Pokud celníci při kontrole objeví zakázané suvenýry, zabaví je (Ilustrační snímek).

Pokud celníci při kontrole objeví zakázané suvenýry, zabaví je (Ilustrační snímek). | foto: Foto: Celní úřad Brno

Celníci zabavují turistům zakázané suvenýry. Sazenice i živá zvířata

  • 64
Návrat z dovolené v Tunisu skončil pro devětatřicetiletou Ditu Hejmalovou zklamáním. Při kontrole na letišti v Mošnově jí totiž celníci zabavili sazenice palem, které si vezla domů jako suvenýr. Podobné zkušenosti má i řada dalších cestovatelů. Netuší totiž, že zdaleka ne vše, co si v cizině koupí, mohou do Česka přivézt.

"Když jsme vystupovali na letišti v Mošnově, zabavili nám celníci dvě sazenice palem, které jsem měla v tašce, prý se nesmí do republiky dovážet," popsala své zklamání turistka.

"Přitom nám delegátka v Tunisu řekla, že s převozem rostlin není problém, že se nesmí vozit jen živá zvířata a podobně. A zatímco spolucestující, kteří převáželi třeba želvičky schované v krabičkách od cigaret, prošli, my jsme měli smůlu, protože celník uviděl listy palmy čouhající z tašky a vše vyhodil do kontejneru s nápisem nebezpečný odpad," dodala.

Mluvčí celníků Pavla Zdobnická potvrdila, že jinak ani při kontrolách postupovat nemohou. "Celníci musí postupovat podle platných zákonů a řídí se především Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, v níž je vyjmenováno na pět tisíc druhů živočichů a přes 28 tisíc druhů rostlin, které lze převážet jen se zvláštním povolením," vysvětluje zásah.

"Důvodem úmluvy je ochrana živočichů a rostlin. Jen v letošním roce zajistili celníci na mošnovském letišti u cestujících, kteří se vraceli z dovolené, například osmnáct kusů tvrdých korálů a sedm kusů ulit zévy," dodala Zdobnická s tím, že všechna zabavená zvířátka musí projít karanténou a pak se rozhodne, zda budou putovat do zoo, nebo do chovatelské stanice.

"Zvířata zachycená celníky na mošnovském letišti u nás opravdu občas skončí, ale ne všechna," potvrzuje vedoucí bartošovické záchranné stanice Petr Orel.

"Jsme jedno z pěti zařízení tohoto typu, každé se specializuje na jiné druhy zvířat. U nás končí hlavně ptáci, takže jsme tady měli například vzácné papoušky ara a podobně. Ptáci ale u nás dlouho nezůstávají, v okamžiku, kdy stát coby jejich nový majitel rozhodne, co s nimi bude, putují na nové místo," dodal Orel.

Přivézt nesmíte ani boty z krokodýla či peněženku z hadí kůže

Celníci v Mošnově ale nezabavují jen živá zvířata, na seznamu nejsou jen chránění živočichové, ale i výrobky z nich. Lidé si nechávají posílat například i potraviny.

Co se nesmí dovážet

Při návratu z dovolené si musí lidé dát pozor na to, aby jejich suvenýry neodporovaly mezinárodním úmluvám. Problémy mohou nastat například při dovozu suchozemských želv, ptáků, ještěrů, obojživelníků, ale i rostlin. Informace o zakázaném nákladu by měli mít zástupci cestovních kanceláří.

"Letos už na mošnovském letišti celníci zabavili například 140 kilogramů zeleniny a ovoce a 22 kilogramů masa v zásilkách z Vietnamu, které byly zlikvidovány, přes 17 tisíc cigaret a 19 kilogramů tabáku," přiblížila další úspěchy celníků tisková mluvčí.

Problémy mohou mít i lidé, kteří si z dovolené nevezou živá zvířata, ale výrobky z nich. Na trzích lze v turistických destinacích koupit nejrozmanitější výrobky z živočichů jako kabelky, boty, peněženky z krokodýlí nebo hadí kůže, vypreparované krokodýlí hlavy nebo naložené hady v lahvi s alkoholem. I v těchto případech mohou nastat problémy.


Video