Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cenný je kompromis USA a Evropy

  7:21aktualizováno  7:21
Summit Severoatlantické aliance má za sebou první den. Ten patřil především jednáním o Iráku a o Blízkém Východě. Šéfové aliance také oficiálně přivítali nováčky v NATO. Natoaktul.cz oslovil skupinu expertů, aby zhodnotili, co první den summitu přinesl.

Karel Kovanda, český velvyslanec při NATO
"Máme-li uspět v Afghánistánu a vyjít vstříc prosbám nové irácké vlády, musíme pokračovat ve vnitřní transformaci aliance a v posilování našich vlastních obranných schopností. To je to nejdůležitější, o čem jsme dneska hovořili na summitu v Istanbulu. Přijali jsme prohlášení k Iráku, v němž jsme právě kladně odpověděli na žádost iráckého premiéra o pomoc s výcvikem jejich vlastních bezpečnostních složek. A v neposlední řadě jsme i přivítali nové členy NATO, kteří se na takové úrovni sešli vůbec poprvé."

Jan Eichler, Ústav mezinárodních vztahů
"Je dobré ocenit kompromis, který se podařilo nalézt mezi Spojenými státy a Velkou Británií na straně jedné a Francií a Německem na straně druhé. Stanovisko Německa a Francie je pochopitelné. Obě země, ale zejména Francouzi, mají obavu z toho, že jejich specialisté se v Iráku mohou stát terčem teroristického útoku. V takovém případě by se francouzští a němečtí důstojníci museli bránit a byli by vtaženi do guerilové války, která v Iráku probíhá od května loňského roku. A nejen to, Chirak i Schröder si uvědomují, že by svým rozhodnutím cvičit irácké bezpečnostní složky v Iráku ohrozili i občany svých vlastních zemí. Teroristé by pak mohli zaútočit nejen v Iráku, ale přímo na území Německa nebo Francie."

Tomáš Klvaňa, člen Euroatlantické rady
"Ukazuje se, že spory o Irák a do jisté míry i o Afghánistán byly ostřejší, než se čekalo. Ohledně Iráku nedošlo k žádné větší politické dohodě, rozdíly mezi Spojenými státy na jedné straně a Německem a Francií na druhé přetrvávají. Francouzský prezident řekl jasně, že nevidí výraznější roli pro NATO v Iráku, a to rozhodně není dobrá zpráva. Pozitivní je, že na výcviku iráckých bezpečnostních sil se bude podílet Česká republika. Je dobré, že si Praha nekladla na rozdíl od Francie a Německa podmínku, že ten výcvik nebude probíhat přímo na území Iráku.

Posílení přítomnosti o čtyři a půl tisíce vojáků v Afghánistánu je podle mě nedostatečné. Je to země nestabilní a v průběhu voleb by bylo potřeba nasadit mnohem více vojáků nejenom do oblasti Kábulu. Zřejmě NATO nemá v tuto chvíli v sobě dostatek politického odhodlání a finančních prostředků tuto situaci zvládnout.

Německo říká, že to, že nemůže poslat do Afghánistánu více vojáků, není tím, že by nemělo politickou vůli. Těžko se tento argument přijímá. Z celkového počtu asi 270 tisíc vojáků Bundeswehru jich je v zahraničí nasazených sedm a půl tisíce. Pokud Německo tvrdí, že nezvládne tento počet navýšit o další dva nebo tři tisíce, je jednoznačně nedostatek politické vůle. A to samé platí i o Francii, která má v zahraničí kolem 15 tisíc vojáků, čtyři tisíce například na Pobřeží Slonoviny."

Roman Joch, Občanský institut
"Určitý odstup mezi Francií a Spojenými státy zůstává. Přesto ale istanbulský summit zahojil tu největší ránu v transatlantických vztazích, která vznikla kolem svržení režimu Sadáma Husajna v Iráku. V tom smyslu, že NATO souhlasilo s tím, že jeho členské země budou cvičit irácké bezpečnostní složky. Poněkud rušivě však působilo vyjádření francouzského prezidenta Chiraka, že Irák stále není záležitostí, v níž by se NATO mělo angažovat. Vítám, že odstupující český premiér deklaroval ochotu, aby naši vojáci cvičili Iráčany přímo na území Iráku."

Radek Khol, Ústav mezinárodních vztahů
"Obě strany, které se v Alianci rozešly v otázce Iráku, našly kompromis. To je potěšující výsledek. NATO se bude výrazněji angažovat ve prospěch nové irácké vlády. Bude ale záviset na konkrétní členské zemi, jakým způsobem odpoví na žádost irácké vlády o pomoc při výcviku jejích bezpečnostních složek. Obě strany to tak mohou prezentovat před svými voliči jako úspěch. V Istanbulu také došlo ke shodě, že Velká Británie, Německo a Nizozemí převezmou v Afghánistánu další rekonstrukční provinční týmy. Aliance rovněž mohla na summitu ukázat pokrok ve vytváření národních či sdílených schopností, které může rychle nasadit do riskantních operací ve vzdálených teritoriích. Tyto kapacity, k nimž se NATO zavázalo před dvěma lety v Praze, se dají využít v boji proti mezinárodnímu terorismu."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz