Alkohol vyráběný v Černobylu.

Alkohol vyráběný v Černobylu. | foto: Profimedia.cz

Firma vypálila jablka od černobylské elektrárny. Úřady alkohol zabavily

  • 38
V ukrajinském městě Černobyl vyrábí z jablek vypěstovaných poblíž havarované jaderné elektrárny pálenku. Jde o první místní výrobek od jaderné katastrofy v roce 1986. Alkohol, který měl namířeno do Británie, se však nestihl podívat ani za hranice. Ukrajinské orgány během převozu zabavily celkem 1 500 lahví.

Alkohol s názvem Atomik vyrábí společnost Chernobyl Spirit Company, kterou společně s ukrajinskými kolegy založil britský vědec Jim Smith z University of Portsmouth. Smith zónu předtím kvůli nezávadnému pěstování plodin mnoho let studoval, informoval zpravodajský web BBC

Společnost distribuující alkohol momentálně čeká na výsledek vyšetřování ukrajinských bezpečnostních služeb. Její majitelé však netuší, proč byla zásilka určená pro Spojené království zabavena.

„Zdá se, že nás obviňují z používání padělaných ukrajinských kolkových známek,“ vysvětluje vědec Smith. „To ale nedává smysl, protože lahve jsou určeny pro britský trh a jsou jasně označeny platnými britskými spotřebními známkami.“

Společnost vyrabějící Atomik řídí vědci, kteří pracují v černobylské vyloučené zóně, což je opuštěná oblast po katastrofické jaderné katastrofě z roku 1986. Ta má celkem čtyři tisíce kilometrů čtverečních. 

Radioaktivní jako všechny vodky

Havárie Černobylu se dala očekávat, tvrdí odhalené spisy tajných služeb

Vědci v zóně roky zkoumali pěstování experimentálních plodin. Chtěli totiž zjistit, zda mohou obilí a další potraviny pěstované v této zóně použít k výrobě produktů, které jsou bezpečné ke konzumaci.

Když v roce 2019 namíchali koktejl Vodka Martini, v němž byla právě černobylská vodka Atomik, vědec Smith vysvětlil, že koktejl není „o nic víc radioaktivní než jakákoli jiná vodka“.

Spolu se svými kolegy od té doby upravili recept tak, aby vznikl alkohol s chutí jablek. Tato jablka se pěstují v oblasti Narodiči, která je hned vedle  vyloučené zóny. Na takovém místě je zemědělství stále velmi omezené.

Alkoholem ku pomoci

Vědec si však prodejem alkoholu neplánuje namastit kapsy, projekt totiž myslí i na druhé. Část svých zisků majitelé chtějí věnovat ukrajinským komunitám, které stále ovlivňují ekonomické dopady 35 let staré jaderné katastrofy.

Spolumajitelem společnosti s destiláty je také Gennady Laptev. Ten se v prvních týdnech podílel na likvidaci havárie a patří tak do skupiny lidí, kteří se označují termínem „likvidátoři“. „Doufáme, že tento problém co nejdříve vyřešíme. Chceme pokračovat v naší práci a pomáhat tak lidem, které postihly ničivé sociální a ekonomické dopady Černobylu,“ vyjádřil své přání „likvidátor“. 

Ochutnali byste alkohol pálený z ovoce od černobylské jaderné elektrárny?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 15. května 2021. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video