Podle nich reprezentuje špatný obrázek pro černošské obyvatele Nizozemska. Jeho příznivci se jej zastávají s tím, že se jedná o zábavnou postavičku, která nemá s rasismem nic společného . 

Británie je velmi postižená politickou korektností, říká Michael Žantovský

Organizace OSN opakovaně vyzvala holandskou vládu, aby „aktivně podpořila odstranění“ těch aspektů Černého Petra, které by mohly „negativně reflektovat černošské stereotypy“ a připomínat dětem časy otrokářství. Nizozemí hrálo jako koloniální velmoc v obchodu s otroky důležitou roli.

Řada nizozemských měst a televizí vyhověla kritice aktivistů. Černý Petr se stále objevuje v průvodu, namísto celé černé tváře má však pouze tmavé šmouhy od sazí. Ty měl získat od toho, jak se spouští komíny, aby dětem předal dárky. Haag nyní zůstává jediným z čtyř velkých měst v Nizozemsku, který v průvodu ponechává původní Černé Petry, ačkoliv existují plány na změnu příští rok.

Podle některých aktivistů to však není dostatečná změna. „Celá situace, příběh za tím, je rasistická, ne jenom samotný charakter,“ řekl serveru Deutsche Welle Tahir Della z iniciativy Černí lidé v Německu (Initiative Schwarze Menschen in Deutschland). Podle něho Černý Petr reprodukuje „rasistické fantazie“.  

Podle nedávného průzkumu 59 procent Nizozemců chce, aby si Černý Petr udržel svoji černou tvář. Podle 26 procent Nizozemců by se tradice měla postupně upravit. V roce 2013, kdy protesty proti Černému Petrovi začaly, se pro tuto možnost vyjádřilo jen sedm procent respondentů.

Kontroverzní téma

Blackface se stal i důležitým tématem říjnových kanadských parlamentních voleb. Časopis Time před jejich uskutečněním zveřejnil snímek, na kterém je zachycen kanadský premiér Justin Trudeau na karnevalu s arabskou tématikou, kde vystupoval jako Aladin, přičemž tvář měl celou namalovanou načerno.

Fotka vyvolala v Kanadě velké pozdvižení. Trudeau řekl, že fotka je rasistická a že se za ní omlouvá.

I Česko má vlastní aféru blackface. Autoři české adventury Chuchel se rozhodli přebarvit titulní postavičku na oranžovo. Reagovali tak na výtky, že černý Chuchel připomíná blackface. Jejich krok byl ostře kritizován na českých sociálních sítích, kde bylo hernímu studiu Amanita Design vyčítáno, že podlehlo politické korektnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video