Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černobyl je opět v provozu

  12:00aktualizováno  12:00
Třetí blok ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu byl ve čtvrtek večer opět uveden do provozu. "Jeho vyřazení způsobil pondělní prudký pokles napětí ve vysokonapěťovém vedení na trase Vinnica-Černobyl," upřesnil pracovník závodu Boris Baranov. Reaktor bloku funguje bez problémů na pět procent výkonu.
Elektrárna má být definitivně uzavřena nejpozději 15. prosince 2000. Dohodli se na tom v červnu prezidenti Ukrajiny a Spojených států Leonid Kučma a Bill Clinton.

Ukrajinská černobylská jaderná elektrárna se 26. dubna v roce 1986 stala dějištěm nejhorší civilní jaderné katastrofy všech dob. Zabila tisíce lidí přímo a desítky tisíc stále čelí  nemocem z ozáření.
Radioaktivitou zamořené mnohakilometrové pásy území v jejím okolí jsou dodnes pro lidi uzavřeny. Nachází se jen něco málo přes sto kilometrů od hlavního města Ukrajiny Kyjeva.

Reaktor má být do energetického systému zapojen v pátek odpoledne. Maximálního výkonu 1000 megawatů dosáhne podle Baranova v sobotu večer.

První blok elektrárny byl uzavřen v roce 1996 v rámci dohody Kyjeva a skupiny G7 a druhý byl zastaven roce 1991 kvůli škodám, jež způsobil na zařízení požár.

Ukrajinský prezident Leonid Kučma přislíbil začátkem června pod sílícím mezinárodním tlakem definitivně uzavřít jediný dosud fungující reaktor č. 3 k letošnímu 15. prosinci. Americký prezident Bill Clinton se zavázal, že USA poskytnou 78 milionů dolarů na posílení bezpečnosti elektrárny. Má se za to, že bezpečné uzavření elektrárny potrvá několik let.

Leonid Kučma opakovaně její uzavření odmítal s tím, že si Ukrajina nemůže takový výpadek v dodávkách elektřiny dovolit.

Černobylská elektrárna leží na břehu řeky Pripjať, 130 kilometrů severně od ukrajinské metropole Kyjeva. Její reaktory typu RBMK, z nichž je v provozu již pouze jeden, patří k nejzastaralejším.
Černobyl se stal v dubnu roku 1986, kdy jeho reaktor č. 4 explodoval a vyhořel, dějištěm nejhorší civilní jaderné katastrofy na světě. Radioaktivní spad kontaminoval Ukrajinu, Bělorusko, Rusko a část Evropy.

Protože katastrofu způsobil výbuch pouze na čtvrtém bloku, rozhodla vláda jen pár měsíců po katastrofě o zprovoznění bloků jedna a dva.

V důsledku katastrofy zemřelo přibližně osm tisíc lidí, většina podlehla chorobám z ozáření. Přibližně 3,4 milionů Ukrajinců stále trpí následky havárie.

Reaktor č. 3 černobylské elektrárny, který vyřadil z provozu prudký liják, 10. 7. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz