Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po čtyři letní dny tál téměř celý povrch Grónska, hlásí překvapení vědci

  14:31aktualizováno  14:31
Vědce překvapil v Grónsku neobvyklý jev. Během července náhle začal tát led po celém povrchu ostrova. Zatímco obvykle v nejteplejších měsících natají jen pobřežní oblasti, tento měsíc tálo i v nejvyšší stanici ležící v nejstudenější části země.

Červené oblasti na povrchu Grónska ukazují, jak led natával 8. července (vlevo) a jak už 12. července (vpravo). Grafiku poskytla agenturám NASA. (24. července 2012) | foto: Reuters

Ze satelitních snímků vyplývá, že zatímco 8. července tání zasáhlo kolem 40 procent povrchu ledovce, za čtyři další dny se rozšířilo na 97 procent povrchu. Nyní již podle vědců většina povrchu ledového příkrovu zase zamrzá.

Že led tál po celém povrchu největšího ostrova světa, samozřejmě neznamená, že by během krátké doby stihl skutečně odtát. Vědce ale zaujala skutečnost, že takový proces po takřka celém povrchu Grónska vůbec začal.

V letních měsících totiž obvykle taje asi polovina povrchu ledové masy. Letošní tání se tak rozsahem zcela vymyká. Podobně silné tání se sice podle vědců objevilo již v minulosti, naposledy ale v roce 1889, doplňuje ČTK.

"Když jsme zjistili, že led taje na místech, kde předtím nikdy netál, a že to trvá tak dlouho... Tak vás to prostě donutí sednout si a ptát se, čím je to způsobené," popisuje překvapení vedoucí vědecké sekce NASA Waleed Abdalati.

Stejně jako drtivá většina ostatních stanic, hlásila totiž tání i Summit station, nejvýše položená stanice, která se nachází v nejchladnější oblasti velkého ostrova.

Za třicet let měření dosud maximálně tálo 55 procent povrchu naráz, uvádí web BBC s odvoláním na vědecké záznamy. Aktuální zpráva přichází jen několik dní poté, co NASA upozornila na odlomení ledovce dvojnásobné velikosti Manhattanu (čtěte zde).

Co letošní rychlé a rozsáhlé tání způsobilo, budou podle NASA vědci ještě nějakou dobu zjišťovat. Zatím prý není jasné, zda je to přirozený (i když vzácný) jev, nebo zda jej způsobují klimatické změny, k nimž přispívají i lidé.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Najdete na iDNES.cz