Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cenné domy šly kvůli obchodům k zemi, památkáři o demolici nevěděli

  12:42aktualizováno  12:42
Kvůli stavbě nového obchodního centra zmizely z náměstí Svobody v centru Teplic kromě nedostavěné ruiny i dva cenné historické domy. Stavební úřad rozhodl o jejich demolici tak rychle, že o ní památkáři ani nevěděli. Podle úřadu hrozilo domům bezprostřední zřícení, památkáři však tvrdí, že je šlo zachránit.

Pohled na demolici v centru Teplic kvůli stavbě obchodního centra v Teplicích. Dva historické domy (pobořený zelený a hnědý) šlo podle památkářů zachránit. | foto: Karel PešekMF DNES

Investor žádal o demolici všech tří domů, včetně dvou s čísly popisnými 41 a 42. Nejsou sice na seznamu kulturních památek, stojí však v památkové zóně, proto se jejich bourání řídí přísnějšími pravidly.

Dům č. 41

Klasicistní dům z konce 18. století vyrostl krátce po ničivém požáru, jenž zasáhl střed města v roce 1793. Býval to jeden z nejlepších teplických hotelů s bohatě zásobenou čítárnou, v níž se daly najít noviny ze všech koutů Evropy.

Později se pro něj vžil název "Dům U císařského pozdravu", na památku toho, že se před ním v roce 1835 potkali a pozdravili rakouský císař Ferdinand V., pruský král Bedřich Vilém III. a ruský car Mikuláš I.

Dům v poslední době chátral, rekonstrukce se nedočkal, přestože kvůli častým demolicím okolí zůstal posledním svědkem toho, jak vypadalo náměstí před více než dvěma stoletími.

Když proto loni v srpnu jednal teplický stavební úřad o stržení domů a povolení na stavbu obchodního centra Fontána, musel se obrátit i na památkáře. Národní památkový ústav žádal domy zachovat.

Investor sice předložil posudek statika, že domy jsou v tak zoufalém stavu, že je nutné je zbourat, znalec Jan Vinař oslovený památkáři však měl jiný názor. "Ty domy je možné zachránit a dokonce zrekonstruovat," konstatoval Vinař.

Teplický stavební úřad rozhodl, že investor musí domy nechat stát a do obchodního komplexu je včlenit tak, aby je areál obklopil. Když ale společnost JTH Jaroslava Třešňáka prezentovala své plány, v nákresech s rozhodnutím úřadu nepočítala.

Vizualizace na webu firmy obsahují jen chystanou nákupní zónu bez historických domů. "Já jsem je chtěl od začátku zbourat. Nejsou památkově chráněné," řekl k tomu Třešňák.

Dům se musel zbourat, tvrdí úřad

V polovině září začal podnikatel Třešňák bourat opuštěné a nedostavěné moderní konstrukce. A minulý čtvrtek se na náměstí náhle sešel s vedoucím stavebního úřadu Oldřichem Lukešem a zástupcem bourací firmy. Rozhodovali už o osudu historického domu číslo 42, který navazoval na nedostavěnou budovu na rohu náměstí, která padla k zemi jako první.

"Objekt byl už dávno narušen po odstřelu původní budovy, protože nebylo zajištěno jeho stažení. Dosud byl opřen o skelet vedlejší budovy a po jejím odstranění hrozilo, že se zřítí," konstatoval Lukeš.

Jeden ze dvou historických domů zbouraných kvůli stavbě obchodního centra v
Probíhající demolice v centru Teplic
Jeden ze dvou historických domů zbouraných kvůli stavbě obchodního centra v

V případě, že stavba ohrožuje zdraví a životy lidí, je možné vynechat památkáře a vydat povolení k demolici hned. A to se i stalo. "To je účelové. Naše společnost je narušená, vládne v ní zvůle a kdo má drzé čelo, prorazí," komentuje to znalec Vinař.

Firma, která domy bourala, se nedomnívá, že by chybovala a demolicí prvního domu ohrozila druhý. Tedy, že třeba měla před demolicí nejdřív zajistit vedlejší dům číslo 42, jenž měl zůstat. "My jsme postupovali přesně podle plánu," uvedl stavbyvedoucí Richard Sova.

Podezřele rychlá demolice

Nestandardním událostem ale nebyl konec. Stavební úřad nařídil, že údajně narušený dům má zmizet do 31. října, tedy během pouhých čtyř dnů. Druhý den v pátek byl svátek a pak následoval víkend. Památkáři neměli šanci se to dozvědět a případně znovu požádat o oponentní posudek.

Takto by podle vizualizace mělo vypadat nové teplické obchodní centrum.

Vizualizace nového obchodního centra

Proč stavební úřad tak spěchal? "Pokud hrozí zřícení budovy, je nutné ochránit lidi a odstranit ji co nejrychleji," řekl Lukeš. S ochránci památek nejednal. "Památkářce to bylo oznámeno až v pondělí, protože nebylo možné komunikovat dříve," doplnil.

Spolu s domem číslo 42 padl záhy i vedlejší, u něhož se před 176 lety zdravili císaři. Povolení k jeho odstranění bylo podle Lukeše vydáno už v prosinci 1990. Existence této listiny je zahalena tajemstvím. Přestože má být 21 let stará, objevila se teď.

"Loni v době projednávání závazného stanoviska nebylo známo nic o demoličním výměru z roku 1990," sdělil vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu Radek Spála.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz