Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černá skřínka havarovaného vrtulníku je nepoužitelná

  11:07aktualizováno  11:07
- Černá skřínka z havarovaného bitevního vrtulníku Mi-24, která měla pomoci objasnit příčiny úterní tragické nehody nedaleko Slatinic na Olomoucku, je podle mluvčího velitele vzdušných sil české armády Petra Fajla nepoužitelná.

"Zařízení je zcela zničeno a nepodařilo se z něj získat žádné informace o poslední fázi letu, uvedl v pátek Fajl.
Ve čtvrtek, kdy ještě nebyly známy výsledky expertíz pražského Kriminalistického ústavu, mluvčí odhadoval, že použitelnost černé skřínky by mohl negativně ovlivnit dlouhotrvající požár, který vypukl po pádu vrtulníku.

Velení armády se zamýšlí nad příčinami úterní havárie vrtulníku Mi-24, při níž zahynuli čtyři piloti, a dostává se k názoru: přispěly k ní koncepční chyby v minulosti. "Kumulují se problémy, které v minulosti nikdo neřešil," prohlásil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Domnívá se, že prvopočátky leteckých havárií vyplývají i z toho, že ministerstvo obrany a generální štáb podcenily v roce 1993 radikální redukci letectva. Vzdušné síly si ponechaly téměř šest set pilotů, pro něž neměly uplatnění. "Předpokládám, že sedmdesát, možná i více pilotů skončí," uvedl.

Zbytky vrtulníku od rána odklízejí vojáci z přerovské vrtulníkové základny, aby havarovaný stroj mohli poslat na expertízu. Místo havárie je stále neprodyšně uzavřeno.
"Na místě je speciální skupina vyčleněná pro tuto akci a vybírá do země zaryté části vrtulníku, které budou uloženy na bezpečné místo. Poté vytáhneme torzo stroje a vše pošleme na expertízu. Na místě nehody je pro nás práce nejméně do konce tohoto týdne," řekl zástupce velitele přerovské základny.

Další oběť havárie: popálený voják
Voják, který ve středu kontroloval místo havárie bojového vrtulníku Mi-24 u Slatinic na Olomoucku, narazil na hořlavinu, která explodovala. Voják má v obličeji popáleniny druhého stupně a byl převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci na kliniku plastické chirurgie. Všichni čtyři členové posádky vrtulníku Mi-24, který z dosud nezjištěných příčin havaroval v úterý kolem 17. hodiny, zahynuli.
Těsně před půl devátou se z rokle vyvalil hustý dým a byl slyšet výbuch. Popáleniny v obličeji utrpěl čtyřicetiletý voják z povolání, který zkoumal trosky vrtulníku. Ty jsou spolu se zbytky těl čtyř roztrhaných vojáků rozesety v okruhu asi sto padesáti metrů okolo. V doutnajících troskách zřejmě expolodovala hořlavina, někteří záchranáři soudí, že mohl vybuchnout i hasicí přístroj.
"Má popáleniny prvního a druhého stupně v obličeji. Je to středně těžké zranění. Určitě se z toho dostane," řekl dispečer olomoucké Záchranné služby Jiří Jílek. Zraněného muže okamžitě převezl vrtulník Záchranné služby na kliniku plastické chirurgie do olomoucké Fakultní nemocnice.
Voják má podle lékařů sežehnutý obličej, krk a uši a v obličeji má navíc tržné rány.
"Stalo se to, když v rokli prohledávali vrtulník," dodal šéf olomoucké pobočky krajského úřadu vyšetřování Karel Kročil. Jeho podřízení havárii vrtulníky začali včera vyšetřovat jako obecné ohrožení.

Dva členové posádky byli nalezeni ještě v úterý večer, části těla třetího člena posádky našli záchranáři během noci. Čtvrtý muž byl nalezen dnes dopoledne.
Stroj se po dopadu na zem rozletěl na kusy a vytvořil v zemi třímetrový kráter.
Vyšetřovatelé zatím zjistili, že vrtulníku selhala součást systému takzvané indikace umělého horizontu, který je základním prvkem pro řízení helikoptér v mracích.
Experti stále pátrají po černé skřínce, jejíž záznamy by měly pomoci havárii objasnit.  Místo havárie bylo zcela uzavřeno policií. Na místě pracují vyšetřovatelé, vojska CO a letečtí experti.

"Okolo 17:05 posádka hlásila potíže s řízením, vzápětí se spojení přerušilo. Následovalo oznámení občana z oblasti Slatinic, že padá vrtulník," uvedla Hana Tichá z tiskového odboru ministerstva obrany.
Operační důstojník hasičů uvedl, že podle informací řízení letového provozu byli na palubě vrtulníku čtyři lidé. Dva z nich se podle lékaře Milana Brázdila ze Střediska územní zachranné služby v Olomouci, který je na místě nehody, zřejmě snažili z padajícího vrtulníku vyskočit, což potvrzují na stromech nalezené nerozvinuté padáky.
"Posádku vyprošťují v těchto chvílích doslova po kusech hasiči a vojáci," řekla v osm hodin večer ve vysílání Českého rozhlasu jeho olomoucká zpravodajka. Práci záchranářů stěžuje nevlídné počasí, rozmoklý terén a tma.
Celý prostor okolo nehody je neprodyštně uzavřen a armáda omezila poskytování informací na minimum.
Na místo neštěstí se okamžitě vypravil náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Je to již druhá těžká nehoda vojenského vrtulníku za poslední tři týdny. Při minulé havárii vrtulníku Mi-17 v Bosně zahynuli tři příslušníci českého praporu sil SFOR.

Vrchní velitel vzdušných sil Ladislav Klíma až do odvolání zakázal lety všech vojenských letadel.
"Zákaz se netýká tuzemské a mezinárodní letecké záchranky, letů v pohotovostním systému a důležitých přepravních letů," řekl mluvčí velitelství vzdušných sil Petr Fajl.

Velení české armády připravuje změny v koncepci leteckého provozu a výcviku, od kterých si slibuje omezení počtu havárií vojenských letadel a vrtulníků.
"Nezávisle na neštěstí v Bosně i úterní havárii na Olomoucku připravujeme od příštího roku změny, které by měly těmto nehodám předcházet," řekl dnes náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý. "Chceme výrazně zvýšit počet letových hodin u bojového jádra, na druhé straně však budeme muset snížit počet pilotů," podotkl.

Oficiální stránky ministerstva obrany - letecká technika Armády České republiky:
http://www.army.cz/vzs/index.htm
Vojenský vrtulník Mi-24D:
http://www.physics.arizona.edu/~savin/ram/mi-24d.html
Vojenský vrtulník Mi-24:
http://www.csd.uwo.ca/~pettypi/elevon/gustin_military/sov/MI24MILH.html
Vojenský vrtulník Mi-24V:
http://www.physics.arizona.edu/~savin/ram/mi-24v.html
Vojenský vrtulník Mi-17:
http://ourworld.compuserve.com/homepages/sinhala/mi17.htm
Událost dále sledujeme 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz