Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Centrem Prahy křižují falešné sanitky

  11:15aktualizováno  11:15
Praha - Po ulicích hlavního města jezdí řada falešných sanitek, které komplikují už tak našponovanou pražskou dopravu. Vozidla záměrně podobná záchranné službě křižují Prahu každý pracovní den, a to převážně ve dne. Účel jejich jízdy je prostý - projet centrem snadno a rychle bez ohledu na dopravní předpisy. Postihnout řidiče falešných záchranek je však skoro nemožné, protože chybí jakákoli státní regulace sanitních vozů.

"Tento způsob dopravy po městě není postižitelný, protože chybí regulace jak státní tak i vnitřní, která by jízdy těchto vozů omezovala v rámci Zdravotnické záchranné služby," tvrdí ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz, který také zodpovídá za všechny sanitky a přednemocniční péči v Praze. On také jako šéf územního střediska záchranné služby odpovídá za to, kdyby nějaký pacient nebyl odborně ošetřen.

FALEŠNÉ VOZY TÍSŇOVÝCH LINEK:

FALEŠNÉ AUTO HASIČŮ:
Řidiče nelze postihnout, tvrdí policie

Na území Prahy nyní podle Schwarze funguje 25 firem a desítky soukromých laboratoří, které zajišťují zdravotní činnosti - přepravy pacientů v neakutním stavu či přepravy vzorků pro laboratoře - tedy dopravní zdravotnickou službu. Jejich sanitní vozy však nespěchají v zájmu zdraví občanů, ale v zájmu svých zisků. Nezajišťují totiž tísňovou linku 155 a centrální dispečink, který rozděluje zdravotní záchranou pomoc, tyto firmy nemá ani zařazeny do své databáze.

"Tyto firmy poskytují i jinou činnost než zdravotní a vybavení některých sanitních vozů neodpovídá platným předpisům," říká Schwarz.

Firmy si umístěním majáku na auto usnadňují podnikatelskou činnost a jde jim pouze o zisky - čím více přeprav, tím více peněz. Trvale však porušují dopravní předpisy rychlou jízdou a jízdou na místech, kam by jinak vjet nemohly.

ANKETA:
Vadí vám, že po městě jezdí sanitky, které neoprávněně používají modré majáky?
To potvrzuje i šéf odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. "Postih takových vozů je velký problém. Pokud zjistíme, že někdo neoprávněně používá modrý maják se znaky záchranné služby, snažíme se ho předvolat. Majitel vozidla pak musí auto vrátit do původního stavu, aby odpovídalo technické kontrole," řekl Mihalík.

Předvolání kvůli přestupku je ale vše, co může odbor s celou věcí udělat. "Soukromé firmy, které také zajišťují zdravotnické služby, však své vozy často prodávají i se všemi znaky sanitního vozidla. Ty si pak nový majitel na autě nechá a my můžeme celou věc řešit jen jako přestupek," dodal Mihalík.

Problém s falešnými sanitními vozy se tak dostává do slepé uličky. "Inicioval jsem několik jednání, která vyústila pouze v několik dopravních bezpečnostních akcí zaměřených na kontroly těchto vozidel, ale jinak byla bez efektu," říká Schwarz.

V pracovní době tak Prahou i nadále projíždí stovky vozidel, která porušují dopravní předpisy, přestože nemají zapnutá výstražná zvuková a světelná znamení.

"Snažil jsem se prosadit, aby výstražná světelná a zvuková znamení mohly používat pouze složky, které zajišťují tísňové linky 150, 155, 158 a 156. Stejně tak prosadit, aby označení vozidel jako sanitních bylo povoleno pouze zdravotnické záchranné službě, která zajišťuje tísňovou linku (u nás 155), jako tomu je například v sousedním Německu a Rakousku. Tam dopravní služby používají sanitní vozy bez výstražných znamení," dodává Schwarz s tím, že všechna jednání byla bez výsledku.

Označení aut jako sanitních vozů včetně výstražných znamení nyní tak používá kdo chce a to beztrestně.

Po ulicích hlavního města jezdí řada falešných sanitek, které komplikují již tak neunesitelnou pražskou dopravu. Toto vozidlo je záměrně podobné záchranné službě, aby si řidič usnadnil průjezd Prahou. (24. září 2001)

Falešná sanitka, která je záměrně podobné záchranné službě, aby si řidič usnadnil průjezd Prahou. (24. září 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Silnice na západě Čech zaplavilo bláto z polí, vlaky na jihu mají zpoždění

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Západní a jižní Čechy zasáhly odpoledne silné bouřky s přívalovými lijáky. Místy napršelo až padesát milimetrů. V...

Zeman podepsal petici proti regulaci zbraní. Chce, aby se lidé mohli bránit

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal petici proti regulaci zbraní. Její autoři žádají, aby zákonodárci projednali...

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO PROJEKTANT - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz