Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci utíkají dřív, než jim unie vezme práci

aktualizováno 
Po jedenácti letech služby u celníků dal Jiří Beneš z Hostouně na Domažlicku před časem výpověď z práce. Nový zaměstnavatel jej nalákal na více peněz, ale také na větší jistotu stálého zaměstnání. Tu mu celnická uniforma rozhodně nemohla zaručit.

Podobně jako Beneš jednají desítky jeho kolegů. Se vstupem republiky do Evropské unie totiž ze služeb celních úřadů bude muset odejít více než dva tisíce zaměstnanců, což je téměř čtvrtina všech celníků. Na hranicích od příštího května padnou celní bariéry, a tak pro ně nebude práce.

Celní správy se však již nyní potýkají s odchody zaměstnanců, kteří nemají jistotu, že budou příští rok mít práci. Na hranicích tak chybějí desítky lidí. V západních Čechách je nejhorší situace na největším hraničním přechodu s Německem v Rozvadově na Tachovsku.

"Chybí tam deset lidí. Situaci řešíme tak, že přijímáme civilní zaměstnance, ale jen na dobu určitou. Fluktuace zaměstnanců je tam skutečně vysoká," přiznává mluvčí Celního ředitelství v Plzni Jitka Blahutová. Celníci tvrdí, že nedostatek pracovníků na přechodech se zatím nijak nedotýká rychlosti odbavení. Lidé, kteří přes hranici jezdí, však mluví jinak.

"Na Rozvadov raději kvůli dlouhému čekání nejezdím. Ale i na Folmavě třeba místo deseti celníků pracují jen dva, kteří jsou navíc pomalí, protože je nic nemotivuje k rychlé práci. Ale je to pořád přechod, kde strávím nejkratší dobu," stěžoval si na rychlost odbavení řidič z Ostravy, který minulý týden před Folmavou na Domažlicku uvázl ve dvacetihodinové frontě.

"Pro celníky není problém mi znepříjemnit život," vysvětloval, proč nechce zveřejnit jméno. Sami celníci přiznávají, že nervozita v jejich řadách stoupá s blížícím se datem vstupu republiky do Evropské unie.

"Nevíme přesně, kolik lidí z regionu bude muset odejít. Ale určitě půjde o stovky. I když ti, kteří zůstanou až do konce, dostanou velice slušné odškodné, mnozí z nás odcházejí už nyní a na nic nečekají," přiznává nepříznivou situaci šéf odborářů na Celním ředitelství v Plzni Václav Mareda.

Představitelé státu tvrdí, že ze současných 9400 pracovníků celních správ jich po vstupu do Evropské unie bude zaměstnáno 7200.

"Ti, pro které místo nebude, neskončí na dlažbě. Jednáme s řadou ministerstev, kam budou moci přejít," říká mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

"Stát tvrdí, že nás zaměstná policie, hasiči i Vězeňská služba. Ale když vám nabídnou práci 150 kilometrů od domova, není vám k ničemu. Něčeho podobného jsem se bál, proto jsem raději odešel," vysvětluje bývalý celník Jiří Beneš, že slibům o jistotě práce příliš nevěřil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz