Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černá stavba vyrostla omylem

  19:09aktualizováno  19:09
Modřany - Obvinění z porušování vlastnických práv čelí modřanská radnice. Na soukromém pozemku, který sousedí s obecní parcelou, totiž vyrostla halda odpadu a suti. Na základě smlouvy s radnicí ji tam navezla soukromá firma a to bez vědomí vlastníků pozemku. Černá stavba, na kterou stavební úřad Prahy 12 nevydal příslušné povolení, se zde podle slov odpovědných úředníků objevila před dvěma lety omylem. Do dnešního dne nebyla odstraněna.

Starosta Prahy 12 Petr Hána se hájí úmyslem radnice rekultivovat obecní majetek. V Modřanské ulici totiž často vznikaly černé skládky, které pak musela radnice na své náklady likvidovat. "Náš pozemek jsme firmě Budák poskytli bezplatně. Měla nám to uhradit tím, že na něj naveze zhutněnou zeminu a zajistí jeho rekultivaci," tvrdí Hána. "Bohužel, zřejmě omylem firma zavezla i vedlejší pozemek, na který smlouvu neměla," dodává.

Jak k omylu mohlo dojít, však specifikovat neumí. Podle něj smlouva mezi radnicí a firmou Budák přesně definovala rozsah  skládky. "Bylo na té firmě, aby si pozemek vykolíkovala," řekl Hána.

Ředitel firmy Josef Budák se k věci vyjádřit odmítl. "My v tom nelítáme, nic víc vám však k tomu říkat nebudu," uvedl.

Stavba byla navíc původně pouze ohlášena. Podle stavebního úřadu Prahy 12 však mělo být před začátkem vydáno stavební povolení, ke kterému je potřebný i souhlas sousedů obecní parcely. Těch se ale na názor nikdo neptal. "Začali tam zavážet suť a následně argumentovali tím, že nás nemohli sehnat," sdělil Josef Durdis.

Přestože od začátku incidentu uplynuly dva roky, přes sedm tisíc kubíků suti, pocházejících ze stavby tunelu Mrázovka, ze soukromé parcely stále nezmizelo. Jednání o nápravě mezi radnicí a vlastníky pozemku totiž uvázla na mrtvém bodě. Radniční úředníci z toho viní Durdise a další spolumajitele, kteří prý sami nemají vypořádány vlastnická práva.

"Nepopíráme, že k pochybení došlo. Snažili jsme se ho napravit, dokonce jsme připravili návrh smlouvy. Pan Durdis se však nemůže domáhat svých parciálních práv, pokud nemluví za všechny spolumajitele," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Petr Vladyka.

Jelikož oba pozemky leží na území bývalé pískovny, majitelé jednoho z nich dnes navíc spekulují, že je obecní úřad připravil o další miliónové zisky. Podle Durdise totiž pískovna nebyla dotěžena. Starosta Prahy 12 však namítá, že další těžbu legislativa neumožňuje.

Územní plán totiž pro pozemek určuje sportovní využití. "Nikdo tam nemůže vyhloubit důl, byť by tam byla ropa, pokud to není v souladu s územním plánem. Pokud měl majitel pozemku doklady, že je na jeho pozemku nevytěžený písek, mohl vznést při územním rozhodování námitky," podotýká Hána.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednání o nové vládě začínají. Šéf ANO Babiš jako první oslovil ČSSD

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahajuje jednání o nové vládě a jako prvního partnera pro jednání oslovil sociální demokracii, svého...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz