Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černobyl zavinil mutace

  22:19aktualizováno  22:19
Vědci z Izraele a Ukrajiny prokázali, že i nízké dávky radioaktivního záření vedou k rozsáhlým změnám lidské DNA. Zjistili také nečekaně vysoký nárůst mutací u dětí po havárii černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences, který vychází v Londýně, a včera její podstatné části zveřejnila vedle internetového servisu BBC i řada světových agentur. Už delší dobu se vědci domnívali, že existuje spojitost mezi ionizujícím zářením a zvýšeným rizikem mutací lidí.

Pro účely studie vědci zkoumali děti těch osob, které po výbuchu čistily černobylský reaktor. S pomocí takzvaného otisku DNA pak u dětí žijících dnes na Ukrajině a v Izraeli pátrali po změněných fragmentech DNA. Sourozenci, kteří přišli na svět před ozářením rodičů, přitom sloužili jako kontrolní osoby.

Počet nových částí DNA byl u dětí narozených po ozáření rodičů sedmkrát vyšší než u těch, které se narodily před rokem 1986. Vědci nejdříve zkoumali možnost, že ke změnám dědičné výbavy došlo u dětí teprve až po narození, a nebylo tedy způsobeno ozářením rodičů. Tuto hypotézu ale posléze vyloučili.

Navíc se ukázalo, že u mnoha dříve narozených dětí, které rovněž žily v oblasti Černobylu, a byly ozářeny při katastrofě, byl počet mutací nižší, než u dětí ozářených rodičů.

Zpráva také uvádí různé faktory, které riziko mutace snížily. Patří k nim především délka období mezi ozářením a narozením, a doba, po kterou rodiče prováděli vyčišťovací práce v zamořené oblasti. Zkoumání těchto vlivů přispívá podle vědců k lepšímu poznání dlouhodobého vlivu ozáření na lidský organismus.

A současně je i důležitým příspěvkem do diskuse o vlivu nízké radiace, včetně takzvané vnitřní - tedy působící uvnitř ozářeného člověka. Ta totiž může mít vliv nejen na jeho zdraví, ale i na budoucí potomky.

"Zpráva obsahuje odkazy na opravdu vážný problém vnitřního záření," řekl BBC Richard Bramhall z organizace Low Level Radiation Campaign. Poukázal na chybné odhady při sestavování modelů rizik spojených s radioaktivním zářením Mezinárodní komisí pro radiologickou ochranu (ICRR)

"Model je postaven na extrémním gama záření. Vnitřní zdroje záření byly ICRR zcela ignorovány," řekl Bramhall. Rozsah následků havárie v Černobylu tedy může být mnohem větší, než se až dosud uvažovalo.

Ostatně tuto možnost naznačila na konci loňského dubna zpráva vypracovaná Úřadem OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCAH). Podle ní se nejhorší důsledky černobylské katastrofy pro zdraví 7,1 milionu lidí patrně teprve projeví. Přesný počet obětí možná nebude nikdy znám, avšak tři miliony dětí potřebují léčbu a mnohé předčasně zemřou, tvrdí zpráva.

"Plný počet těch, u nichž se pravděpodobně projeví vážné zdravotní následky, nebudeme znát dříve než v roce 2016 vzhledem k opožděné reakci na ozáření," řekl tehdy generální tajemník OSN Kofi Annan.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...Najdete na iDNES.cz