Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

CENOVÁ MAPA: Kde platí Češi za vodu nejvíce? Někde zdraží až o třetinu

  • 308
Doba, kdy byly faktury za vodu oproti účtům za energie směšně malé, pomalu končí. Do pěti let očekávají vodárny zdražení místy až o třetinu. Přitom nejvíce si připlatí lidé v regionech, kde vodu čerpají z podzemí, zjistila MF DNES.

Když experti propočítávají, kolik pitné vody spotřebuje průměrná česká domácnost, kalkulují asi se 100 litry na jednoho člověka za den. Čtyřčlenná rodina tedy využije zhruba 150 tisíc litrů za rok. To je tisíc plně napuštěných van.

Za několik let by se taková spotřeba mohla stát pro chudší rodiny luxusem. Cena pitné vody totiž poroste rychleji, než tomu bylo v minulosti. A mnohem dynamičtěji než platy. Projeví se boj státu se stále úpornějším suchem. Pryč jsou doby, kdy byly faktury za vodu oproti účtům za energie směšně malé.

Dnes se v Česku platí za tisíc litrů pitné vody (vodné plus stočné) průměrně 83 korun. MF DNES oslovila většinu vodárenských společností, aby odhadly, kolik budou lidé za vodu platit v roce 2021. Někde účty stoupnou o stokoruny, jinde to však může být až o třetinu více.

Drahá voda z podzemí

Největší růst přitom experti předpovídají regionům, kde se využívá převážně voda čerpaná z podzemí. Právě tyto zdroje chce vláda více chránit. Proto navrhuje, aby se poplatky – které za čerpání vodohospodářské firmy platí – zvedly během šesti let alespoň na trojnásobek.

CENOVÁ MAPA

Kde mají lidé v Česku nejlevnější vodu (45 Kč) a kde naopak nejdražší?

Prohlédněte si přehlednou infografiku.

Cenová mapa vody

„Podzemní voda je považována za strategickou a v podstatě nenahraditelnou surovinu. Aktuální poplatek za její čerpání je přitom několikanásobně nižší než za odběr vody povrchové. Navíc zůstává řadu let bez navýšení,“ popisuje finanční analytik Martin Kopecký.

Přemýšlet, jak by se dalo uspořit, by proto měly zejména domácnosti na Olomoucku, Přerovsku, Královéhradecku či v Brně. Právě jim z kohoutku teče převážně voda čerpaná z podzemí. To Praha, Ostravsko, Liberecko či Českobudějovicko mají to štěstí, že jsou zásobovány zejména z přehradních nádrží.

„Včetně inflace a uvažovaného nárůstu poplatků za odběr podzemní i povrchové vody a za vypouštění odpadních vod lze předpokládat nárůst ceny v roce 2021 o zhruba 25 až 30 procent,“ odhaduje ekonomický náměstek Vodovodů a kanalizací v Přerově Jan Sabadoš.

Podle vodáren tak budou mít připravované kroky vlády největší vliv na cenu vodného a stočného v nadcházejících letech. Na druhou stranu státní úředníci upozorňují, že pro firmy je jakýkoliv nový podnět důvodem k násobně většímu zdražení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video