Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádná facka není výchovná, míní terapeutka. Násilní většinou bývají muži

  11:05
Že děti zažívají domácí násilí, bývá pro okolí velmi těžké odhalit. Práce s domácím násilím však podle terapeutky Petry Wünschové během její praxe velmi pokročila. „Před dvaceti lety bylo normální, že když přišla žena do utajeného azylového domu pro oběti násilí, mohla slyšet na úřadech, že nemá rozvracet rodinu a že má pár facek vydržet. Dnes by se to stát nemohlo,“ popisuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jak lze na dítěti poznat, že v jeho rodině dochází k násilí?
Laik to pozná velmi těžko, protože děti se snaží situaci doma tajit, nebo ji považují za normální. Mívají ale potíže s kamarády, začínají mít problémy s vrstevníky. Mohou mít také velký strach a zdají se jim v noci živé sny.

V případě podezření je velmi důležité se těch dětí zeptat. Naše zkušenost je taková, že když se na násilí neptáme, tak se nic nedozvíme. Je potřeba se ptát velmi konkrétně, ale zároveň citlivě a s nabídkou konkrétní pomoci.

V zahraničí už existuje řada nástrojů, které by mohli používat třeba lékaři nebo školní psychologové k tomu, aby tyto děti včas rozpoznali. Například takzvaný traumadotazník, který v centru Locika používáme první rok. Je nástroj, který dokáže na základě výpovědí rodičů o chování jejich dítěte v posledním měsíci usoudit, jaká je pravděpodobnost, že je dítě je ohroženo posttraumatickou stresovou poruchou. A ta velmi často souvisí s násilím v rodině. 

Přebírají děti vzorce chování svých rodičů?
Ano, určitě. Děti, které zažívají násilí na svých blízkých, mohou být násilní ke svým sourozencům, ke spolužákům ve škole, k domácím mazlíčkům. Někdy se to vrací i transgeneračně, že dospělí, kteří zestárnou a stanou se z nich senioři, potom zažívají násilí od dětí, které byly bity, když byly malé.

Centrum Locika

Locika funguje už přes tři roky. Prošlo jím přes 700 dětí. Často do Lociky dítě přichází kvůli tomu, že se chová agresivně ke svým vrstevníkům, nebo že naopak trpí depresí a úzkostí. Locika je prvním centrem, které nabízí komplexní péči pro děti zažívající domácí násilí. Pomáhá jim vyrovnat se s následky domácího násilí, zajistit stabilizaci rodiny, obnovit zdravé vztahy uvnitř ní a zamezit tomu, aby děti, které zažívají násilí, přejímaly vzorce chování svých rodičů.

Projekt spolufinancuje Nadace Terezy Maxové dětem.

V Česku je rozšířené rčení „škoda každé facky, která padne vedle“. Jak člověk pozná hranici mezi „výchovnou“ fackou a domácím násilím?Žádná facka není výchovná. Fyzických trestů se dopouští většina rodičů, ale je důležité vědět, že většinou pramení z bezmoci. Že to není výchovný prostředek, který by z dětí vychovával někoho, kdo bude méně agresivní, bude mít méně problémů s násilím nebo méně psychických problémů. Opak je pravdou.

Fyzickými tresty nedosáhneme ani větší poslušnosti dítěte. Mají okamžitý účinek, to je důvod, proč je používáme. Řada rodičů se však domnívá, že to je nejlepší způsob, jak stanovit dítěti hranice. Pevné hranice dítě určitě potřebuje, ale existuje mnoho jiných způsobů, jak je nastavit. Například dobrou komunikací.

Žena nemá rozvracet rodinu

Pracujete jako terapeutka už téměř 20 let. Jak se vaše práce za tu dobu proměnila?
Hodně se změnil postoj společnosti k násilí v blízkých vztazích. Před dvaceti lety bylo normální, že když přišla žena do utajeného azylového domu pro oběti násilí, mohla slyšet na úřadech, že nemá rozvracet rodinu, že měla zůstat doma, že má pár facek vydržet. Dnes by se taková dehonestace a banalizace toho tématu už nemohla stát.

Petra Wunschová, ředitelka centra Locika.

Čím si myslíte, že to je?
Máme výborně proškolenou policii, funguje tu zákon o domácím násilí, zákon o ochraně obětí. Myslím, že řada opravdu důležitých kroků se v této oblasti už udělala.

Stále se ale daří pomoci jen opravdu malému procentu dětí, v jejichž rodinách dochází k domácímu násilí. Co by bylo potřeba, aby se k pomoci dostalo víc dětí?
Je velmi důležité, aby násilí v blízkých vztazích přestalo být tabuizované. Často se mluví o násilí, které se může odehrát za hranicemi rodiny, třeba v parku nebo jiném prostředí. Ale velmi málo mluvíme o tom, jak násilí v blízkých vztazích ubližuje rodině a našim blízkým.

Domnívám se, že hodně lékařů, školních psychologů i dalších lidí v první linii kontaktu s rodinami případy domácího násilí nenahlašuje a trochu k nim přivírá oči, protože si nejsou jisti, kam mohou rodinu odkázat. Vědí, že mohou kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), ale dál už chybí nějaká návazná síť pomoci. 

Myslím, že by se mnohem častěji tyto případy dostávaly na světlo, kdyby lékaři a pedagogové věděli, že je blízko pomoc, která té rodině může skutečně pomoci. V Česku ale pořád chybí dobře dostupná síť služeb. Locika je jediné specializované centrum v Česku, které se zaměřuje na tuto problematiku.

Souhlasíte s užíváním fyzických trestů?

celkem hlasů: 1431

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 30. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1176
Ne
Ne 233
Je mi to jedno
Je mi to jedno 22

Jak si Česko stojí v oblasti násilí na dětech v kontextu EU?
V Evropské unii se uvádí, že násilí zažívá zhruba každé desáté dítě. Aktuální průzkum UNICEF v Česku ukazuje, že v tuzemsku je to zhruba 14 procent. Takže myslím, že ta čísla jsou velmi podobná, v Čechách je to jen o maličko vyšší.

Petra Wünschová

Petra Wünschová založila centrum Locika. Už téměř dvacet let pracuje jako arteterapeutka, dětská terapeutka a pedagogická pracovnice. Vystudovala arteterapii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, profesně se nadále vzdělává především v oblastech práce s traumatem a práce s dětmi – oběťmi trestných činů.

V čem se Česko od zbytku Evropské unie liší?
V Česku jsou velmi špatně dostupné služby pro děti, které násilí zažívají. I služby běžného psychologa, klinického psychologa nebo psychiatra. Jsou tam dlouhé čekací doby a jejich dostupnost je z mého pohledu alarmující. Nedávno jsme dělali analýzu našich klientských dat v centru Locika a zjistili jsme, že může trvat až roky, než se dítě v Česku dostane k pomoci. A to od okamžiku, kdy někdo kompetentní v rodině zjistí, že k násilí dochází. 

Násilí páchají většinou muži

Jak vážné bývá domácí násilí v rodinách, v nichž zasahujete?
Většinou k nám přicházejí děti, které zažívají už velmi závažnou formu domácího násilí. Nejčastěji se totiž pracovníci OSPOD dozví o rodině tak, že v ní zasahuje policie. Takže nás OSPOD informuje až ve chvíli, kdy už například sousedé zavolají policii. To násilí většinou nabývá velké intenzity. Pro nás by bylo mnohem výhodnější, kdyby přicházeli s rodiči dřív a sami. 

Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají

A přicházejí někteří rodiče sami?
Přicházejí, ale zatím je to velmi malé procento. Někdy se ozývají maminky, které mají strach o vývoj svých dětí, a vidí v nich některé rizikové znaky. A vědí, že v rodině dochází k násilí. Tak se na nás obrací z toho důvodu, že mají obavy o své dítě. Ozvalo se nám taky několik otců, kteří si sami uvědomili, že se dopouštějí násilí na svých blízkých a chtějí to změnit. Což je pro nás úplně ideální situace pro práci na změně v rodině.

Panuje častý obraz násilníka jakožto muže. Je vážně původcem násilí ve většině případů muž?
Když se podíváme do statistik, v devadesáti procentech případů jsou opravdu původci násilí v rodině muži. Pokud ale začnete s rodinou pracovat více do hloubky, tak se násilí ukáže jako fenomén, který zasahuje celou rodinu. Je tam partnerské násilí mezi rodiči. 

A z pohledu dítěte není tak důležitá ta dynamika, jestli za to může táta nebo máma. Zásadní je to, že k situacím, kdy má dítě velký strach, dochází. 

Je možné s násilníkem pracovat?
Existují případy, kdy je násilí natolik intenzivní a závažné a psychická struktura toho, kdo se násilí dopouští, je takového typu, že mu neumíme účelně pomoci, že je na místě tu rodinu před násilím jenom ochránit. Takových lidí je ale mezi námi do tří procent. Ve většině případů, kolem 80 procent, se násilí dopouští lidé, kteří jsou psychicky zdraví a je možné pracovat na tom, aby změnili svoje chování.

Pokud získají motivaci a náhled na to, co to násilí je a jak ubližuje vztahům s jejich blízkými a o co všechno mohou přijít, pokud se dál budou chovat podobným způsobem, tak vlastní terapeutická práce není tak náročná.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Je to největší ohrožení Evropy, kritizuje opět Babiš ve Sněmovně migrační pakt

19. dubna 2024  5:40,  aktualizováno  9:37

Přímý přenos Tři a půl hodiny mimořádné schůze o migračním paktu Evropské schůze předsedovi opozičního hnutí ANO...

V Rusku se zřítil strategický bombardér. Ukrajina se hlásí k jeho sestřelení

19. dubna 2024  7:27,  aktualizováno  9:35

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  9:29

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  8:54

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...