Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cenným domům hrozí zánik

  9:23aktualizováno  9:23
Nové Město - Podnikatelé mohou v centru Prahy snadno získat lukrativní parcelu. Stačí jediné: označit historickou budovu za zchátralou a nechat ji zbourat. Historicky cenným domům v centru Prahy tak hrozí svévolná demolice. Tvrdí to řada odborníků, kteří se v těchto dnech obávají, že radnice Prahy 1 zbourá klasicistní dům ve Školské ulici, kde se dokonce narodil spisovatel Jaroslav Hašek.

"Domníváme se, že skutečným důvodem odstranění těchto domů nebývá jejich špatný stav, nýbrž touha podnikatelů získat výhodnou stavební parcelu!" píší zástupci významných institucí v otevřené výzvě  primátorovi, ministrovi kultury a dalším politikům.

Výzvu například podepsali ředitelé Státního ústavu památkové péče a Ústavu dějin umění Akademie věd Josef Štulc a Lubomír Konečný. "Praha se často holedbá přívlastkem Haškovo město. Proto by demolice jeho rodného domu byla zvěrstvem," prohlašuje Konečný.

Odborníci viní úředníky odboru výstavby Prahy 1, že zbytečně povolují bourání cenných staveb, kterým by stačila rekonstrukce.  Zaměstnanci odboru se k celé záležitosti odmítají vyjadřovat. "Probíhající jednání o domě ve Školské je neveřejné, a dokud neskončí, nelze k němu nic sdělit," řekla pouze vedoucí odboru Vladimíra Helebrantová.

 Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister tvrdil, že úředníci o této věci rozhodují na základě posudků jiné instituce. "Musí se vždy opírat o kvalifikovaný souhlas památkářů, jinak by porušili zákon. Jsem přesvědčený, že porušen nebyl," sdělil Bürgermeister.

Jiřina Knížková, ředitelka magistrátního odboru památkové péče magistrátu, tato jeho slova vyvrací. Tvrdí, že stanovisko jejího odboru je nutné pouze v případě, že je dům zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek. A to i přesto, že stojí na území Pražské památkové rezervace.

"Pokud se objekt nachází v památkové rezervaci, avšak sám památkově chráněný není, stačí pro rozhodnutí odboru výstavby posudek statika, který doloží, že je dům v havarijním stavu," potvrzuje její slova Martin Mádl z Uměleckohistorické společnosti v českých zemích.

Objektivitu statického posudku Haškova rodného domu ve Školské památkáři zpochybňují.

"Domníváme se, že je to posudek zpracovaný na objednávku. Pokud vím, nájemníci domu nechávají zpracovat oponentní expertizu," řekla Iva Furáková ze Státního ústavu památkové péče hlavního města Prahy. "Dům má velkou památkovou hodnotu a s jeho demolicí zásadně nesouhlasíme," dodala.

Tomáš Rado, jednatel firmy Fonsus, která dům ve Školské ulici vlastní, včera odmítl k chystané demolici cokoliv říci. "O tom vůbec nic nevím, ten dům jen spravuji," uvedl Rado.

Nájemníci tohoto domu a sousedé se ve středu k budoucnosti domu nechtěli veřejně vyjádřit. "Vím o tom, že by se dům mohl zbourat. Snad se tak nestane," neskrýval obavy jeden z nájemníků.

"Je to tady taková válka mezi majitelem a nájemníky. Jsou tady staří lidé, kteří zde žijí čtyřicet let a nikam se stěhovat nechtějí," poznamenal muž, který bydlí v sousedství. "O účelové demolici se tu mluví, je ale pravda, že lidé již nesmějí chodit na balkony, protože ty by se mohly zřítit," dodal.

Záměr dům ve Školské zničit zaráží vnuka Jaroslav Haška. "Vůbec jsem o tom nevěděl. To by mě strašně mrzelo," řekl Richard Hašek. "V Lipnici chci nyní rekonstruovat hospodu, kde děda psal Švejka. A tady by se jeho rodný dům měl bourat?" divil se.

Dům ve Školské však není jediným cenným objektem, který může být v brzké době zcela zbourán. Jen na základě statického posudku, bez rozhodnutí památkářů. "Takový postup nahrává zájmu podnikatelů výhodně získat levnou stavební parcelu," konstatoval Martin Mádl. Své tvrzení dokládá tím, že se na místě zbouraných domů nic neděje. "Není tam žádný stavební ruch. K posledním případům patří dům ve Vodičkově ulici, který byl součástí cenného urbanistického celku. Přesto byl letos v létě zbořen," podotkl Mádl.

Aby se Haškův rodný dům ve Školské ulici vyhnul podobnému osudu, podal Státní ústav památkové péče na ministerstvo kultury žádost o zapsání objektu mezi nemovité památky. K té se ministerstvo zatím nevyjádřilo.

Dvůr domu, na jehož osud hlasitě upozorňují mnozí odborníci. Bojí se, že cenný dům z roku 1842, v němž se narodil Jaroslav Hašek, bude zcela zbytečně zbourán. (7. listopadu 2001)

Dvůr domu, na jehož osud hlasitě upozorňují mnozí odborníci. Bojí se, že cenný dům z roku 1842, v němž se narodil Jaroslav Hašek, bude zcela zbytečně zbourán. (7. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz