Peníze z privatizace Mostecké uhelné skončily u stranických představitelů ČSSD

Peníze z privatizace Mostecké uhelné skončily u stranických představitelů ČSSD | foto: David Neff, MAFRA

Černé peníze z mosteckých dolů mířily k oficiálním představitelům ČSSD

  • 1015
Když Zemanova vláda před lety privatizovala mostecké doly, spustily se v cizině podivné toky peněz. Miliony mířily na účty lidí spojených s tehdejším šéfem poslanců ČSSD Stanislavem Grossem.

Nové informace deníku MF DNES ukazují, že peníze z privatizace mosteckých uhelných dolů zprostředkovaně zamířily i k oficiálním stranickým představitelům. Více než 30 milionů z provize za Mosteckou uhelnou šlo do firmy, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř.

Tedy pokladník strany, jejíž vláda doly prodávala. Tato společnost následně dala deset milionů nadaci, v níž seděla elita sociálních demokratů - Škromach, Buzková a Kobes. A předsedou nadace byl sám Gross.

Petra Buzková popírá, že by ve fondu inkasovala nějaké peníze. "V tomto nadačním fondu jsem zastávala pozici členky správní rady, což byla funkce bezplatná bez nároku na jakoukoliv odměnu a naprosto vylučuji, že bych na základě tohoto svého působení získala jakékoliv finanční prostředky," sdělila Buzková e-mailem redakci MF DNES a iDNES.cz.

Okolnostmi privatizace dolů se už delší dobu zabývá vyšetřování ve Švýcarsku kvůli podezření z praní špinavých peněz. Švýcaři zjistili, že část peněz z provize za privatizaci mířila do Česka, mimo jiné i k firmě Nomainvest.

Z půjčky Grossově nadaci vznikl po dvou letech dar

Jak vůbec provize vznikla? Vláda ČSSD v roce 1999 prodala doly firmě Investenergy ze Švýcarska. Ta obratem poslala pět milionů dolarů na Gibraltar na firmu Grossova přítele a lobbisty Pavla Musely jako "provizi za pomoc".

Odtud peníze putovaly řetězcem kyperských firem a účtů. K jednomu z nich měl přístup i Grossův poradce Jiří Martinek.

Další více než milion dolarů (tehdy přes 34 milionů korun) z této provize šel koncem roku 1999 a v roce 2000 formou půjček přes Panamu a Švýcarsko až do tuzemské firmy Nomainvest. Tyto půjčky nebyly splaceny. Ve firmě podle zjištění MF DNES tehdy působil šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř.

MF DNES také zjistila, že Nomainvest v roce 2000 poskytla půjčku 10 milionů korun Nadačnímu fondu Zdraví pro studenty. Ten krátce předtím založil Stanislav Gross a jeho blízký spolupracovník, tehdejší místopředseda ČSSD Karel Kobes.

V dozorčí radě seděl i Zdeněk Uhlíř. Ani tato půjčka nebyla splacena a Nomainvest se po dvou letech rozhodl dát ji nadaci jako dar.

Peníze byly použity v souladu se zákonem, tvrdí Gross

Uhlíř připustil, že v Nomainvestu působil. Nesouviselo to však prý s jeho prací v ČSSD. Odkud se vzaly peníze na financování společnosti, prý nemá tušení. Není mu ani známo, že by Nomainvest poskytl peníze Grossově nadaci.

Vlastníkem Nomainvestu se na začátku roku 2000 stala stejnojmenná švýcarská firma, kterou zastupoval Grossův poradce Martinek.

Gross tvrdí, že s provizí za prodej dolů nemá nic společného. Ovšem vzdal se členství v ČSSD. K financování nadace uvedl, že se mu věnoval především Kobes.

Dárce peněz prý příliš nezkoumali. "Naše odpovědnost byla za to, že peníze z fondu budou využity v souladu se zákonem. Jsem si jistý, že této povinnosti jsme dostáli," uvedl Gross.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video