Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černá komedie v České televizi

  15:23aktualizováno  15:23
Účelem zprávy je informovat příjemce zprávy - a to pokud možno co nejlépe. Pokud tedy Česká televize, či kdokoliv jiný, uvede hlavního představitele filmu Policajt v Beverly Hills, jako "černošského komika Eddieho Murphyho", není jistě podstatou zprávy samotný fakt barvy jeho kůže. Tento přívlastek má posloužit orientaci diváka. Stejně jako v jiných případech tomu slouží jiné přívlastky.
Pro zesměšnění této praktiky panem Englundem uváděný příklad "bělošského komika Louise de Funese" tak není zcela "korektní". Obvykle bývá Louis de Funes uváděn jako "francouzský komik". Má snad samotný fakt jeho francouzského původu vliv na jeho umělecký výkon? Stejný jako má na článek pana Englunda vliv fakt, že je spolupracovníkem Norského rozhlasu.
V jednom však pan Englund pravdu má. Je to patetická snaha levicových pseudointelektuálů hledat problémy kde nejsou. Svědčí o tom i zmínka o "politicky korektním" vyjádření termínu "černošský" jako "afroamerický". Tento novotvar pro černochy z Ameriky nemá žádný praktický vliv na to, koho si pod uvedenými termíny představit. Má to snad implikovat, že američtí černoši jsou více než černoši obecně, tedy zejména vzhledem k jejich africkým kolegům?
Takzvaná politická korektnost západního střihu, jak ji pan Englund zmiňuje, má pramalý (pokud vůbec nějaký) vliv na vnímání odlišných kultur a barev kůže. A to včetně severských zemí, které jsou jednou z bašt neonacistických hudebních skupin a stejného hnutí. 
Když už se na to pan Englund ptá, fakt, že jde o černošského komika má vliv na jeho výkon, nejméně v tomto filmu. Za všechny příklady ze všech dílů jen jeden. Jak by asi zněla věta pronesená v obsazeném hotelu, "kdybych nebyl černej, tak byste místo našli...rasisti!", kdyby nešlo o černošskou postavu? Jistě by to mělo vliv na jeho výkon - byl by nevěrohodný.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, v dalších dnech se počasí uklidní

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Najdete na iDNES.cz