Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černá stavba stále stojí u Pacova

  10:48aktualizováno  10:48
D o b r á V o d a u P a c o v a - Vysílač signálu mobilní sítě telefonů Oskar, který před více než tři čtvrtě rokem vyrostl bez jakéhokoliv povolení poblíž Dobré Vody u Pacova na Pelhřimovsku a který koncem listopadu minulého roku nařídil stavební úřad do konce letošního února odstranit, stále stojí na svém místě.

Firma Ericsson, která pro firmu Český mobil stanici veřejné radiotelefonní sítě GSM načerno nechala postavit, už několik týdnů úspěšně hraje roli mrtvého brouka a výkon rozhodnutí vytrvale odsouvá.

"Nařízení o odstranění stavby jsme vydali 27. listopadu loňského roku a firmě jsme poskytli dostatečně dlouhou lhůtu ke splnění tohoto rozhodnutí, do 28. února letošního roku. Nestalo se ale vůbec nic," uvedl Tomáš Kocour ze Stavebního úřadu v Pacově. Místním šetřením zjistil úřad 30. června minulého roku, že u Dobré Vody stojí stožár vysoký přes dvaačtyřicet metrů, jehož výstavbu nikdo nepovolil.

poznámka

Jak nám ten Oskar pěkně vyrostl?!

Všichni tu reklamu znáte. Oskar nám ale vyrostl do pěkného Otesánka. Původně měl mít dvacet metrů, nakonec má přes čtyřicet, ale hlavně: nikdo ho nepovolil. O jakém Oskarovi je řeč? No o tom, co stojí poblíž Dobré Vody.
Operátor potřebuje pokrytí a k tomu potřebuje, lidově řečeno, stožáry. Je mu jedno, že si nechal postavit černou stavbu, hlavně že to funguje co nejdříve. Nevadí mu porušování zákazů a vyhlášek, dokonce ani to, že podle vojáků ohrožuje bezpečnost leteckého provozu. Otesánek slupne klidně i nějakou tu pokutu od úřadů. Nic se neděje, hlavně že je pokryto. Až nebude kam před úřady kličkovat, předělá stožár jinam. Třeba zase načerno. Vyplatí se mu to.
Firma, která si zakládá na svém dobrém image, si tak dělá medvědí službu a nic nevadí to, že si na "špinavou práci" sjednává prostředníky. Poučení? Nekupujte Oskara, chová se nemravně a možná vá sežere.

roman.kratochvil@mfdnes.cz

Již o několik týdnů dříve o záměru investora věděl referát životního prostředí pelhřimovského okresního úřadu. "Zástupci firmy Česká spektra, která pracovala pro firmu Ericsson, se na nás obrátili s žádostí nejprve o posouzení možnosti stavby věže v této lokalitě, a později s žádostí o závazné stanovisko. To nemohlo být vzhledem k výběru lokality jiné než záporné," řekl Miloslav Daněk, který měl za referát životního prostředí celou věc na starosti.

Firma Ericsson ale nelenila. "Jedenadvacátého června jsem zahájil správní řízení k vydání závazného stanoviska a nejpozději 26. června věž už stála," upřesnil Daněk. Jako krajinář se ve svých posudcích zabýval požadavkem postavit věž vysokou dvacet metrů, a ani taková normy nesplňovala. U Dobré Vody ale vzápětí vyrostl stožár dvakrát tak vysoký.

Pacovský stavební úřad rozhodl o odstranění stavby 3. července. "Do poloviny října jsme firmě Ericsson dali lhůtu na uvedení stavby do souladu s předpisy a požádali ji o předložení potřebných dokladů," poznamenal Kocour.

Mezitím se stavební úřad seznámil se stanovisky referátu životního prostředí i Vojenské ubytovací a stavební správy, a ani jedna z těchto institucí se stavbou nesouhlasila. Podle vojáků byl stožár dokonce označen jako výrazná překážka bránící bezpečnosti leteckého provozu.

Ericsson někdy v únoru, když se blížil termín odstranění stavby, požádal o prodloužení lhůty, jeho zástupci začali do Pacova i Pelhřimova daleko intenzivněji jezdit a naoko jevit o urovnání problému zájem, ale všichni se shodují, že jim jde spíš o získání času.

"Firmě jsem uložil pokutu a podobně podle mých informací postupoval i stavební úřad, ale z toho si nikdo od Ericssona těžkou hlavu nedělá," uvedl Daněk.
U Ericssonu se k "černé stavbě" nikdo nehlásí, skoupí na slovo jsou i lidé od České spektry. "Nebudu to komentovat," řekl její zástupce Robert Mahovský. Podle posledních informací měl zástupce firmy Ericsson v Pacově přislíbit, že firma už připravuje přeložení stavby. Stanice by se tak mohla objevit na věži nedalekého hradu Kámen.

Vysílač u Dobré Vody pro síť mobilních telefonů postavila firma Ericsson načerno.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz