Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny hovězího zase klesnou, míní chovatel

  16:32aktualizováno  16:32
Výskyt druhého případu onemocnění krávy BSE na Žďársku může stlačit nákupní ceny hovězího dolů a zhoršit již tak neradostnou ekonomickou bilanci chovatelů v celé zemi. "Výkupní ceny hovězího jsou v háji. Můžeme být rádi, že nám dobytek vůbec někdo koupí. Kdo se živí hovězím, má smůlu a přímo existenční problémy," říká Roman Poláček ze společnosti Jasno Jasenná.

Zemědělci zde chovají ekologickým způsobem na pastvinách asi čtyři sta kusů masného hovězího skotu.

Chovatel se bojí mediální kampaně
"Atmosféra, která se vytváří v souvislosti s výskytem takzvané nemoci šílených krav bohužel postihuje všechny chovatele. Doufám však, že druhý zaznamenaný případ BSE v České republice už nebude doprovázen takovou mediální kampaní, jako tomu bylo v případě krávy z Dušejova," říká generální ředitel společnosti Zálesí Luhačovice František Vysloužil.

Právě luhačovické Zálesí a její dceřiná společnosti Zálesí Agro udržuje už od poloviny devadesátých let jedno z největších a nejkvalitnějších stád skotu v Česku. Na šesti stech hektarech pastvin v širokém okolí lázeňského města se nyní pase přes pět set krav, kolem šedesáti jalovic a dvaceti býků. Společnost prodává odběratelům přibližně sedmiměsíční telata masného skotu na další výkrm.

DÁLE ČTĚTE

Odborníci doporučili zabít další krávy

Veterináři nehrají, mají starosti s BSE

Ve Světnově panuje nejistota

Veterináři: v regionu bylo nejvíce kontrol

Obchod se bojí o vývozy

Sousední státy nová opatření nepřijímají

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

Krizi, která vznikla v odbytu a cenách hovězího, Poláček částečně přičítá médiím. "Média si z prvního případu BSE u nás udělala kampaň a celou věc poněkud nafoukla," zlobí se zemědělec a poukazuje na řadu jiných nemocí, které mohou mít podobně závažné dopady i u jiných jatečných zvířat. Mediální kampaň měla podle chovatelů zničující dopad na trh s hovězím.

Ceny hovězího se nestačily vzpamatovat
"A když už se český trh s hovězím masem začínal po otřesu z Dušejova vzpamatovávat, přichází druhý případ výskytu BSE a s ním asi další komplikace," předvídá Poláček.

"Před rokem jsme dostávali za kilogram váhy prodávaných telat 54 až 56 korun. Letos klesla tato cena na 47 až 49 korun. Při loňské ceně jsme dokázali se státními dotacemi hospodařit v chovu masného skotu s vyrovnanou bilancí. Při poklesu ceny to vypadá na více než milionovou ztrátu," odhaduje šéf Zálesí Vysloužil, který je současně i předsedou dozorčí rady Agrární komory ČR.

"Co dál?" kladou si nyní otázku zemědělci ze Zálesí. Agrární komora nyní jedná s ministerstvem zemědělství o možnosti zvýšení státních dotací. Pokud stát přidá zemědělcům v dotacích na odchované tele a na údržbu travních porostů nebo vhodně podpoří možnost exportu, může se ekonomika chovatelů dostat i při nižší ceně hovězího opět do vyrovnaného stavu. V opačném případě nastane snižování stavů a problém, co s nevyužitými pastvinami.

"Počet krav, které máme, přesně odpovídá rozloze půdy, na které je paseme nebo na které pro ně sklízíme a sušíme trávu a pěstujeme ostatní obilí. Když snížíme stavy, krajina začne na mnoha místech zarůstat," vysvětluje Vysloužil.

Přitom však zemědělci nedokáží reagovat dostatečně rychle, aby zabránili ztrátám. "Už když se vyskytla BSE v Dušejově, měli jsme krávy březí. Telata se rodí devět měsíců po připuštění," upozorňují chovatelé.

Chovatelé: naše maso je dobré
Všichni zdůrazňují, že jejich hovězí maso je kvalitní. "Bohužel už samotné označení nemoc šílených krav vyvolává u spotřebitelů paniku a negativní emoce," poznamenal Roman Poláček. Poslední záchranou je pro jeho zemědělský podnik vývoz skotu do Itálie.

"Hovězí je nejkvalitnější maso. Stále je na pultech průměrně o desetikorunu dražší než vepřové. Nechápu proto, jak mohly výkupní ceny pro chovatele klesnout u hovězího masa hluboko pod cenu vepřového," dodal Vysloužil.

Důsledné testování všech poražených kusů hovězího dobytka na BSE je podle chovatelů nezbytné. Odmítání takto kontrolovaného masa však podle nich nemá racionální zdůvodnění.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Kvůli novičoku a Zemanovým slovům o něm bude mimořádná schůze Sněmovny

Projev k současné politické situaci měl na Žofínském fóru v Praze prezident...

Poslanci se příští čtvrtek na mimořádné schůzi vrátí ke slovům prezidenta Miloše Zemana o jedu novičok, jichž se hned...

Požadavek na čtyři miliony za vazbu a splněná bouřková výstraha meteorologů

Zdravotní sestra Věra Marešová chce po státu téměř pětimilionové odškodné za...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Řekneme vám o zdravotní sestře, která chce čtyři miliony korun za trestní stíhání a...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz