Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum Fallúdži zůstává bez pomoci

  17:44aktualizováno  17:44
Americká armáda v sobotu ohlásila brzké vítězství nad vzbouřenci v irácké Fallúdži, boje s malými skupinkami povstalců ale přetrvávají i v neděli. Lidé, kteří jsou už šest dní uvězněni v centru města, zůstávají kvůli střetům i nadále bez humanitární pomoci. Podle Američanů je město pod kontrolou.

Podle agentury ČTK to uvedl velitel námořnictva USA Richard Natonski, který se podílel na plánování ofenzivy. Od pondělního zahájení operace padlo ve Fallúdži podle armády Spojených států 31 amerických a šest iráckých vojáků. I přes nové přestřelky je údajně opět pod kontrolou spojenců i severoirácký Mosul, kam se
boje z Fallúdže přenesly.

Humanitární pomoc nemůže k lidem
Sedm nákladních vozů a ambulancí iráckého Červeného půlměsíce se dostalo do nemocnice ve Fallúdži už v sobotu, ale konvoj nemohl překročit Eufrat a dostat se do čtvrtí, kde je jeho pomoc nejvíc potřebná, uvedla agentura ČTK.

Prudké boje pokračují a to i přesto, že armádní důstojníci ujišťují, že odpor vzbouřenců polevuje.

"Ještě před dvěma dny proti nám bojovali. V noci ale už před námi prchali. Vypadá to, že jsme zlomili jejich vůli. Nemyslím, že to bude ještě dlouho trvat," řekl americký armádní důstojník Robert Bodisch.

Není jasné, kolika lidem se podařilo před ofenzivou, která začala minulý týden, prchnout. Ve městě žilo asi 300 tisíc civilních obyvatel. Podle některých údajů jich ještě před zahájením bojů odešlo až devadesát procent, jiné zdroje ale počty odhadují zhruba na polovinu.

"Naše situace je velmi těžká. Nemáme ani jídlo, ani vodu. Sedm mých dětí trpí průjmy," sdělil po telefonu muž, který se představil jako Abú Mustafa.

"Jeden z mých synů byl minulou noc zraněn, krvácí, ale já nemůžu udělat nic, abych mu pomohl," řekl muž, který jen těžko zadržoval vzlyky.

Doplnil, že na ulicích leží těla obětí.

Vojáci našli tělo ženy, zřejmě cizinky
Agentura AP přinesla zprávu, že vojáci našli v neděli zohavené tělo ženy. Domnívají se, že se jedná pravděpodobně o ostatky některé z unesených cizinek. Tělo leželo na ulici přikryté šaty, které byly potřísněny krví.

Jeden z armádních důstojníků, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že si je na osmdesát procent jist, že se jedná o tělo obyvatelky ze západu.

Koncem října byly v Iráku uneseny dvě cizinky provdané za Iráčany - humanitární pracovnice Britka Margaret Hasanová a Polka Teresa Borczová. Jejich únosci mimo jiné požadovali stažení zahraničních jednotek z Iráku, uvedla ČTK.

Nalezená žena je běloška se světlými vlasy, potvrdil AFP voják americké námořní pěchoty.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz